Kandidátem na album roku je i francouzské elektronické duo Daft Punk.

Kandidátem na album roku je i francouzské elektronické duo Daft Punk. | foto: collider.com

Kolos jménem Grammy zeštíhlel a letos trochu zapomněl na country

  • 3
Již pošestapadesáté se budou v noci z neděle na pondělí udílet největší hudební ceny světa - prestižní americké Grammy. Už nominace v hlavních kategoriích skrývají nejedno překvapení. Tak například - kam se podělo country?

Grammy jsou odjakživa hlavou, srdcem i duší "americké" ceny. Ohromná hudební show, která se vysílá z Los Angeles do celého světa, trvá hodiny a hodiny. Udílejí se během ní desítky cen a nablýskaný ceremoniál nabízí nevídaná hudební čísla. A přitom samotný předávací večer je jen vrcholem celého týdne, během kterého americký hudební průmysl slaví hudbu. Letos třeba poctou Beatles, kvůli níž se dají dohromady Eurythmics a na jednom pódiu se potkají Ringo a Paul.

Nebo pátečním koncertem oslavujícím tvorbu písničkářky Carole Kingové, na němž slíbila vystoupit Pink, Lady Gaga, will.I.am a řada dalších.

Kdo může vyhrát

Nahrávka roku

  • Daft Punk: Get Lucky (Featuring Pharrell Williams & Nile Rodgers) - náš tip
  • Imagine Dragons: Radioactive
  • Lorde: Royals
  • Bruno Mars: Locked Out Of Heaven
  • Robin Thicke: Blurred Lines (Featuring T.I. & Pharrell)

Album roku

  • Sara Bareilles: The Blessed Unrest
  • Daft Punk: Random Access Memories - náš tip
  • Kendrick Lamar: Good Kid, M.A.A.D City
  • Macklemore & Ryan Lewis: The Heist
  • Taylor Swift: Red

Píseň roku

  • Pink & Nate Ruess: Just Give Me A Reason
  • Bruno Mars: Locked Out Of Heaven
  • Katy Perry: Roar
  • Lorde: Royals - náš tip
  • Macklemore & Ryan Lewis Featuring Mary Lambert: Same Love

Objev roku

  • James Blake
  • Kendrick Lamar - náš tip
  • Macklemore & Ryan Lewis
  • Kacey Musgraves
  • Ed Sheeran

Grammy jsou kvůli své opulentnosti a sázkám na jistotu (například že na nich bude zpívat Stevie Wonder) v mnoha směrech těžkopádný kolos. To ještě podtrhuje velkorysý časový záběr v nominacích, díky kterému se může americkým objevem v roce 2014 stát britský zrzek s kytarou Ed Sheeran, který svým hitem A Team prolomil nejen řadu srdcí, ale i mezinárodní pozornost už před dvěma lety.

Kvůli kritice, jak  moc za léta konání nabobtnaly, se proto začaly před dvěma lety měnit. S novým vedením americká akademie seškrtala počet cen ze sto devíti na sedmdesát osm. Letos se budou Grammy udílet v 84 kategoriích, mnohem výmluvněji však o nenápadných změnách v americké populární hudbě vypovídá, kdo je letos nominovaný v hlavních kategoriích.

Tradiční rovnováha

Co se Grammy týče, vždy platila minimálně jedna známá pravda: akademie ctí hudbu amerického lidu. Nominace na ceny tak většinou byly víceméně rovnoměrně rozděleny na jedné straně mezi zástupce "bílého" country a folku a na té druhé "černého" hip hopu a r'n'b. Pohled na nominace ve čtyřech hlavních a nejsledovanějších kategoriích letos vyvolává zřejmou otázku: kam se podělo country?

Kdo by měl získat Grammy za píseň roku 2013?

celkem hlasů: 377

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 27. ledna 2014. Anketa je uzavřena.

Pink & Nate Ruess: Just Give Me A Reason
Pink & Nate Ruess: Just Give Me A Reason 128
Macklemore & Ryan Lewis Featuring Mary Lambert: Same Love
Macklemore & Ryan Lewis Featuring Mary Lambert: Same Love 101
Lorde: Royals
Lorde: Royals 85
Bruno Mars: Locked Out Of Heaven
Bruno Mars: Locked Out Of Heaven 42
Katy Perry: Roar
Katy Perry: Roar 21

Zastupuje ho tu - shodou okolností také v kategorii objev roku - jen zpěvačka Kacey Musgravesová, která svou v pořadí už čtvrtou deskou Same Trailer Different Park zaujala americké kritiky díky vyspělosti textů i aranží. Ke country s přídomkem pop by se v hlavních kategoriích dala přiřadit snad už jen deska Red od Taylor Swiftové, která je další ze stálic nominací.

Další zvláštnost odhalí pohled do titulků novin a hudebních serverů a týká se zase hip hopu. Jako o favoritovi cen se letos mluví zejména o raperovi Jay-Z, který vydal desku Magna Carta Holy Grail a má hned devět nominací, přitom žádnou z nich v hlavních a nejsledovanějších kategoriích. Jen o dvě "šance" méně má Justin Timberlake, který právě na Grammy svým "černobílým" vystoupením loni oznámil velký návrat ze světa filmu k hudbě.

Raper Macklemore roztančil autobus

Ale ani jeho dvě pokračování desky The 20/20 Experience, která během roku stihl vydat, mu nakonec nepomohla k nominaci v hlavních kategoriích - přestože "američtější" album dospělého  r'n'b, funku a popu tu dlouho nebylo. A favorizovaná deska Yeezus od Kanye Westa, která platí za průkopnický počin v oblasti hip hopu a byla rozhodně pro svou zvukovou nekompromisnost jednou z nejskloňovanějších nahrávek roku 2013, získala jen dvě nominace v čistě hiphopových kategoriích. Což se svým typicky přebujelým egem Kanye West neváhal (a tentokrát docela případně) glosovat jako troufalost, které nerozumí.

Ti Francouzi!

Letošní nominace by se tak daly číst třeba i tak, že se po dlouhé době evropské a americké vnímání popu sblížilo a vkus hlavního proudu o krok víc globalizoval. Překvapivým "svěžím" závanem v hlavních kategoriích je sedmnáctiletá novozélandská zpěvačka Lorde, která vlastně popírá spoustu věcí, jež se staly pro hlavní proud pravidlem. Je hotovým protikladem "coury" Miley Cyrus. Hudbou i image se vyhýbá šabloně mladé holky, která provokuje sexualitou a banálními chytlavými písničkami podle příruček. Podobně jako před časem Lana Del Rey totiž Lorde zaujala pomalými skladbami s ponurou náladou a spíše nezávislou produkcí. Za skladbu Royals má proto šanci získat cenu za nahrávku i píseň roku, přestože paradoxně na objev nominována není.

A pak jsou tu samozřejmě ti Francouzi! A taky Pharrell Williams. Nominace na Grammy totiž rozhodně o trendech roku 2013 potvrzují to, co dlouhou dobu prozrazoval i pohled do hitparád. Francouzské elektronické producentské duo Daft Punk, které zásadně vystupuje v maskách robotů, na desce Random Access Memories udělalo krok stranou a "ukradlo" hudební rok všem, kteří se snaží naplnit ideál hitparádového soundu nebo jsou zabraní hledáním nových trendů.

Prostě sezvali muzikanty ze zlaté éry diska a funku, nahráli ohromnou poctu období sedmdesátých a osmdesátých let a vyšperkovali ji letním hitem roku 2013 Get Lucky, do něhož na zpěv přizvali producenta Pharrella Williamse. Ten na Grammy opakuje svůj hitparádový double, protože je zároveň nominovaný i za účast na "sexistické skladbě roku", jak je občas označován hit Blurred Lines podepsaný zpěvákem Robinem Thickem.

O tom, že právě to nejlépe definuje svět populární hudby v roce 2013, svědčí i fakt, že právě Daft Punk svěřili pořadatelé režii jednoho z největších hudebních čísel, které letos Grammy uvidí. Budou u toho i tuzemští diváci. Přímý přenos 56. ročníku Grammy Awards bude vysílat program ČT2 v noci z neděle na pondělí. A průběžně aktualizovaný článek najdete v noci i na iDNES.cz.