Josef Čapek: Rybář v zátočině (1937)

Josef Čapek: Rybář v zátočině (1937, olej plátno, 42 x 56 cm) | foto: Galerie Benedikra Rejta

Krajina se mění a člověk se mění s ní

Pokud jste tak ještě neučinili, zastavte se v lounské Galerii Benedikta Rejta, kde se koná výstava tematizující pojetí krajiny ve výtvarném umění.

Dlouhodobá expozice, nazvaná Transformace krajiny, vychází výhradně z vlastních sbírek galerie a soustřeďuje se na ve výtvarném umění dramatickou první půli dvacátého století, kdy došlo jak k (další) změně postoje člověka ke krajině, tak k proměně jejího výtvarného zpracování.

Krajina je ve vystavených obrazech myšlena různě: jako krajina obecně, vnitřní krajina člověka, je vnímána prizmatem člověka v krajině anebo pojata jako výseč, zákoutí, zátiší.

Tematicky se soubor vystavených děl člení na řadu okruhů: otevřený prostor – moře – volnost, řeka – fenomén plynutí vody i času, ale také ticho podvečerní tůně, či zátočiny, pláň – vnitrozemské zmenšené mořské nekonečno, dále krajina vymezena horizontem, okraj lesa, pak vesnice, předměstí, město.

Člověk – divák se postupně přibližuje ze širokého prostoru do pozic čím dál tím intimnějších, až se krajina promění v zátiší – skupinu předmětů z krajiny přinesených a kompozičním uspořádáním krajinu připomínajících.

Výstavu doplňují i drobné a příležitostné práce věhlasných autorů, jež se málokdy objevují na výstavách či v monografiích. Dává nám to příležitost nahlédnout i do jejich osobních vztahů.

Konkrétně se na výstavě setkáte s díly Svatopluka Máchala, Josefa Čapka, Oldřicha Kerharta, Karla Černého, Václava Špály, Willyho Nowaka, Antonína Pelce, Otakara Nejedlého, Kamila Lhotáka, Františka Hudečka či Hugo Boettingera.

Dnes se také koná muzejní noc, v rámci níž budou promítány filmy Andyho Warhola a zahraje Velvet Underground Revival a Tony Ducháček & Garáž.