Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Knižní tipy: Podívejte se do očí svému fízlovi

  17:48
Zapátrání v minulosti může přinést nejrůznější výsledky. Většinu Tipů týdne tentokrát pohled zpět spojuje, každá z knih je přitom úplně jiná. Inu, není minulost jako minulost.

Petr Placák: Fízl (obálka knihy) | foto: Torst

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
PETR PLACÁK: Fízl
(Torst)
Spisovatel, publicista a historik Petr Placák (1964) patřil v 80. letech k nejaktivnějším představitelům undergroundu a disentu. Jeho činnost přirozeně neušla hledáčku Státní bezpečnosti. Nyní Placák tuto dobu chronologicky reflektuje v knize, pohybující se kdesi mezi dokumentem, vzpomínkami a beletrií. V první části nechává mluvit zachovaná estébácká hlášení, která - často velmi sarkasticky - komentuje, v části druhé, vymezené druhou polovinou 80. let, pro nedostatek archivních materiálů sám vzpomíná na vlastní eskapády pod dohledem StB. Četba je to mimořádně silná, potřebná, nepostrádající grotesknost, a přesto i dnes způsobující mrazení v zádech.

TIP TÝDNE - Napětí
J. A. KONRATH: Koktejl smrti
(BB/art)
Další díl "alkoholické série" detektivek s hlavní postavou poručicí Jack Danielsovou (dříve vydané romány nesly názvy Bloody Mary a Whisky s ledem). Výchozí situace novinky odkazuje do minulosti: vychytralý sériový vrah posílá kriminalistce videonahrávky vražd lidí, kteří se podíleli na vyšetřování jejích předešlých případů. Do Koktejlu smrti se autorovi jako vždy podařilo namíchat správný poměr psychologie, téměř nesnesitelného napětí i hodně černého humoru.

TIP TÝDNE - Pro děti
J.R.R. TOLKIEN: Hobit - komiks
(Argo)
Je to s podivem, ale komiksová podoba jedné z nejpopulárnějších knížek pro děti i dospělé, "předehra" k Pánu prstenů, vychází česky (v překladu Stanislavy Pošustové-Menšíkové s využitím klasického románového překladu Františka Vrby) vůbec poprvé, ačkoli základ "grafického románu" ilustrátora Davida Wenzela vznikl už před neuvěřitelnými sedmdesáti lety. České vydání přímo ukázkového "old school" komiksu vychází z revidované verze, rozšířené o třicet stran.

TIP TÝDNE - Klasika
IVAN M. JIROUS: Magorova summa
(Torst)
Pro mnohé největšího žijícího českého básníka, undergroundového guru a uměleckého teoretika (a v neposlední řadě dodnes, i přes pokročilý věk třiašedesáti let, nezvladatelného bouřliváka) si vloni konečně povšimly i "oficiální" literární kruhy, když mu udělily prestižní Cenu Jaroslava Seiferta. Kompletní vydání Jirousovy poezie vyšlo poprvé v roce 1998, aktuální edice pod stejným názvem je rozšířena o další tři sbírky z posledních osmi let: Magorova vanitas (1999), Ubíječ labutí (2001) a Rattus norvegicus (2004). Bezmála dvanáctisetstránkový svazek je definitivní a nezpochybnitelnou Jirousovou vstupenkou mezi klasiky.

TIP TÝDNE - Pro poučení
PAVEL JANOUŠEK
a kolektiv: Dějiny české literatury 1945 - 1989, I. díl (Academia)
První svazek čtyřdílné práce, jejíž vznik inicioval vedle Pavla Janouška také zesnulý literární historik Vladimír Macura, se zabývá krátkým obdobím mezi koncem 2. světové války a komunistickým pučem v roce 1948. V mnoha ohledech lze považovat tyto Dějiny české literatury za přelomové. Nejen vzhledem k tomu, že vlastně poprvé vykládají toto období ve svobodných poměrech bez někdejší (auto)cenzury, ale i pro vrstevnatost výkladu (kromě základních literárních žánrů se autoři zabývají například i kritikou, časopiseckou produkcí i obecným "myšlením o literatuře"). V neposlední řadě je třeba kvitovat čtivost a přístupnost erudovaného textu.

DÁLE VYŠLO:
MIROSLAVA BESSEROVÁ: Boris Rösner - Život jako divadlo
(Ikar)
Komentovaný knižní rozhovor s vloni předčasně zesnulým českým hercem jej představuje ve velmi syrové podobě. Rösnerova přímost, občas přecházející až v ostentativní hulvátství, byla ale jen jednou z mnoha masek, které si během plodného uměleckého života nasadil.

CHRISTOPHER FOWLER: Sedmdesát sedm hodin (BB/art)
Detektivové Bryant a May z londýnské Jednotky pro vyšetřování neobvyklých zločinů řeší další případ. Prostředí umělců a tajných spolků, rekvizity jako umělecký vandalismus, pornografie či jed na krysy - poněkud postmoderní melange z pera populárního britského autora.

MARIAN PALLA: Teplé škvarky (Druhé město)
Novinka značně svérázného brněnského všeuměla, jehož hravé, autorsky ilustrované  knížky baví pravidelně už přes deset let. Tentokrát zachází - jak se zdá - v autenticitě až na nejzazší bod: k formě deníku.

FRANK SCHÄTZING: Satan a smrt (Knižní klub)
napínavý thriller vychází z teorie, že skutečná historická událost, totiž tragická smrt stavitele chrámu v Kolíně nad Rýnem mistra Gerharda Morarta, nebyla nešťastnou náhodou, nýbrž vraždou. Autor rozpřádá teorii, jejíž nitky vedou až do nejvyšších politických kruhů 13. století.

HANA MARIE KÖRNEROVÁ: Hodina po půlnoci (Ikar)
Autorka předlohy filmu Andělská tvář přichází s dalším historickým románem, určeným hlavně pro ženy a odehrávajícím se ve Francii na začátku 19. století. Intriky, lásky i nebezpečí se odehrávají v kulisách uvolněné napoleonské Paříže.

J. RANDY TARABORRELLI: Elizabeth (BB/art)
Ve světě filmu je jen jediná Elizabeth ta pravá: samozřejmě Taylorová. Obsáhlý životopis jedné z největších hvězd stříbrného plátna se snaží dopátrat kořenů hereččina úspěchu v rodinném zázemí a probírá spíše její životní peripetie a skandály než herecké kreace. Ctitele "fenoménu Elizabeth" ale uspokojí vrchovatě.

PAUL McAULEY: Třetí oko (BB/art)
V thrilleru s prvky sci-fi se vydáváme do poválečného Iráku, kde ve spleti zapomenutých jeskyní čekají důkazy o prastarých rituálech, které mají nečekané uplatnění v přítomnosti. Pátrání hlavního hrdiny po vlastní minulosti je jen začátkem košatého a stále temnějšího příběhu.

VRATISLAV VANÍČEK: Soběslav I. (Paseka)
Monografie dosud poněkud opomíjeného Přemyslovce Soběslava I., známého z učebnic dějepisu snad jen díky bitvě u Chlumce (1126), zařazuje dění pod jeho správou do kontextu evropských dějin let 1092 - 1140, kdy se v rámci emancipačního procesu Západu dostalo i na dosud okrajovější regiony Evropy.

HERNANDO DE SOTO: Mystérium kapitálu (Rybka Publishers)
Kniha s výmluvným podtitulem "Proč kapitalismus triumfuje na Západě a selhává všude jinde na světě" je považována za jedno z klíčových děl současné politologie a ekonomie. Snaží se mimo jiné odpovědět na otázku, proč se posttotalitní země po otevření svých ekonomik nedočkaly výraznějšího posunu a ani globalizace pro ně není "darem z nebes".

PETER TEMPLE: Drsné pobřeží (Knižní klub)
Detektivka z v tomto žánru nepříliš frekventovaného prostředí australského venkova, na kterém bují korupce a rasismus, uvádí na scénu cynicky drsného "marlowovského" detektiva, jenž řeší složitý případ útoku na místního boháče a od něj se odvíjející řadu dalších tragédií.

Autor:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

RECENZE: Trpký osud jednoho města. Třetí Šikmý kostel je opět fascinující

19. dubna 2024

Premium Plnými sty procenty ohodnotila naše recenzentka Alena Slezáková očekávaný závěrečný díl trilogie...

RECENZE: Čínská Popelka zachraňuje draky. Kupodivu docela vkusně

19. dubna 2024  9:55

Jistěže animovaná pohádka Jak zachránit draka míří především k dětem, které nad jejím původem...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...