Giorgio Vasta

Giorgio Vasta | foto: PR

Knižní tipy: Rudé brigády z páté třídy základní školy

  • 0
V roce 1978 prý italský národ přišel o svou nevinnost a jeho literární připomenutí přináší pro mnohé možná až příliš trpkou reflexi.
Hmatatelný čas

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
GIORGIO VASTA: Hmatatelný čas
(Odeon)
Píše se rok 1978: na jaře je v Římě Rudými brigádami unesen a zavražděn Aldo Moro, v červnu se v Argentině koná mistrovství světa ve fotbale, v prosinci přistávají na Venuši sovětské sondy: je to rok duševní nevyrovnanosti, rok třinácti úplňků. V Palermu se tři jedenáctiletí školáci rozhodnou založit nezávislou "revoluční" buňku a po vzoru Rudých brigád bojovat proti úpadkové italské společnosti. Pečlivě naplánované akce mají zpočátku charakter výtržností, jejich potřeba násilí se však stupňuje a nakonec se rozhodnou unést spolužáka. Hmatatelný čas nicméně není literární dokument, jedná se o román, dokonce – podle italské kritiky – jeden z nejlepších za posledních deset let.

Hazard

TIP TÝDNE – Napětí
FELIX FRANCIS: Hazard
(Knižní klub)
Syn slavného detektivkáře pokračuje v otcových stopách. Při dostizích na Velké národní dojde k vraždě – jen pár kroků od bývalého žokeje Nicholase Foxtona je chladnokrevně zastřelen jeho kolega Herb Kovak. Vrah zmizí v davu a ihned se vyrojí spekulace o tom, že šlo o vyřizování účtů ve válce gangů. Nicholas senzačním domněnkám nevěří, ale brzy se ukáže, že jeho zpřítel žil nejspíše dvojím životem a právě jeho učinil vykonavatelem své závěti.

Tygří trápení

TIP TÝDNE – Pro děti
DANIELA KROLUPPEROVÁ: Tygří trápení
(Mladá fronta)
Nová napínavá série z prostředí zoologické zahrady. Dvojčata Lenka s Pavlem mají maminku s báječným povoláním. Pracuje v knihovně v zoologické zahradě. Díky tomu poznají obě děti zblízka i péči o zraněná tygří mláďata, kterým někdo roztříštil ve výběhu skleněnou láhev. Tatínek dvojčat sice pracuje daleko na stavbě a domů se vrací jen o víkendech, ale přesto je doma u Lenky a Pavla veselo.

Pražská vizitka

TIP TÝDNE – Klasika
GUSTAV MEYRINK: Pražská vizitka
(Argo)
Jeden z nejvýznamnějších pražských židovských autorů miloval atmosféru staré Prahy a dokázal ji vtělit do mnoha svých děl včetně toho nejslavnějšího, Golema. Svazek z kapesní bilingvní dárkové edice Kanapka obsahuje v německé a české verzi tři Meyrinkovy povídky Gustava Meyrinka svázané tématem Prahy a jejího genia loci: Praha, G.M. a Ta se dělá – princeska.

Borgiové

TIP TÝDNE – Pro poučení
CHRISTOPHER HIBBERT: Borgiové a jejich nepřátelé 1431–1519
(Argo)
Ústředními postavami původně španělské dynastie, které se podařilo vyšvihnout v Itálii do nejvyšších mocenských světských i církevních pozic, jsou Rodrigo Borgia, tj. papež Alexandr VI., jeho proslulá dcera Lucrezia a syn Cesare, kterému zajistil nesmrtelnost Machiavelliho spis Vladař. Autor, významný britský spisovatel, si především klade otázku, zda je pověst Borgiů jako nemravů, hýřilů, vrahů, kariéristů, úplatkářů, ale i vojenských velitelů a mecenášů umění zasloužená.

Bažináč

TIP TÝDNE – Komiks
ALAN MOORE, STEPHEN BISSETTE, JOHN TOTLEBEN: Swamp Think/Bažináč - Prokletí
(BB/art)
Soubor Mooreových povídek o Bažináčovi nepřináší žádná klišé: z jehp vodních upírů, vlkodlaků, sériových vrahů a zombií jde totiž opravdu strach. Bažináč je jeden z předělů v historii žánru: povedlo se mu vzkřísit hororový komiks. Příběhy zeleného monstra se z akčních dobrodružství proměnily v atmosférické a ponuré horory, v "Sandmana z bažin".

Opičí král

TIP TÝDNE – Audiokniha
Opičí král
(Tympanum/Galerie Zdeněk Sklenář)
Na konci 16. století čínský literát Wu Čcheng-en stvořil ve svém Putování na Západ Opičího krále Sun Wu-kchunga. Na svých cestách národy a epochami dostal mnoho podob. Tu pro nás nezapomenutelnou mu dala v roce 1961 česká překladatelka Zdenka Novotná-Heřmanová a nesmrtelný výtvarník Zdeněk Sklenář. Audioverzi v režii Jana Jiráně načetl výkvět českého herectva: Martin Dejdar, Jiří Lábus, Marek Eben, Jiří Schmitzer, Ilja Racek, Naďa Konvalinková či Arnošt Goldflam.