Oskar Kokoschka: Žáby (1968). Zásadní dílo kánonu českých a slovenských dějin...

Oskar Kokoschka: Žáby (1968). Zásadní dílo kánonu českých a slovenských dějin umění se začne dražit na částce 25 milionů korun (všechny částky jsou uvedeny bez aukční provize). | foto: Adolf Loos Apartment and Gallery

Česko čeká rekordní aukce výtvarného umění. Představí Kokoschku i Kupku

  • 12
Listopadová večerní aukce pražské společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery (ALAG) nabídne milovníkům výtvarného umění jedinečnou příležitost stát se svědky v Česku prozatím nevídané dražby. Do aukce půjde hned několik unikátních obrazů od Oskara Kokoschky, Františka Kupky nebo Josefa Šímy.

Součet všech vyvolávacích cen dosahuje částky 147 milionů korun, a tak je už dnes zřejmé, že se bude jednat o rekordní aukci výtvarného umění v českých dějinách. A na co se tedy můžeme těšit?

Jedním ze vzácných obrazů v dražbě je ikonický olej Žáby (1968) od Oskara Kokoschky. Jedná se o velmi významné dílo z hlediska uměleckého i historického. Ještě než začneme o tomto díle, musíme se vrátit do roku 1942. Tehdy žil malíř i se svou českou manželkou Oldou v anglickém exilu a namaloval menší olej Krabi. Ti pro Kokoschku symbolizovali vlastnosti jako udatnost či bojovnost. Dílo věnoval národům, které bojovaly se zbraní v ruce proti Hitlerovi. Naopak žáby pro autora znamenaly lidskou hloupost, závist a zbabělost.

Skvosty listopadové aukce

Kokoschka byl v letech 1934 až 1947 občanem Československa, a tak i s manželkou napjatě prožívali Pražské jaro. Reakcí na tyto události našich dějin byl právě obraz Žáby, který výtvarník dokončil 23. srpna 1968. Namaloval ho na protest proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího ČSSR a věnoval ho symbolicky Československu a jeho obyvatelům.

Plátno z roku 1968 bylo vystavováno na všech větších i menších výstavách Oskara Kokoschky v zahraničí. „U nás o jeho prezentaci nebyl zájem, a to ani po roce 1989. Malba je zařazena nejvýznamnějším znalcem Kokoschkova díla Johannem Winklerem mezi autorovy nejdůležitější oleje,“ dodává Vladimír Lekeš z dražící společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery. Dražba zásadního díla kánonu českých a slovenských dějin umění začíná na 26 milionech korun (včetně aukční provize).

Dalším skvostem a zároveň nejdražší položkou aukce je Série C I. (Protihodnoty) od Františka Kupky. Olej z roku 1935 patří k naprostým vrcholům světové abstraktní malby. „Obraz pochází z ikonické série Kupkových olejů s označením C. Namaloval jich pouze dvanáct a to v letech 1935 až 1940. Podle názoru expertů v nich dosáhl vrcholu takzvané čisté abstrakce,“ připomíná galerista Vladimír Lekeš. Dražený kus je prvním z celé řady Série C, které se nacházejí ve většině případů ve významných veřejných sbírkách. Například pražská Národní galerie (Série C VI.), Ludwig Museum Koln am Rhein (Série C VII.), madridské Museo Thyssen Bornemisza (Série C VIII.) nebo pařížské Centre Georges Pompidou (Série C XI. a Série C XII.).

V roce 1951 obraz přímo od Františka Kupky zakoupil významný pařížský galerista Louis Carré, který v té době zastupoval třeba Pabla Picassa, Alexandra Caldera nebo Fernanda Légera. Dílo pochází ze soukromé sbírky ve Velké Británii, mnohokrát bylo vystavováno i publikováno, přesto se v aukci objeví vůbec poprvé. Dražit se začne na částce 60 milionů Kč (včetně aukční přirážky), tedy těsně pod autorovým aukčním rekordem. Tím je Studie na červeném pozadí, která se v roce 2013 prodala v aukci londýnské společnosti Sotheby ́s za 60,7 milionů korun.

Třetím z unikátních dražených obrazů je obraz Josefa Šímy Ve čtyři hodiny odpoledne (Růžové tělo) z let 1928 - 1929, považovaných za autorovo nejoceňovanější období. Rozměrné plátno galerijní kvality pochází rovněž ze zahraniční privátní sbírky, konkrétně z Francie. Hned po dokončení ho Šíma věnoval jako svatební dar svému příteli a známému francouzskému básníkovi Pierre Jean Jouveovi a jeho manželce.

Ženským torzem na červeném pozadí sžíraném vnitřním požárem si tehdy Šíma připomněl emocionálně silný zážitek z mládí, kdy byl coby čtyřletý chlapec svědkem rozsáhlého požáru náměstí rodné Jaroměře. I tento obraz se bude dražit poprvé. Nejnižší podání je stanoveno na 22,9 milionů korun.

Mezi další taháky aukce bude například Krajina (1928) od Josefa Čapka, Ecce Hommo! (1897) od Vojtěcha Hynaise, Obilí (1909) od Antonína Slavíčka, Akt dívky (1925) od Alfréda Justitze nebo papírová koláž Jindřicha Štyrského Stěhovací kabinet: Dělo a dítě (1934). Ze současného umění se bude dražit monumentální obraz Matný soudce Jana Merty, Bubliny Jiřího George Dokoupila, pigment na papíře Adrieny Šimotové nebo červená Antifona Milana Grygara.

Všech 151 dražených položek si může veřejnost prohlédnout na předaukční výstavě v pražské výstavní síni Mánes od 19. do 25. listopadu. Otevřeno je od 10 do 18 hodin. Samotná aukce proběhne na stejném místě v sobotu 26. listopadu 2016 od 17 hodin.

Křišťálová Lupa 2016