Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komu vlastně patří Český lev?

  10:34aktualizováno  10:34
Český lev vznikl před patnácti lety. Podle filmařů už potřebuje změnu. A když to nepůjde, třeba vznikne jiná, konkurenční cena.

Český lev - Český lev | foto: archiv

Křišťálovou lví sošku nikdo nezpochybňuje. "Ta trofej se povedla, možná je vůbec tím nejlepším na celém Českém lvu," říká i šéf Barrandova Vladimír Kuba. Jinak patří k těm, kdo jsou s filmovým svátkem nespokojeni.

Hlavně s podobou večera, kde se zdejší Oscary udílejí a jenž má k oscarové záři i důstojnosti daleko. Ředitel studia však současně náleží k těm, kteří mohou kritizovat jen zvenčí; do filmové akademie ho nepřijali. To je další bolavý bod: kdo smí do slavnosti mluvit - kromě Petra Vachlera, který ho vymyslel? Jen vedení akademie?

Proč rebelové neprošli
Televizní divák ví své. Sledovanost sobotní události není zrovna závratná a naměřená spokojenost v ČT značí podprůměr. Hlasy na internetu zněly letos podobně: "Lev odešel do trapného háje." "Byl opravdu slabý. Ne úplně špatný, ale nucený." "Zoufalé. Vedle loňska o kapánek lepší, ale opravdu o kapánek." "Předávání ve stylu Vyhrál ten a ten, tak sem koukej naběhnout, ať to máme z krku, mi nepřipadalo dvakrát důstojné." "Dost trapná nuda." A také podpis "Fanoušek českého filmu, který si radši přečte výsledky na netu."

Lvy uděluje Česká filmová a televizní akademie, v jejímž čele je patnáctičlenné prezidium. I v něm sedí rebelové, ale nemají převahu. Podstatu shrnul člen správní rady Jan Svěrák: "Vachler má organizační talent a chuť. Jiná věc je, že večer je bohužel ovlivněn jeho stylem humoru jako Kinobox a Doblba! Vše ostatní běží zcela profesionálně, jen prezentace slavnostního večera tím nasmrádla. Jde o to, přesvědčit ty, kdo rozhodují, aby přípravu večera svěřili někomu jinému - o to se prezidium pokoušelo. My, co jsme chtěli změnu, jsme zůstali v menšině," přiznal režisér.

Proč rebelie neprošla? Večer Českých lvů představuje jen špičku ledovce, pod níž se tají obrovská práce - a tu Vachlerovi nikdo nezávidí. Kdykoli nabídne rezignaci, ozve se: To ne! Kdo by to dělal?! A protože Vachler založil Lva, jejž produkuje, i akademii, jejímž je výkonným ředitelem, má v rukou tvář večera od scénáře a moderátora přes Vachlerova vlastní vystoupení na pódiu až po bezmasý raut.

"V podstatě si dělá, co chce. Prezidium bylo a je neúčinné," míní někdejší hollywoodský producent Norbert Auerbach, člen americké i české akademie. Ceremoniál vyrábí Vachlerova firma VAC s pomocí sponzorů; do změn by mohla mluvit ČT zajišťující přenos. "Naše i divácká spokojenost se liší podle toho, kdo večer uvádí. Stále o tom s Vachlerem diskutujeme - moderátor by měl cenám ponechat důstojnost. Někdy se snaha po nevšedním humoru změní v křeč, tomu se příště chceme vyhnout," věří šéfdramaturg zábavy Aleš Ulm.

Nového průvodce Ulm tají, nejvíc pravděpodobný se však jeví návrat k úspěšné éře Jaroslava Duška. Ale určuje styl opravdu jen moderátor? "Dodnes vidím bondovského hosta Rogera Moora; byl v šoku, vůbec nechápal, co se na pódiu děje. Úzké pojetí zábavy má úzký okruh příznivců, ale diváci ani filmaři je nemohou akceptovat. Český lev má být oceněním práce," zlobí Kubu, že do popředí vystupují "kulturní vložky".

Kamenný večer podle něj nikdo nechce, ale: "Vadí to snad všem, ale bojí se to říct, tak to řeknu já: panu Vachlerovi chybí pokora a respekt. Podává jen svůj styl života a kultury. A pokud není akademie schopna dohodnout se na změně, ptám se, je-li to demokratická instituce, nebo one man show."

O nováčky není zájem
Vůli po změně mohou přinést noví členové, ale akademie trvá na přísném výběru. "Současných 180 členů bohatě odpovídá potenciálu české tvorby, méně už jejím výsledkům. Potíž není v dalším rozšiřování ani v hlasování, ale v tom, aby bylo o čem hlasovat," míní předseda správní rady Jiří Hubač.

Podobně se vyjádřil předseda dozorčí rady Ivo Mathé na otázku, zda přizvat šéfy studií a televizí: "Akademie by měla zůstat sdružením osobností, které v oboru dokázaly alespoň něco, nikoli dočasných reprezentantů různě zaangažovaných institucí." Vachler dodává: "Na začátku jsme se dohodli, že rozhodují osobnosti, ne funkce. Automaticky se akademikem stává držitel Lva, jmenovitý držitel televizní Elsy a nositelé zahraničních cen či nominací. Ostatní může navrhnout kterýkoli člen a schvaluje je prezidium třípětinovou většinou."

Jak je tomu ve Státech? "V americké akademii členy schvaluje Membership Committee, ale když někdo řídí velkou společnost jako já kdysi United Artists, má členství takřka jisté a navždy, i když funkci opustí," vysvětluje Auerbach. Což nahrává Kubovi. "I Václav Marhoul se stal členem akademie jako šéf Barrandova, ne jako herec či režisér. Tím vyjadřuji svůj zájem o členství - a šéfy televizí bych také přijal. Když budou muset podle návrhu zákona o kinematografii všechny televize na filmy přispívat, ať mají v akademii zástupce. Nelze říci: Dej nám dárek a nemluv nám do toho," míní Kuba.

Ředitel Novy Petr Dvořák připomíná: "Já jsem ve vedení Novy pět let, děláme filmy, dokonce náš Anglický král vyhrál Českého lva, ale do akademie mě nikdo nepozval."

Více členů by mohlo zvýšit objektivitu hlasování o cenách; ve finále se ho nyní účastní asi sto lidí. Režisér F. A. Brabec přitom tvrdí: "Od zavedení dvoukolového hlasování se pomyslná spravedlnost zlepšila, ale nadále většina akademiků filmy vidí jen na DVD, což degraduje filmové vnímání na televizní, nebo je nevidí vůbec. Tak projdou do hodnocení jen známé filmy sezony."

Vznikne Antilev?
Vnitřní pravidla akademie však filmaře tolik nepálí jako udílení Českých lvů. Dokonce se zvažuje konkurenční akce. "Filmové ceny nás zajímají, pokud by byla šance dát jim vlastní tvář. Kdyby pan Vachler přinesl svou verzi, pak ne; kdyby akademie přenos nabídla nám, s radostí ukážeme, že atraktivita a kvalita se nevylučují. A pokud vznikne jiná filmová soutěž, rád se o tom pobavím a budu to brát hodně vážně," řekl šéf Novy.

Nicméně "Antilva" se i nespokojení bojí. "Na to jsme malá země, už jen založit akademii a Lva byla revoluční práce," pochybuje Svěrák. A Kuba uvažuje: "Vybudovat jiný projekt znamená spustit lavinu dalších problémů českého filmu, což vyvolá ještě větší konflikt. Obě ceny by vedly boj přes média a vytáhly by spoustu špíny a pomluv. Stojí to za to? Spíše je třeba otevřít debatu v celé akademii, nejen v prezidiu, a vyzvat Vachlera, aby ustoupil z přípravy večera. Co jiného vlastně akademie dělá?"

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jana Brejchová
Přijde si Jana Brejchová pro Českého lva? Dva z nominovaných už se omluvili

Jeden z každoročních vrcholů Českých lvů, ocenění za přínos filmu, má zatím nejasnou podobu. Letošní nositelka čestné ceny Jana Brejchová totiž dostala silnou...  celý článek

Moderátor Českých lvů Jan Budař se Zuzanou Bydžovskou
Nominace na Lvy budí dojem, že akademici neviděli všechno

Ještě někdo věří, že s počtem filmů roste i jejich kvalita? Do 17. ročníku Českých lvů se dostalo rekordních čtyřiatřicet hraných děl, ale do finále 6. března...  celý článek

Nominační večer filmových cen uváděla v sobotu 4. února v Praze dvojice Ester
Odcházení Václava Havla získalo dvanáct nominací na Českého lva

Nejvíce nominací na České lvy získaly snímky debutujících režisérů. Odcházení Václava Havla, které má dvanáct nominací, a Poupata Zdeňka Jiráského s deseti...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.