Obálka českého vydání románu Kostičas

Obálka českého vydání románu Kostičas | foto: Host

Mezi Orwellem a Rowlingovou. Bestseller Kostičas napsala studentka

  • 3
Britská studentka Samantha Shannonová napsala fantasy román, za který získala miliony, zfilmuje ho Andy Serkis. Úspěšný Kostičas teď vychází i v češtině. Autorka ho věnovala všem snílkům.

Mladinká Samantha Shannonová rozpoutala vloni ve Velké Británii i ve Spojených státech svým prvním románem Kostičas davové šílenství, srovnatelné s tím, co dokázala J. K. Rowlingová Harry Potterem. Nakladatelský gigant Bloomsbury koupil první tři díly její série za šestimístnou sumu, práva na překlad získalo za rok sedmadvacet zemí včetně Vietnamu či Izraele, filmová práva koupilo studio, za nímž stojí Andy Serkis, tedy Glum z Jacksonova Pána prstenů - ostatně deník USA Today její mýtotvornost srovnává právě s Tolkienem.

Kniha se dostala mezi bestsellery The New York Times a podle listu Daily Mail jde o nejnadupanější fantasy od doby, co vyšly Hunger Games. Čeští čtenáři se ode dneška mohou přesvědčit, jestli je tomu opravdu tak. Román Kostičas vychází v Hostu v překladu Lenky Kapsové.

E-kniha Kostičas online

E-knihu Kostičas si můžete stáhnout online na Knihy.iDNES.cz.

Je věnován všem snílkům a uvozuje ho citát z Charlotte Brontëové: "Mimo tento svět a lidské plemeno je ještě neviditelný svět, který je královstvím duchů; obklopuje nás kolem dokola, protože je všude." Britské vydání doplňuje ještě slogan, který praví: "Pouze snílek má schopnost spustit revoluci."

Devatenáctiletá Paige pracuje v londýnském kriminálním podsvětí alternativního světa, kde vládnou drsná totalitární pravidla. Dívka "trpí" zvláštní schopností, umí číst cizí myšlenky. Jenomže za "vidozločiny" hrozí trest smrti.

Inspirace od Burgesse

Hned z prvních stran je zřejmé, že Shannonová má ráda Orwella, její vidozločiny jsou z podobného těsta jako ideozločiny z románu 1984. Přestože se v souvislosti s Kostičasem objevují samá velká jména, jeho autorka se necítí být nijak výlučná.

"Nepotřebujeme novou J. K. Rowlingovou. Víte, radši bych byla první Samantha Shannonová," říká. Jenomže ambice má velké - studovala v Oxfordu, nade vše miluje Margaret Atwoodovou a největší inspirací pro slangovou bohatost její prvotiny byl Burgessův Mechanický pomeranč. Po těchto příčkách román stoupá od průměrných dystopií pro náctileté k fenoménu, o kterém ještě uslyšíme.

Samantha Shannonová je ročník 1991. Psaní z ní udělalo milionářku, když jí bylo necelých dvaadvacet, letos na podzim vyjde v Británii druhý díl její série. Podle smlouvy s Bloomsbury má být těch dílů nakonec sedm. Psát sérii z alternativního světa začala jako stážistka na praxi u jednoho literárního agenta.

Její rodina dlouho netušila, že se jejich dcera pustila do nové knihy - jednu totiž napsala, už když jí bylo patnáct, tehdy obeslala rukopisem mnoho nakladatelů. A právě proto, že jí domů chodilo příliš zamítavých dopisů, rozhodla se tentokrát své rodiče ušetřit možného zklamání. Když pak měla v kapse smlouvu se šesti nulami, rodičům tu zprávu jednoduše zavolala.

zdroj: www.youtube.com