Herečky Sophie Marceau a Monica Bellucci v Cannes 2009

Herečky Sophie Marceau a Monica Bellucci v Cannes 2009 | foto: Reuters

Korejští upíři i evropské krásky v Cannes zklamali

  • 3
Oblíbená otázka novinářů, zda vidí společného jmenovatele filmů vybraných na 62. festival v Cannes, by ředitele Thierryho Fremauxe nejspíš přivedla do rozpaků.

Zvláště v den, kdy soutěž nabídla dva tak rozdílné filmy jako Jasná hvězda od Jane Campionové a Žízeň, toto je má krev v režii Parka Chan-wooka.

První favorit

Režisérka Jane Campionová a herečka Abbie Cornishová v Cannes 2009O nenaplněné lásce měšťanské dívky k beznadějně nemajetnému Johnu Keatsovi, jenž zemřel v pětadvaceti, aniž tušil, že se stane jedním z největších anglických básníků, vypráví novozélandská režisérka s hlubokým pochopením pro znaky romantismu počátku 19. století včetně výtvarného i literárního stylu.

Nevyhýbá se však ani humoru, jenž provází první projevy feminismu. Líčení zvolna se rodícího vztahu přecházejícího ve vášeň a odhodlání bojovat proti překážkám je prosyceno něhou a poezií, aniž upadá do sentimentality. Mnozí Campionové předpovídají druhou Zlatou palmu
po té z roku 1992 za Piano.

Těm, jimž ušlechtilost a cudnost milenců připadá nudná, určil patrně svou novinku Park Chan-wook. Horor o knězi, který se stane upírem, se však nevyrovná režisérově kultovnímu dílu Oldboy, třebaže krev stříká na všechny strany a upíři skáčou po střechách či z mrakodrapů, pokud právě nedoplňují zásoby životodárné tekutiny.

Režisér Park Chan-wook v Cannes 2009Chvílemi je eklektická skládanka, jež podle autora měla demytizovat pověsti o upírech, docela zábavná, ale po více než dvou hodinách si všichni oddechnou, když vycházející slunce upíry zahubí.

Ještě větší zklamání přinesl francouzský film Neohlížej se, od nějž si hodně slibovala režisérka Marina de Vanová i herečky Sophie Marceau a Monica Bellucci, vytvářející jedinou postavu ženy pátrající po své identitě. Přítomnost hvězd na festivalu je zřejmě důvodem, proč se tu film promítá; proměny tváří obou hereček, ať pomocí počítačových triků či maskérů, však budí spíše smích než dojetí.

Zklamal i neuvěřitelně zdlouhavý filipínský film Kinatay. Režisér Brillante Mendoza unavuje záběry temného vnitřku vozu, jehož cestu do okolí Manily změřil kolega na pětatřicet minut. Film nestrhne ani výjevy brutality: tak nudně podává hrdinovu ztrátu nevinnosti.

Dámy z Česka

Herec a zpěvák Johnny Hallyday v Cannes 2009Naproti tomu skvěle zapůsobilo vězeňské drama Jacquesa Audiarda Prorok a o zážitek se postaral i slavný režisér Johnnie To ironickou gangsterkou s Johnnym Hallydayem v hlavní roli Pomsta. Další zážitky snad přivezou ve druhé půli festivalu filmaři Lars von Trier, Ken Loach, Pedro Almodóvar, Marco Bellocchio či Alain Resnais.

Z Česka dorazily dvě dámy: režisérka Helena Třeštíková tu převzala cenu od evropského programu Media a herečka Aňa Geislerová mířila na včerejší charitativní akci.