Leoš Šedo

Leoš Šedo | foto: Vladimír Trmal

Knižní tipy: Přistanou dnes v Praze Beatles?

Fanoušci rockové hudby, hlavně té "klasičtější", už přijali Leoše Šeda za svého. Své postavení novou knihou ještě upevňuje.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
LEOŠ ŠEDO: Beatles přistanou v Praze dnes večer
(Galén)
Povídkový triptych Leoše Šeda, ilustrovaný fotografiemi Vlastimila Třešňáka, je v kontextu současné české literatury zřídka vídaný především svým tématem - jde o rockové prózy. První a zároveň titulní se odehrává v totalitní minulosti, v době největší slávy Beatles, poslední s názvem Plyn ve třicátých letech 21. století, kdy rocková éra koncertem stařičkých Rolling Stones vyhasíná. Autor se s lehkostí pohybuje časem i prostorem. Krom skvělého vypravěčství vyniká poučeností a obdivným vztahem k rockové hudbě. "Čím je Škvorecký pro jazz, tím začíná být Šedo pro rock," píše v předmluvě hudební publicista Jiří Černý.

TIP TÝDNE - Napětí
JEFF LINDSAY: Dexter v hlavní roli
(BB/art)
Už čtvrtý ze série černohumorných románů o analytikovi krevních stop Dexterovi Morganovi, který má kromě profesionální činnosti i zdánlivě protikladný "vražedný koníček". Ten sice Dexterův čerstvý manželský stav na nějaký čas odsouvá do pozadí, avšak nález těla, umělecky naaranžovaného jako opalující se turista na plážovém lehátku, přirozeně vzbudí jeho zvědavost. Miamská smetánka brzy zjistí, že se městem pohybuje nový děsivý sériový vrah.

TIP TÝDNE - Pro děti
VLADISLAV STANOVSKÝ a JAN VLADISLAV: Druhý strom pohádek z celého světa
(Knižní klub)
Druhý díl klasického českého pohádkového souboru, známého celým generacím čtenářů, přináší další dlouhé i krátké pohádkové příběhy a verše z Čech, Evropy i vzdálených světadílů. Knihu ilustroval přední český výtvarník Stanislav Kolíbal. Texty, ilustrace i grafická úprava, jež reedice zachovává, jsou po půlstoletí od prvního vydání (1958) stejně nadčasové jako v době svého vzniku.

TIP TÝDNE - Klasika
TRUMAN CAPOTE: Snídaně u Tiffanyho
(Odeon)
Capotova novela se svým významem řadí k základním dílům moderní americké literatury. Hlavní hrdinka knihy Holly Golightlyová je dívka lehčích mravů, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu. Používá k tomu svého osobního kouzla a slabůstek starších bohatých pánů, v koutku srdce však touží po klidném a spořádaném životě, který jí symbolizuje nábytek z obchodního domu Tiffany. K popularitě novely přispělo i oscarové filmové zpracování režiséra Blakea Edwardse s Audrey Hepburnovou v hlavní roli.

TIP TÝDNE - Pro poučení
PAUL MURDIN: Tajemství vesmíru
(Argo/Dokořán)
Vědec, jenž proslul objevením černé díry Cygnus X-1 v souhvězdí Labutě, v pětašedesáti kapitolách výpravné a obrazově bohaté publikace provází po sluneční soustavě i vzdáleném vesmíru a poutavě vypráví o počátcích astronomie, slunečním větru, složení komet, dopadech asteroidů, vzniku Měsíce, vodě na Marsu, skleníkovém efektu či o "obyčejných" ročních obdobích. Součástí textu jsou i "anekdoty" z dějin astronomie, které dokazují, že i velcí vědci jsou především lidé.

TIP TÝDNE - Komiks
JESSICA ABELOVÁ, GABE SORIA, WARREN PLEECE: Život mi pije krev
(BB/art)
Romantický komiks o upírech a jejich nelehkém dospívání v Americe. Život vám pije krev, když vám táhne na dvacet, jste švorc a nemáte holku, zato máte naprosto neperspektivní práci - což je přesně případ Davea Millera. Je zaměstnaný na noční šichtě v Poslední zastávce, nejlepší upírské večerce v LA, kde se může těšit nanejvýš na to, jak bude celou věčnost doplňovat do regálů sušené hovězí maso a krevní konzervy. Když Dave začne s psychotickým upírem Wesem bojovat o přízeň gotičky Rosy, neživot se mu opravdu zkomplikuje.

TIP TÝDNE - Audiokniha
VLADIMÍR KÖRNER: Údolí včel
(Supraphon)
Novela Údolí včel scénáristy a prozaika Vladimíra Körnera měla nejprve podobu filmového scénáře, podle nějž natočil František Vláčil stejnojmenný film premiérovaný v r. 1968. Ten se stal erbovním filmem mladé generace a předznamenal úspěch literární podoby scénáře, která vyšla v r. 1978. Příběh Ondřeje z Vlkova, který zběhne z křižáckého řádu ve východním Prusku je zasazen do ponurých kulis středověku. Odvíjí se jako trojúhelník vztahu Ondřeje, jeho řádového bratra Armina von der Heide a Ondřejovy nevlastní matky a pozdější nevěsty Lenory. Dramatičnost textu podtrhuje strhující interpretace Jana Kačera, filmového představitele Armina.

DÁLE VYŠLO:
JAMES CLAVELL: Gaidžin
(Knižní klub)
Závěr Clavellovy trilogie přivádí čtenáře do Japonska kolem roku 1862, kdy země lpí na tradicích, zároveň si uvědomuje nutnost přijetí některýách prvků evropské a americké civilizace.

NORMAN MAILER: Americký sen (Jota)
Čtvrtý román kultovního amerického autora vzbudil v roce 1965 skandál otevřeným líčením sexuálních scén i existencialistickým prožíváním včetně změněných stavů vědomí, kterým předznamenal psychedelické výpravy vrcholných 60. let.

PHILIP ROTH: Jako každý člověk (Mladá fronta)
Roth podtrhuje v románu z roku 2006 univerzalitu lidského osudu, který vykresluje volbou titulu, který přejímá z proslulé anglické středověké anonymní morality Everyman. Zaslouží-li si anonymní moderní bezbožník rozhřešení ponechává autor na čtenářích.

kolektiv: Digitální fotografie. Přehledný průvodce (Universum)
Kniha, na které se podílelo sedm zkušených fotografů National Geographic, obsahuje srozumitelné, praktické, konkrétní rady a návody, jak dosáhnout co nejlepších fotografií. Ocení ji jak naprostí začátečníci, tak lidé, kterým se fotografování stalo koníčkem.

DAVID LODGE: Nejtišší trest (Mladá fronta)
Poslední román autora legendárních Hostujících profesorů zavádí čtenáře opět do akademického prostředí. Protagonistou je profesor lingvistiky, postupně přicházející o sluch, což je pro něj i jeho okolí zdrojem obtíží a zmatků.

MAYDA ARGÜELLES DEL PINO, LIUVER SABORIT MORALES: Trosečníci z ostrova svobody (Host)
Silný příběh kubánských exulantů, usazených v Praze, manželů, kteří byli nuceni opustit své děti a několik let o ně bojovat za pomoci médií a mezinárodních organizací s Castrovým režimem.

PAVEL HOUSER: Sběratel měst (Dokořán)
Město lze vybudovat z jediného motivu, nebo může v průběhu života města jediný jev postupně ovládnout celý prostor a vyplnit ho téměř beze zbytku. Pavel Houser "sbírá města" od chvíle, kdy zjistil, že Italo Calvino, Jorge Luis Borges, H. P. Lovecraft či Stanisław Lem nestihli své sbírky zkompletovat.

JAROMÍR TREJBAL: Z hotelu Ritz do kuchyně Vlasty Buriana (Ikar)
Kuchař, který mimo jiné osm let vařil v domácnosti Vlasty Buriana, sepsal kuchařskou knihu, která je kromě sbírky lahůdkových receptů také neobvyklým dokumentem doby. Důkazem měnících se chutí a vůní pokrmů typických pro určitou dobu a společnost.

KAREL ŠIKTANC, KAREL PIORECKÝ (ed.): Nejlepší české básně 2009 (Host)
Antologie, inspirovaná dlouoholetou americkou edicí The Best American Poetry, vybírá 36 nejlepších básní, které vyšly nejen ve sbírkách, ale i v časopisech, sbornících a na internetu. "Arbitrem" antologie je významný český básník Karel Šiktanc.

TIM DAVYS: Amberville (Odeon)
Jméno autora je údajně pseudonymem známé veřejně činné osoby. Davysův debut je popisován jako kombinace pohádky, v níž vystupují plyšová zvířátka, a detektivky drsné školy Raymonda Chandlera či Dashiella Hammetta, ve které se k mrtvole a násilí nejde daleko.

FRED CHAPPELL: Věci mimo nás (Argo)
Sbírka deseti povídek s fantazijními a lehce hororovými náměty je prvním svazkem nové edice jižanské literatury Jiný Jih. Autor ve svých povídkách líčí reálné, nereálné i surreálné světy, střídá jeden žánr za druhým a se čtenářem si pohrává jak kočka s myší.

VLADIMIR NABOKOV: Král, dáma, kluk (Paseka)
Autorův druhý rusky psaný román je zasazen do Berlína 20. let minulého století. Nabokov přes zdánlivě banální téma manželského trojúhelníku opět porušuje literární konvence a jiskřivou partii rozehrává s humorem a ironií, aniž by rezignoval na etickou závažnost problému.

NICOLAS WERTH: Opilec a květinářka (Rybka)
Jeden z nejznámějších odborníků na sovětskou historii na základě odtajněných dokumentů v archivech sovětského politbyra a NKVD popisuje průběh jednoho z nejstrašnějších státem řízených masakrů obyvatelstva 20. století, tzv. Velkého teroru v letech 1937-38.