Při vystoupení na Brit Awards 25. února v Londýně Madonna spadla.

Při vystoupení na Brit Awards 25. února v Londýně Madonna spadla. | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Kdo je tady starý? Přijede Madonna. Prý nic pro mladé

  • 25
Královna popu Madonna se na světovém turné k třinácté studiové desce zastaví 7. listopadu v pražské O2 areně. Ať si o jejím zpěvu myslíme cokoli, podívaná to nepochybně bude. Ale možná také půda pro sociologický výzkum jejího publika: Dobrý den, kolik je vám let a proč jste vyrazil na koncert brzké důchodkyně?

Zní to jako špatný vtip, jenže showbyznys lepší nezná. Madonna, ještě předloni nejlépe vydělávající zpěvačka na světě, má za sebou neveselé období. Během vystoupení na udílení hudebních cen Brit Awards upadla na schodech při písni Living For Love, kterou navíc odmítla hrát britská rozhlasová stanice BBC. Pódiovou kolizi prý zavinil až příliš pevně přivázaný plášť, který jí měl odebrat tanečník, nicméně posměváčci měli o pádu hned jasno – co chcete, vždyť je jí šestapadesát!

V druhém případě Madonna rovnou obvinila stanici z diskriminace kvůli věku; fanoušci zpěvačku podpořili a Living For Love se nakonec stala nejžádanější písní – ovšem jen na BBC 2, kde se počítá s posluchači od pětatřiceti let výše. Kdežto BBC 1, jež se profiluje pro lidi pod třicítkou, song pomíjí, jako by Madonně naznačila, ať si pustí film Tahle země není pro starý. Je zvláštní, jak se s věkem zachází, jak se za něj trestá, jak dokáže vyhrávat, dojímat i zbytečně fascinovat.

Třiačtyřicetiletý hokejista Jaromír Jágr se stal hvězdou svého druhého utkání v novém dresu Floridy, sedmatřicetiletý Lukáš Bauer vyhrál na běžkách stříbro; oba musí při nadšených gratulacích poslouchat, že jsou vlastně svého druhu veteráni. Proč, copak nestačí, že zvítězili?

Režisér Clint Eastwood předvedl svůj divácky nejúspěšnější film, příběh odstřelovače z Iráku Americký sniper, v osmdesáti čtyřech letech; na Oscarech to vesele slavil s novou, jak jinak než mladší přítelkyní.

Komedie Druhý báječný hotel Marigold, pokračování příběhu z bizarního letoviska pro seniory na konci životní cesty, právě vyhrála svůj první víkend ve všech třech zemích, kde měla premiéru: v Austrálii, na Novém Zélandu a v téže Velké Británii, pro niž se zdá Madonna stará. Přitom do kin podle statistik chodí ve většině diváci pod třicet, zatímco obě hrdinky snímku, Judi Denchová a Maggie Smithová, už překročily osmdesátku. Mimochodem první díl stál deset milionů a vydělal skoro 150 milionů dolarů; to je na penzistky bohatýrský výkon, který u pokladen kin rozhodně nezpůsobily jen výpravy z domovů důchodců.

Ale proč chodit žasnout do světa, když u nás doma leckdy až polovinu publika seriálů typu Ordinace v růžové zahradě tvoří lidé do 54 let a na kanálu Prima Cool, televizi s nejmladším publikem, obstarával vánoční kampaň věčný slavík Karel Gott.

Zábavní průmysl má pochopitelně úplně jiná pravidla než vážený antický senát, ve kterém by odepisovaná Madonna patřila sotva k benjamínkům, nebo dávné kmenové rady starších, které by plánovače vhodného věku z BBC 1 postavily rychle do latě, ne-li rovnou ke zdi. Ale při vší své krutosti jsou zákony showbyznysu vlastně jediné spravedlivé.

Dokud bude Všechnopárty nejsledovanějším pořadem pátečních večerů a její průvodce Karel Šíp nejvtipnějším z našich moderátorů, není sebemenší důvod mu podsouvat letošní sedmdesátku.

A chce-li si Madonna hrát na nespoutanou sexuální dračici až do poslední předsmrtné křeče v lýtku s dráždivě síťovanou punčoškou, je to pouze její věc, jestliže stále dokáže vyprodat O2 arenu. Ostatně totéž zkusí během letošního roku i jiní zkušení harcovníci: Paul Simon a Sting, kapela Kiss, Michal David. Pokud zvednou ze sedadel, proč by měli ukazovat rodný list?