Jen počkej, zajíci! | foto: Archiv MF DNES

Vlk nesmí kouřit, ale možná dostane třetí rozměr, naznačil Kotěnočkin

  • 2
Režisér posledních dvou dílů seriálu Jen počkej, zajíci! a syn jeho autora Alexej Kotěnočkin na zlínském festivalu připustil, že uvažuje o dalším pokračování. Jak naznačil v rozhovoru, nevadilo by mu ani moderní 3D zpracování.

Animovaná ruská klasika Jen počkej, zajíci! to nemá v zemi původu lehké. Když tamní televize slavné skeče ze sedmdesátých let opakují, sebevědomému vlkovi vystřihávají z ruky cigaretu.

"V Rusku teď platí přísný protikuřácký zákon, takže vlka s cigaretou na obrazovku nepouštějí. Proto jsme si ji nedovolili dát ani do posledních dílů," říká jejich režisér Alexej Kotěnočkin, jehož otec Vjačeslav natáčel většinu původních příběhů a obě postavičky v roce 1969 stvořil.

Dva novodobé díly přivezl Kotěnočkin mladší na dětský festival ve Zlíně před osmi lety. Letos se tam vrátil, včera se s dalšími hvězdami prošel po červeném koberci. Při té příležitosti připustil, že by série o dvou rivalech mohla pokračovat dál. A to klidně i ve formátu 3D s digitálními efekty, kterým se režisér nijak nebrání. "Záleželo by samozřejmě na zadání producenta. Ale už delší dobu natáčím v Rusku seriál Lokomotiva Tiska právě v tomto formátu. Kdybych měl mluvit za sebe, 3D by mi u vlka a zajíce nevadilo," řekl MF DNES Kotěnočkin.

V Rusku je podle něj seriál stále velmi populární. V průzkumech oblíbenosti animovaných děl si drží stabilně druhé místo. "Na první příčce se každý půlrok střídá nějaká novinka, třeba z Ameriky, ale vlk a zajíc zůstávají druzí," říká režisér. V jeho zemi se také běžně prodávají hračky s postavičkami obou hrdinů.

Slavný seriál, který v Československu dlouho nahrazoval zapovězenou západní produkci, se už na podzim připomene i tady. V září odstartuje v několika městech muzikálová lední show, jejíž námět napsal právě Kotěnočkin. "První, kdo přišel s nápadem, abych udělal show, byla moje manželka. Ale na tenhle konkrétní projekt mě oslovili z Česka," říká.

Show se objeví v Praze, Olomouci, Pardubicích, Liberci, Českých Budějovicích, Brně a Ostravě. Doprovodí ji česká hudba, například Karel Gott či skupina Kabát (více o lední show zde).

Jeden díl vznikal rok

V rozhodování, zda bude seriál pokračovat, jsou pochopitelně nejdůležitější peníze. Kotěnočkin sice připouští, že by vlk se zajícem mohli dostat moderní třetí rozměr, už kvůli otci však odmítá slevit z nároků na řemeslnou kvalitu.

"Když točil seriál otec, jeden díl vznikal rok. Pracoval na něm malý tým a byla to poctivá ruční práce. Kdybych to přirovnal k autům, byl to ručně montovaný Rolls-Royce. Já bych určitě nechtěl spěchat a kvůli komerci dělat nějaký tovární Ford Focus," říká v nadsázce.

O tom, že by nové příběhy vlka a zajíce zaujaly i dnešní děti, ani na chvíli nepochybuje. Vidí to prý na svém dvouletém vnukovi, který si pouští Jen počkej, zajíci! na počítači od rána do večera, aniž by tušil, že ho natáčeli děda a praděda.

"Jeho rodiče sice říkají, že je to hlas krve, ale já si myslím, že pokud ty díly budou dál takhle dynamické, barevné a akční, jako byly dřív, i dnešní děti na ně budou rády koukat," dodává Kotěnočkin.