Frank Schätzing

Frank Schätzing | foto: ramses-award.de

Knižní tipy: Z Číny až na Měsíc za splněním klukovského snu

  • 1
Když v patnácti sledoval Armstrongovo přistání na Měsíci, slíbil si prý Frank Schätzing, že půjde v jeho stopách. Výhodou spisovatelského řemesla je, že si svůj dětský sen mohl splnit bez ohledu na ukončení programu Apollo.
Schätzing: Limit

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
FRANK SCHÄTZING: Limit
(Knižní klub)
Píše se rok 2025. Průkopnické technologie vnesly revoluci do kosmických letů. Američané i Číňané v neúprosném závodě těží hélium 3 – prvek, jenž má vyřešit všechny energetické problémy světa. Tou dobou má detektiv Owen Jericho vypátrat v Šanghaji zmizelou čínskou disidentku Jo-Jo. Co na první pohled vypadá jako rutina, je pouhou předehrou k hrůzostrašné honičce, neboť jak krásná, tak zároveň únavná Číňanka je držitelkou přísně střeženého tajemství a není si jista životem. Stopa vede kolem zeměkoule – a na Měsíc, kde skupina kosmických turistů učiní nebezpečný objev. Bezmála dvanáctisetstránkový román německého autora několika bestsellerů (hlavně Vzpoura oceánů) je označován za "knižní film" – a autor se zejména k vlivům Stanleyho Kubricka také veřejně hlásí.

Stevensová: Stále nezvěstná

TIP TÝDNE – Napětí
CHEVY STEVENSOVÁ: Stále nezvěstná
(Knižní klub)
Annie rekapituluje při terapeutických sezeních u psychiatričky svůj pohnutý životní příběh ženy unesené neznámým mužem, měsíce uvězněné v horské chatě, znásilňované, ponižované a podrobované nejnesmyslnějším pravidlům. A vystavené i nejhorší ztrátě, která ji mohla potkat. Přesto se dokázala svému vězniteli vzepřít a utéct. Jenže návrat do normálního života není vůbec jednoduchý. Za pomoci psychiatričky se pokouší překonat strach z venkovního světa a za pomoci policejního vyšetřovatele Garyho vypátrat, kdo její únos zosnoval.

Verne-Neff: Dva roky prázdnin

TIP TÝDNE – Pro děti
JULES VERNE, ONDŘEJ NEFF: Dva roky prázdnin
(Albatros)
Další z řady verneovek, převyprávěných do současného jazyka Ondřejem Neffem a doprovázených ilustracemi českého klasika Zdeňka Buriana. Dobrodružství party kluků vyvržených na břeh pustého ostrova nepřestává poutat obrazotvornost čtenářů ani ve věku dálkových letů a internetu. Školní výlet se protáhl na dva roky a prázdniny to rozhodně nebyly. Děti ve věku od osmi do dvanácti let musejí tvrdě dřít, aby útrapy nastražené divokou přírodou přežily, a nakonec jsou nuceny podniknout osudový boj se skupinou zločinců. Vítězství znamená život, prohra smrt.

Nabokov: Bledý oheň

TIP TÝDNE – Klasika
VLADIMIR NABOKOV: Bledý oheň
(Paseka)
Po tragické smrti amerického básníka Johna Shadea se jeho posledního díla, básně Bledý oheň, ujímá Shadeův přítel a kolega na univerzitě Charles Kinbote, aby je připravil k vydání. Jeho svérázný přístup k editorské práci a interpretaci textu básně však od prvních stránek vyvolává nespočet otázek, počínaje samotnou Kinboteovou identitou. Samozvaný editor odbočuje v obsáhlých poznámkách od Shadeových veršů k čím dál osobnějším výlevům a kolem díla postupně rozprostírá excentrický výklad. Ten vypovídá mnohé nejen o básníkovi, ale i o jeho osobě a vzájemném vztahu obou mužů.

Mervart: Naděje a iluze

TIP TÝDNE – Pro poučení
JAN MERVART: Naděje a iluze
(Host)
Kniha odkrývá komplikované vztahy českých a slovenských komunistických spisovatelů se stranickým establishmentem v letech 1963–1968. Autor se zaměřuje na jednotlivé kauzy, jež je možno považovat za neuralgické body tehdejší oficiální kulturní politiky i za neoddiskutovatelné předpoklady reformního procesu Pražského jara 1968. Na jejich pozadí současně sleduje myšlenkový vývoj reformně smýšlejících spisovatelů. Věnuje se vnitřní názorové diferenciaci uvnitř Svazu československých spisovatelů a představuje tuto organizaci jako důležitou nátlakovou skupinu s nemalým politickým i společenským vlivem.

Thorgal - Vlčice

TIP TÝDNE – Komiks
G. ROSINSKI, J. VAN HAMME: Thorgal – Vlčice
(CooBoo)
Thorgal Aegirsson je tajemný syn hvězd, houževnatě čelící nástrahám osudu, jež přitahuje jeho zvláštní původ. Touží po obyčejném životě, právo na něj ale musí znovu a znovu vybojovávat s nasazením veškeré své inteligence i válečnického umu. V jeho světě se přitom mísí raný středověk a severská mytologie s dědictvím dávno zaniklých říší. V aktuálně vydaném sešitě se Thorgal a princezna Aaricia se synem Jolanem vracejí do rodné vikinské vesnice. Cestu jim však zkříží vikinský náčelník Wor Skvělý a žádá Thorgala o pomoc při dalších bitvách. Když Thorgal odmítne a Wora pokoří, náčelník přísahá pomstu...

Kainar: Ubu se vrací

TIP TÝDNE – Audiokniha
JOSEF KAINAR: Ubu se vrací
(Radioservis)
Ačkoli si původní ubuovský autor Alfréd Jarry chtěl v této vlastně studentské recesi jen vystřelit z měšťáků a puritánů, Kainarova "dramatická variace" byla při premiéře v Novém divadle satiry rok po Únoru 1948 považována za děsivě aktuální představení. Hra se hrála jen jednou, roli otce Ubu si tedy Lubomír Lipský moc neužil. Divadlo se zrušilo, satira zakázala šmahem a Kainar se musel kát a polepšovat. Což dělal. Obnovenou premiéru se povedlo Haně Burešové a Štěpánovi Otčenáškovi uvést v pražské Viole až roku 1988. Stejně jako tato rozhlasová nahrávka z roku 1999, mělo nové uvedení eso v rukávu: jako vždy úchvatného Leoše Suchařípu v hlavní roli.