Nedim Gürsel

Nedim Gürsel | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Vášně a lásky tehdy a nyní

  • 0
Je sice hezké, že romanopisec může, a to i v případě historické prózy, volně nakládat s osudy svých hrdinů. Jiná situace ale nastane, když se sám dostane do vleku dějin, citů a emocí.
Dobyvatel

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
NEDIM GÜRSEL: Dobyvatel
(Host)
Podle mnohých odborníků nejlepší dílo známého tureckého spisovatele, který byl vloni hostem Festivalu spisovatelů Praha. Hrdina románu, spisovatel Fatih Haznedar, se na prázdniny uchýlí do staré istanbulské vily na břehu Bosporu, aby zde, pod pevností Bogazkesen, napsal román o sultánu Mehmedovi II., dobyvateli Cařihradu. V Turecku však zrovna vypukne vojenský puč a hrdinu nečekaně navštíví militantní aktivistka, která u něj hledá úkryt před pronásledováním. Z náhodného setkání se vyvine bouřlivý milostný vztah. "Román vášně a lásky", jak bývá často nazýván, se tak odehrává ve dvou časových rovinách – historické a současné. Spisovatel Fatih Haznedar odkrývá proces vzniku svého románu, zamýšlí se nad možností a adekvátností rekonstrukce historie, zdůrazňuje svou roli demiurga, který může volně nakládat s osudy románových hrdinů, a sám také historický příběh doplňuje. Podobně jako sultán i on však podléhá lásce, jež mu brání dílo dokončit.

Indická nevěsta

TIP TÝDNE – Napětí
KARIN FOSSUMOVÁ: Indická nevěsta
(Host)
Gunder Jomann nemá štěstí. Během krátké doby prožívá euforii i pád do nejhlubší propasti zoufalství a bolesti. Rozhodne se odjet do Indie, aby si našel manželku. Potká tam Púnu, ženu svých snů, se kterou se záhy ožení. Vrátí se domů, do malé norské vesnice jménem Elvestad, a čeká na příjezd své milované. Novomanželé se však už nesetkají. Púna je nalezena mrtvá necelou míli od Gunderova domu. Po stopách vraha se vydává Konrad Sejer, vysoký, asketický a poněkud nesmělý komisař, jehož jedinou slabostí je obrovský pes Kollberg.

V království mocných víl

TIP TÝDNE – Pro děti
PANÍ D'AULNOY: V království mocných víl
(Knižní klub)
Nová adaptace slavných příběhů francouzské šlechtičny madame d’Aulnoy otvírá malým čtenářům svět, který jako by byl odrazem nesmrtelných Dumasových příběhů z francouzského královského dvora. Nevládne tu však nádherný král Slunce, ale mocné víly, podobné antickým bohyním, někdy laskavé a soucitné, jindy nemilosrdně kruté. Králové, královny a zejména mladičké, nezkušené princezny (někdy i princové) jsou jen loutkami v jejich rukou a musí mnohé vytrpět, než je hněv víl utišen a znovu zavládne klid a mír. Některé příběhy znají čeští čtenáři ze zpracování Jana Vladislava či Františka Hrubína.

Doktor Živago

TIP TÝDNE – Klasika
BORIS PASTERNAK: Doktor Živago
(Odeon)
Snad nejslavnější román ruské literatury 20. stol. vyšel poprvé roku 1957 v Itálii. V SSSR směl vyjít až díky Gorbačovově perestrojce v roce 1988, český překlad spatřil oficiálně světlo světa až o další dva roky později. Borisi Pasternakovi (1890–1960) byla roku 1958 udělena Nobelova cena, kterou však byl donucen odmítnout. Román zachycuje mezníky života Jurije Živaga, spojené s významnými událostmi v Rusku: revoluce 1905, 1. světová válka, rok 1917, porevoluční vývoj. Mísí se s lyrickým líčením osobních vztahů i úvahami o smyslu života a umění.

Skrytá autorita

TIP TÝDNE – Pro poučení
MILAN PETRÁK: Skrytá autorita
(dybbuk)
Proč si za vůdce volíme jedince s psychopatickými sklony? Proč k smrti nenávidíme skupiny lidí, kteří se od nás neliší ničím kromě názorů na několik abstraktních a nepodstatných záležitostí? Proč jsme schopni nasazovat život při obraně standarty? Kniha se snaží na tyto nejednoduché otázky týkající se iracionality a víry nalézt odpovědi. Text působí jako návod, jak se orientovat ve vlastním myšlení, rozpoznat svůj sklon k iracionalitě, i když se svým založením považujeme za osoby řízené rozumem.

Anderle

TIP TÝDNE – Audiokniha
JIŘÍ ANDERLE: Ani mráčku na obláčku
(Radioservis)
"Proč tak rádi vzpomínáme? Protože vzpomínka je druhá přítomnost. Děkuji vám za to, že jste mé vyprávění po léta přijímali," uvádí přední český výtvarník Jiří Anderle (1936) na obalu záznamu svého vyprávění z rozhlasového cyklu Láska za lásku. Umělec, který projel kus světa jako člen Černého divadla a vystavoval v mnoha předních světových galeriích, vzpomíná ve svém vyprávění na svůj život i zajímavé lidi, které během něj potkal.