Komajota | foto: Charlotta Varregn

Komajota chce po Slovensku dobýt Česko

Na Slovensku se po kapelách No Name a Peha zrodil další hudební objev. Svými hity, jako je Ráno v novinách, okupuje tamní hitparády a teď hodlá zaútočit i na ty české.

Prešovská skupina Komajota (což je slovenský výraz pro tečku nad písmenem i) představuje svou melancholicky smutnou zbraň - debutové album Časopriestor, které na slovenském trhu zapůsobilo jako bomba.

"Už tady bylo delší čas takové poprockové ticho, lidi rádi uvítali změnu a nový vítr z Východu," tvrdí kapela, jejíž hudba je inspirovaná britskou scénou. "Velmi toužíme po tom, aby se naše album nyní líbilo i českému obecenstvu, aby si našlo své posluchače i u vás," říká zpěvák a klávesista Komajoty Martin Husovský, který je zároveň autorem hudby.

Kromě něho do kapely patří bubeník a perkusionista Stano Čorej a basák Michal Kráľ. "Rychlý úspěch na Slovensku byl pro nás příjemným překvapením," tvrdí Martin Husovský, který před Komajotou prošel mnoha slovenskými kapelami a zároveň se vzdělává na filozofické fakultě v mediálním oboru.

Žurnalistiku považuje za svoje zadní vrátka. "Vždycky mi připadalo fajn živit se chozením na koncerty a kritizováním kapel, ale teď jsem rád, že mám Komajotu. Už jsem ani sám nevěřil, že se nám něco takového může povést," říká Husovský s tím, že nabídku na natočení desky považuje za "takovou třešničku na dortu" a že se mu tím splnil jeho životní muzikantský sen.

A čím si on sám ten raketový start mezi nejslavnější jména slovenské hudební scény vysvětluje? "Myslím, že už jsme měli na čem stavět, přece jen máme za sebou nějaké zkušenosti, což lidé v těch skladbách podle mě vycítí."

Husovský s Čorejem se dali dohromady na jaře roku 2005. Na začátku se prý scházeli jen příležitostně, než zjistili, že jim společná práce vyhovuje, a doma téměř na koleně natočili první demo nahrávky. Na podzim téhož roku přizvali ke spolupráci na nahrávání Michala Kráľa, který později souhlasil s účastí v kapele. Komajota byla na světě.

V následujícím období vznikla většina skladeb z debutového alba. Vypadá to, že Prešov chrlí nadějné muzikanty - ze stejného města pochází i Peha a její zpěvačka a ústřední postava Katarína Knechtová, s níž Husovský nahrál klavírní část hitu Spomaľ.

"Prešov je takové muzikantské městečko. Už když mi bylo čtrnáct patnáct let, stával jsem na pěší zóně, kde hrávali IMT Smile, s nimiž Katka tehdy zpívala, byly to tehdy takové moje idoly," přiznává Husovský. "A je strašně fajn, když své vlastní idoly o pár let později potkáváte v hospodě a zjistíte, že jsou to normální lidé, a navíc s nimi můžete i spolupracovat."

Komajota je často přirovnávána k britským hvězdám tipu Coldplay nebo Kean, občas je někdo dokonce obviňuje z opisování. "Mrzí mě to, myslím si, že to je aktuální hudební směr, který nás prostě ovlivnil. Hudbu jsme všichni tři dělali předtím i potom, navíc nemáme v kapele kytaru, tu nahrazuje klavír. Pro mě je hudba vyjadřovacím prostředkem, až po natočení alba jsem zjistil, že je poměrně dost smutné. Asi jsme to měli někde v sobě," říká Husovský.