Z obálky komiksu Jeruzalém

Z obálky komiksu Jeruzalém | foto: BB/art

Komiks Jeruzalém o rozděleném městě poví víc než turistický průvodce

  • 0
Reportážní komiks je mezi kreslenými příběhy zcela samostatným žánrem se svými pravidly a také hvězdami. Jednou z nich je Kanaďan Guy Delisle. Jeho poslední dílo nese název Jeruzalém - Rok v rozděleném městě.
Obálka komiksu Jeruzalém

Povoláním animátor, který pracovně pobýval v Číně a Severní Koreji, vytěžil z života v těchto lokalitách cestopisné komiksy Šen-čen a Pchjongjang. Oba vyšly díky nakladatelství BB art i v českém překladu, stejně jako jeho třetí dílo Barma, inspirované Delisleovým pobytem v destinaci, kam následoval svoji ženu, pracující pro organizaci Lékaři bez hranic.

Za stejným účelem se vydal i na dlouhodobý pobyt do Izraele, o kterém vypráví ve svém posledním reportážním komiksu Jeruzalém – Rok v rozděleném městě. V originále vyšel v roce 2011, získal cenu za nejlepší komiksové album na mezinárodním festivalu v Angouléme a nyní vyšel v češtině.

Z komiksu Jeruzalém (po rozkliknutí se otevře celá stránka)

Hlavním tématem Delisleova vyprávění je střet dvou znepřátelených náboženství, ba přímo civilizačních okruhů, na relativně malém prostoru jednoho města. Kromě židovsko-palestinského konfliktu, který se odráží do každodenního života, plného často zcela absurdních nařízení, příkazů, zákazů a kontrol na každém kroku, ovšem Delisle zohledňuje i třetí, křesťanský živel, který je v Jeruzalémě přítomen.

A jako vyvažující prvek zde rozhodně nepůsobí, jak o tom svědčí například popsané konflikty zástupců křesťanských směrů v Chrámu Božího hrobu.

Z komiksu Jeruzalém
Z komiksu Jeruzalém

Ukázky z komiksu Jeruzalém (po rozkliknutí se vždy otevře celá stránka)

Guy Delisle je skvělý pozorovatel detailů, vypráví i o tom, co se vnovinách nedočteme. Třeba jak je těžké najít v Jeruzalémě dětské hřiště nebo jak absurdní je v rozděleném městě dopravní systém. Ve sdělné komiksové formě tak kniha vydá za deset průvodců.