Arsen Revazov

Arsen Revazov | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Proti Osamoceným je Leonardo suchar

Přirovnání k světovému bestselleru může někdy uškodit. To když třeba váš román nazvou "ruskou Šifrou mistra Leonarda" a vy jste přitom napsali dílo mnohem - mnohem! - zábavnější a bláznivější.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
Tip týdne - Beletrie
ARSEN REVAZOV: Osamocení 12
(Argo)
Významná postava ruskojazyčného internetu a majitel velmi úspěšné mediální agentury v roce 2005 vydal tento svůj literární debut a vzbudil odpor ruské kritiky a zároveň nadšení čtenářů. Zatímco mu odborníci vytýkali inspiraci západními bestsellery, Šifrou  mistra Leonarda počínaje a knihami Harukiho Murakamiho či Umberta Eca konče, právě návaznost na jejich tvůrčí principy spojená navíc s vytěžením ruských literárních tradic a určitá postmoderní "klipovitost", v níž nechybějí ani odkazy k populární hudbě nejrůznější provenience (playlist "soundtracku" si lze najít na stránkách www.o12.ru), učinila z knihy čtenářskou událost. Vyprávění o čtyřech třicátnících zavede děj do kriminálu, kláštera, sídla mafie i k současnému papeži coby šéfovi inkvizice do Vatikánu - a celé je to napínavé, vtipné i správně drzé zároveň.

Tip týdne - Napětí
NICOLAS D´ESTIENNE D´ORVES: Pohrobci zla
(Knižní klub)
Román mladého francouzského novináře a spisovatele si pohrává s odkazy k válečné historii Evropy. V jediný den roku 1995 jsou nalezeni čtyři mrtví muži s rozdrcenou ampulkou kyanidu v ústech a s chybějící pravou rukou. Spojuje je místo narození: Lebensborn, utajovaná lidská chovná stanice nacistů, kde měli přicházet na svět "noví lidé", určení k naplnění snu o čisté, dokonalé rase. O deset let později v Paříži osloví mladou novinářku Anais bohatý norský sběratel Vidkun Venner, který obdržel od neznámého odesilatele čtyři mumifikované pravé ruce a chce, aby mu novinářka pomohla zjistit, co za tím vším vězí...

Tip týdne - Pro zasmání
DAVID MAŠKENAZY: Komu je dneska dobře?
(Paseka)
Celých 864 židovských anekdot přináší tato sbírka, poskládaná nejen z dříve vydaných knih (včetně té nejslavnější od Karla Poláčka), ale také "ze vzduchu". Dokazuje, že specifický židovský humor zdaleka nepatří minulosti. Nejen proto, že klasické anekdoty o rabínech, žebrácích i o tom příslovečném setkání Kohna a Roubíčka dokážou dodnes rozesmát, ale také díky udržení ducha tohoto humoru do moderní doby. V některých anekdotách tak figurují Jásir Arafat, Boris Jelcin či Gustáv Husák, stejně jako třeba vojáci z šestidenní války - a stejně v nich zůstává cosi starosvětského.

Tip týdne - Pro děti
MIROSLAV BUBERLE, BARBORA ČERVENKOVÁ: Peklo s princeznou
(Knižní klub)
Veselá pohádka o tvrdohlavé princezně, která se nechtěla vdávat, o nešikovném princi, spoustě čertů, kteří umějí pěkně zkomplikovat život, a královské lsti, jež vyvolala hněv samotného Lucifera, byla napsána na motivy scénáře nového českého filmu režiséra Miloslava Šmídmajera s Jiřím Mádlem a Terezou Voříškovou v hlavních rolích. Kromě čtivě přepsaného děje samozřejmě nechybí ani spousta fotografií.

Tip týdne - Klasika
ROBERT MUSIL: Muž bez vlastností
(Argo)
Stěžejní, byť nedokončené dílo jednoho z nejvýznamnějších rakouských spisovatelů (1880-1942) je literárními historiky řazeno mezi zcela zásadní romány 20. století a jeho autor je díky němu stavěn po bok Franze Kafky, Jamese Joyce či Marcela Prousta, a to přesto, že se po vydání ve 30. letech setkal u kritiky s naprostým nepochopením. Muž bez vlastností je situován do Rakouska-Uherska let 1913-1914, jeho ústřední postavou je mladý inteligentní matematik Ulrich, jenž se podílí na přípravách oslav 70. výročí panování císaře Františka Josefa I., které ironií osudu připadají na rok 1918. Monarchie je však v krizi a ani Ulrich není schopen v sobě nalézt vlastnosti, které by jej zařadily do normálního života.

Tip týdne - Pro poučení
MILAN MACHO: Nejlepší brankáři světa
(Nakladatelství XYZ)
Poslední instance na zeleném pažitu. Právě jim je věnována výpravná a důkladná práce autora na slovo vzatého, doplňující jeho Zlatou knihu fotbalu z roku 2006. Pojednává o aspektech brankářského řemesla, o hrdinech významných fotbalových turnajů a vrcholí galerií největších hrdinů prostoru mezi třemi tyčemi. Mytický Robinson. Zamora, Thépot, Combi, legendární muži z časů, kdy k brankáři patřila čepice bekovka jak k velbloudovi hrby. Elegán s vizáží sňatkového podvodníka Carbajal, kontroverzní Toni Schumacher, "pyrotechnik penalt" Tomaszewski, výstředník Higuita, ti všichni – až po Canizarese a Čecha - jsou zde zastoupeni slovem i obrazem. Včetně zdejších kolegů, mnohdy dnes zapomenutých. (rdd)

Tip týdne - Audiokniha
JAROSLAV HAŠEK: Osudy dobrého vojáka Švejka 1-6
(Popron Music)
Velký projekt, jehož výsledkem je více než čtyřiadvacetihodinový komplet jedné z nejslavnějších českých knih načtené deseti našimi předními herci, konečně spatřuje světlo světa. První sadu tvoří tři dvojcédéčka s hlasy Josefa Somra (kapitoly Zasáhnutí dobrého vojáka Švejka do světové války až Švejk simulantem), Bohumila Klepla (Švejk simulantem až Náboženská debata) a Petra Nárožného (Švejk jde zaopatřovat až Katastrofa). Více zde.