Obraz rakouského malíře Oskara Kokoschky, který ostravská Galerie výtvarného umění vrátila dědicům předválečného ředitele Vítkovických železáren Oskaru Federerovi

Obraz rakouského malíře Oskara Kokoschky, který ostravská Galerie výtvarného umění vrátila dědicům předválečného ředitele Vítkovických železáren Oskaru Federerovi | foto: ČTK

Kokoschkův obraz z ostravské sbírky se prodal za 47 milionů korun

  • 0
Za 1,3 milionu liber se v londýnské aukční síni Sotheby´s vydražil obraz rakouského malíře Oskara Kokoschky Istanbul I. Plátno bylo do roku 2007 v ostravské Galerii výtvarného umění a před dvěma lety je dostali zpět dědicové předválečného ředitele Vítkovických železáren Oskara Federera.

Po započtení přirážky aukčního domu zaplatil neznámý kupec, který dražil po telefonu, 1,5 milionu liber (47,5 milionu korun). Obraz se v úterý pokoušela koupit i společnost Vítkovice Holding, ale neuspěla.

Sotheby´s obraz z roku 1929 před aukcí odhadovala na 1,2 až 1,8 milionu liber (38 až 57 milionů korun). Kokoschkův pohled na Istanbul z roku 1929 byl jedním z vrcholů pravidelné dražby impresionistického a moderního umění, která dnes večer nabízela 29 děl.

Zlatým hřebem dražby byla plastika čtrnáctileté tanečnice Edgara Degase, která se prodala za konečných 13,3 milionů liber (421 milionů Kč). Událostí byl i prodej jednoho z klíčových obrazů německého expresionismu Strassenzene (Pouliční výjev) Ernsta Ludwiga Kirchnera, který byl prodán za 5,4 milionu liber.

Za Kariatidu Amadea Modiglianiho kupec nabízel 4,7 milionů liber. Aukční síň ale dílo neprodala, protože nabídnutá suma neodpovídala minimu, které síň požadovala.

Aukce v Sotheby´s bude pokračovat ve středu, kdy se budou prodávat další čtyři plátna z Federerovy sbírky - Jamese Ensora, Lovise Corintha, Hermanna Maxe Pechsteina a Lessera Uryho.

Vítkovice se pokusí koupit další obrazy

Ostravský magistrát ani Galerie výtvarného umění se nechystaly aukce účastnit. Pavel Filipčík z vedení společnosti Vítkovice Holding řekl, že se o Kokoschkův obraz ucházeli, ale výsledná suma byla na ně příliš vysoká. Ve středu se Vítkovice ještě pokusí o koupi dalších čtyř dražených Federerových obrazů.

Židovský průmyslník Federer byl od roku 1932 ředitelem Vítkovických železáren a také uznávaným sběratelem obrazů. Z Československa uprchl před nacisty v březnu 1939 a odvezl si deset nejcennějších obrazů. Ostatní zabavili nacisté. Po šesti letech jednání u českých soudů získali v roce 2007 Federerovi dědicové v Kanadě - jeho vnuk Andrew Federer se sourozenci - ze sbírky zpět 21 obrazů, které byly do té doby - až na jeden - v ostravské galerii.

Podle odborníků Sotheby´s patří Kokoschkovy obrazy měst k nejlepším malbám v jeho díle. "Jeho díla jsou velmi žádaná a v soukromých sbírkách jich není mnoho. Je tedy velmi vzácné, když se dostane na trh dílo této kvality," řekla Helena Newmanová ze Sotheby´s.

,