Live Earth - Velká Británie - Madonna

Live Earth - Velká Británie - Madonna - Londýn (7. července 2007) | foto: Reuters

Koncert Live Earth oblétl svět, ne všude bylo plno

  • 730
Desetitisíce diváků a na 150 hudebních hvězd na všech světadílech se zúčastnilo koncertů Live Earth, jež měly přitáhnout pozornost planety k hrozbě klimatických změn. V televizi show sledovaly až dvě miliardy lidí.

Hudební maraton rozjely Sydney a Tokio, poté se zapojily Šanghaj, Londýn, Hamburk a Johannesburg. Megaakce se pak přesunula na západní polokouli, nejprve do New Jersey a Washingtonu v USA.

Šňůra vyvrcholila v Riu de Janeiro, kde se na pláži Copacabana sešlo na 400 tisíc lidí. Navzdory značným obavám policie o bezpečnost žádné násilnosti nebyly až dosud hlášeny. Speciální vystoupení bylo na programu i na vzdálené Antarktidě, kde zahrála skupina složená z osazenstva britské výzkumné stanice Rothera.

Do Live Earth se zapojila samá známá jména včetně hvězd první kategorie jako Madonna, Metallica, Red Hot Chili Peppers, Snow Patrol, Snoop Dogg, The Police či Kanye West. I přesto však mnoho míst na stadionech zelo prázdnotou.

Show provázely problémy a změny do posledních minut před zahájením prvního z koncertů. Na poslední chvíli bylo zařazeno americké hlavní město. V Brazílii se až ve čtvrtek podařilo vyřešit soudní spor o to, zda bude moci koncert proběhnout tak, jak je plánován.

Sydney: start s Aboriginci
Live Earth - Austrálie - Blue King BrownÚvod australského koncertu v Sydney obstarala skupina původních australských obyvatel, kteří za doprovodu didgeridoo zatančili a zazpívali tradiční uvítání. Kmenoví náčelníci s bíle pomalovanými těly a eukalyptovými vějíři.

Následovala videonahrávka s pozdravem bývalého amerického viceprezidenta Alberta Gorea, jehož kampaň proti globálnímu oteplování k uspořádání koncertů inspirovala.

"Díky, že jste sem dnes přišli a díky, že jste úplně první, kdo zahajují toto hnutí, jež má pomoci vyřešit klimatickou krizi," řekl Gore stojící před budovou Kapitolu ve Washingtonu. "Užijte si program." Na pódium poté nastoupila před 45 tisíc lidí skupina Blue King Brown, která zahájila dlouhou řadu známých a slavných jmen.

Hamburk: v dešti se Shakirou
Live Earth - Německo - ShakiraZa studeného počasí provázeného deštěm se připojil německý Hamburk. Zkřehlé fanoušky se na poloprázdném fotbalovém stadionu Nordbank Arena jako první snažila rozproudit Shakira. V modrém tričku a s růžovou kytarou otevřela jedenáctihodinový maraton na severu Německa čtyřmi hity.

Na pódiu zazpívali také Snoop Dogg a řada německých hvězd jako Sasha či Jan Delay. Hvězdou večera byli Enrique Iglesias, Yusuf a německá skupina Juli. Mezi moderátory se objevila Katarina Wittová, několikanásobná mistryně světa a dvojnásobná olympijská vítězka v krasobruslení z let 1984 a 1988.

Němci ovšem o koncert velký zájem neprojevili. Na stadion pro 45 tisíc diváků se prodaly jen neclé dvě třetiny vstupenek, což pořadatelé přičítají nejenom chladnému počasí, ale také vyšší ceně lístků kolem 60 eur. Publikum je také poněkud přesycené podobnými akcemi. Před měsícem během summitu skupiny G8 se v nedalekém Rostocku konal open air koncert na podporu chudých zemí, na kterém vystoupili mimo jiné Bono či Bob Geldoff.

V Tokiu s Linkin Park, v Šanghaji se Sarah
Live Earth - Japonsko - Yellow Magic OrchestraV japonském Tokiu se shromáždilo asi deset tisíc lidí. I tady diváky oslovil z videozáznamu Albert Gore. "Nyní je čas začít léčit tuto planetu," řekl a dodal, že tyto koncerty jsou začátkem tři až pět let trvající kampaně.

Jejím cílem je šířit povědomí o klimatických změnách. "Naše planeta vysílá S.O.S.," prohlásil Gore s tím, že je nutné snížit emise a zpomalit globální oteplování. V Tokiu naživo zahráli Linkin Park, Rihanna či Michael Nyman.

V Asii se Live Earth dále konalo v čínské Šanghaji. Diváci, kteří se sešli u 468 metrů vysoké televizní a vyhlídkové věže zvané Perla Orientu, si mohli mimo jiné vychutnat též vystoupení britské zpěvačky Sarah Brightmanové či dalších méně známých popových skupin z Číny a Tchaj-wanu.

Londýn: od Genesis po Madonnu
Live Earth - Velká Británie - RazorlightBouřlivou atmosféru plnou očekávání zažíl londýnský stadion Wembley, kam přišlo 60 tisíc lidí. Britskou devítihodinovou část Live Earth zahájili Genesis a zakončila Madonna.

"Díky, že děláte tak moc pro zvýšení povědomí o tom, že čas se chýlí," vzkázala Alu Gorovi zpěvačka, která podle deníku Guardian za čtyři měsíce vyprodukovala 485 tun oxidu uhličitého.

I když účastníci koncertu nepochybně patří k těm, kteří životní prostředí považují za závažný problém, aktuální průzkum mínění ukázal, že velká část Britů si myslí, že se problémy kolem klimatu přehánějí, aby na nich někteří lidé mohli vydělat. Na 56 procent Britů se domnívá, že mezi vědci dosud panují o změnách klimatu pochyby - i když ve skutečnosti mezi vědci jsou pochyby již výjimkou.

Z jižní Afriky do Antarktidy
Live Earth se dále přesunulo do jihoafrického Johannesburgu. Dóm Coca-Coly, kam se vejde 16 tisíc osob, přivítal pouhé dva tisíce fanoušků.

Live Earth - Antarktida - zkouška kapely NunatakMezi vystupujícími se na dálku objevila také dosud neznámá skupina z Antarktidy, kterou pod jménem Nunatak tvoří dva inženýři, námořní biolog, meteorolog a polární vůdce z odlehlé britské výzkumné stanice.

Ti předem nahráli krátké vystoupení a díky němu se Goreovi podařilo splnit slib, že u příležitosti data 7. 7.´07 uspořádá alespoň jeden koncert na každém ze sedmi kontinentů.

Al Gore naživo ve Washingtonu
Americká část Live Earth na stadionu v East Rutherfordu v New Jersey skončila úspěšně - rockery jako Bon Jovi a Police si přišlo poslechnout na 52 tisíc lidí.

Ve Washingtonu byl hlavní hvězdou bývalý viceprezident Al Gore, který stál za celou podívanou spolu s hudebním producentem Kevinem Wallem. "Africké přísloví říká, že když chceš jít rychle, jdi sám. Ale jesti chceš dojít daleko, jdi s ostatními. My musíme dojít daleko a rychle," prohlásil bývalý muž USA číslo dva v éře prezidenta Billa Clintona.

Al Gore jako všude jinde prostřednictvím videonahrávek vybízel k tlaku na vlády, který by je přiměl k drastickým a citelným opatřením proti vypouštění skleníkových plynů, ve vyspělých zemích o 90 procent a v rozvojových státech o více než polovinu. K změně by ovšem měli přispět i sami spotřebitelé.

Kritici versus "zelené" koncerty
Název Live Earth odkazuje na podobné celosvětové benefiční akce Live Aid z roku 1985 na pomoc hladovějícím dětem v Africe a Live 8 z roku 2005 na boj s globální chudobou.

Kritici monstrkoncertu tvrdí, že Live Earth nemá žádné dosažitelné cíle a naopak tím, že přesouvá hvězdy a jejich techniku z místa na místo v palivo hltajících letadlech a spotřebovává elektřinu při hudebních vystoupeních na tisícových prostranstvích může vyslat velmi smíšené poselství ohledně nutnosti šetřit energiemi.

Organizátoři se hájí, že koncerty budou "tak zelené, jak to bude možné" a spotřeba energie bude stlačena na minimum. Výnosy z prodeje vstupenek mají jít na distribuci šetrných žárovek a další opatření, která převýší emise skleníkových plynů, jež koncerty a jejich organizace vyprodukují.

,