Ukázka z faksimile Život svatého Václava | foto: Adeva

Národní knihovna vystavuje „středověký komiks“ se svatým Václavem

  • 0
Faksimile a umělecké kopie středověkých verzí legendy o knížeti Václavovi shromáždila Národní knihovna ve své budově v pražském Klementinu. Výstava potrvá do 13. dubna.

Chybějí už jen bubliny a nějaká ta akce, ale s trochou představivosti v tom komiks poznáte. Výstava, kterou připravila Národní galerie v budově pražského Klementina, představuje díla spojená s osobou svatého Václava.

A právě faksimile a umělecké kopie středověkých iluminací mohou svým spojením obrazu a textu dnešní komiksy připomínat.

O výstavě

Výstava Svatý Václav ve středověkém komiksu potrvá do 13. dubna denně kromě neděle od 9 do 19 hodin. Držitelé průkazu Národní knihovny mají vstup zdarma, ostatní zaplatí pět korun.

Václav patřil ke třetí generaci historicky známých přemyslovských knížat, první dynastie na českém panovnickém trůnu. Nedlouho poté, co jej dal jeho bratr Boleslav zavraždit, začal být uctíván jako světec.

Obraz je dominantní

Po celé starší období od románského slohu po baroko byla postava svatého Václava předmětem slovesného a výtvarného umění. Je dochovaných více než sto padesát svatováclavských památek. Vedle toho se zachovaly také deskové obrazy, nástěnné malby a knižní iluminace se svatováclavskou tematikou. Mezi nimi jsou pozoruhodné zejména středověké a renesanční svatováclavské výtvarné epické cykly, které lze v jistém smyslu považovat za předchůdce moderního žánru komiksu. "Podstatné je, že při spojení obrazu a textu dominuje obraz, a nikoli text, který vystupuje většinou jen v podobě popisků," vysvětluje Zdeněk Uhlíř z Národní knihovny.

Stěžejním exponátem je zbrusu nové faksimile rukopisu Život svatého Václava zhotovené rakouským nakladatelstvím Adeva. Původní rukopis daroval roku 1585 Matyáš Hutský, mistr umění malířského v Praze, svému mecenáši arcivévodovi Ferdinandu II. Tyrolskému. Právě v nádherných barvách vyvedený Ferdinandův znak vévodí úvodní straně. Příjemce uložil rukopis do své knihovny na zámku v Innsbrucku.