Dějiny hudby 20. století (obálka knihy)

Dějiny hudby 20. století (obálka knihy) | foto: Ikar

Knižní tipy: Plodová voda a jiné tekutiny

V dnešních literárních tipech týdne se budeme hodně ohlížet: k historii Brna, ke komiksové klasice, k hudbě 20. století i k sametové revoluci.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
JIŘÍ KRATOCHVIL: Brněnské povídky
(Druhé město)
"Brno je pro mě dělohou, z níž jsem dosud nebyl vyvržen. Bydlím teď sice v Moravském Krumlově, ale každou chvíli spěchám zpět do plodové vody, aspoň trochu si tam zas zaplavat. A být dlouho mimo Brno, pošel bych steskem." Tak se z města, do něhož "investoval všechnu svou lásku", vyznal před rokem v jednom rozhovoru spisovatel Jiří Kratochvil. I kdyby svůj vztah tímto způsobem netraktoval, z celé jeho tvorby je zcela evidentní. I ty "nejpomalejší" čtenáře nyní přesvědčí soubor autorových povídek, napsaných v převážné většině od 90. let minulého století po dnešek, tu a tam zacházejících do ještě starších dekád.

TIP TÝDNE - Napětí
MARK MILLAR, JG JONES, PAUL MONTS: Mrtvý nebo živý
(Crew)
Šest sebraných sešitů komiksové série Mrtvý nebo živý (originální název Wanted), doplněných speciálem Mrtvý nebo živý: Akta, je typickou ukázkou mimořádně drsné polohy tohoto literárně-výtvarného žánru. Příběhy, ve kterých nejsou kladné postavy a jejich obvyklá místa zaujímají krvežíznivé kreatury, jsou nejen plné nejrůznějších tělesných tekutin a výjevů, které nelze komentovat jinak než citoslovci, ale také černého humoru a neodolatelných "hlášek". Podle komiksu je právě dotáčen stejnojmenný film a Angelinou Jolie, jehož část byla natáčena i v Praze.

TIP TÝDNE - Pro děti
PAVEL ŠRUT: Pohádky brášky Králíka
(Knižní klub)
Básník a autor mnoha knih pro děti si tentokrát vybral k převyprávění pohádky, jejichž kořeny jsou v Africe a vyskytují se v Americe a na karibských ostrovech. Jejich hlavní hrdina i jeho přátelé a nepřátelé (včetně "pana Člověka") se ocitají v nejrůznějších, pro naše čtenáře exotických, dobrodružných, ale také "didaktických" situacích, které využívají principů bajek, místy mají ale až mytologický přesah.

TIP TÝDNE - Klasika
MICHAL HORÁČEK: Jak pukaly ledy
(Nakladatelství XYZ)
Někomu se může zdát odvážné označovat za klasiku Horáčkův deník, popisující revoluční události mezi 17. až 29. listopadem 1989 (tedy od přelomové studentské demonstrace, zakončené na Národní třídě, po zrušení článku ústavy o vedoucí úloze komunistické strany), ale je tomu tak. Jeho kniha, která vyšla poprvé jako jedno z prvních, ne-li vůbec první ucelené svědectví o době, kdy se v Československu lámal režim, je přes svou subjektivnost velmi cenným zdrojem nejen vzpomínek aktérů a poučení nezúčastněných, ale také historickým pramenem, ke kterému se budou odborníci ještě dlouho vracet.

TIP TÝDNE - Pro poučení
NAĎA HRČKOVÁ: Dějiny hudby VI. - Hudba 20. století (2)
(Ikar)
Stejně jako první, je i druhý svazek hudební historie 20. století (myšlena přirozeně takzvaná hudba vážná) doprovozen i hudebními ukázkami, bohatou fotopřílohou i notovými záznamy. Obsahově se autorka a jejích několik kolegů zabývá "hudbou Východu", tedy východní Evropy, jež se dokázala prosadit v širším kontextu. Jména jako Alfred Schnittke, Arvo Pärt, György Ligeti, Witold Lutoslawski či Krzysztof Penderecki patří k největším osobnostem evropské hudby daného období. A zahanbit se nedávají ani Češi (Marek Kopelent, Jan Klusák, Alois Piňos a další).

DÁLE VYŠLO:
ERIC FRIEDLER, BARBARA SIEBERTOVÁ, ANDREAS KILIAN: Svědkové z továrny na smrt
(Rybka Publishers)
První publikace v českém jazyce uceleně popisující historii takzvaného sonderkommanda v nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Tedy židovského vězeňského oddílu, určeného k té nejstrašnější práci, z něhož válečné hrůzy přežila jen hrstka.

ROALD DAHL: Matylda (Knižní klub)
Skvělý britský spisovatel Roald Dahl dělil svůj zájem mezi dospělé i dětské čtenáře. Příběhy "mimořádné" dívky Matyldy a její souboje s nepochopením dospělých patří spíš těm druhým. Dočkaly se i filmového zpracování.

MICHAL LUTOVSKÝ Po stopách prvních Přemyslovců II. (Libri)
Dějiny první české panovnické dynastie ve světle současných archeologických i historických poznatků se druhým dílem dostávají do let 972 - 1012, vymezených vládou knížat Boleslava II. a Jaromíra. Kniha popisuje i současný stav archeologických lokalit a je tak jakýmsi průvodcem pro toulekchtivé čtenáře.

VLADIMÍR LIŠKA: Kletba čachtické vražedkyně (Nakladatelství XYZ)
Zřejmě díky chystanému Jakubiskovu velkofilmu v poslední době knižně i časopisecky velmi frekventované téma se tato kniha snaží nahlédnout alespoň v mezích možnosti faktograficky přesně a zároveň čtenářsky přístupně.

PAVEL RENČÍN: Jméno korábu (Knižní klub)
Trocha starosvětské formy, trocha magického realismu, trocha poetičnosti, trocha podobenství, trocha na odiv stavěného pozitivna... Druhý autorův román vypráví o kapitánově strastiplné cestě za jménem jeho vlastního korábu, které zní... Láska.

UDO ULFKOTTE: Válka v temnotách (Ikar)
Kniha, jež "hlava nehlava" odhaluje nejen historii, ale zejména metody nejslavnějších tajných služeb světa a jejich vliv na světovou politiku. MI5 a MI6, Mossad, CIA i KGB tu vystupují, ať už více nebo méně právem, jako ztělesnění všeho zla na světě. Po nastudování poněkud jednostranných faktů by čtenář dal autorovi za pravdu...

KAROLINE STÜRMEROVÁ: Arktida a Antarktida (Universum)
Populárně naučná publikace shrnuje pro čtenáře všech věkových kategorií vše podstatné, co je v současnosti o obou pólech zeměkoule známo: o tamní fauně a flóře, o geologických a dalších přírodních jevech, ale třeba i o historii jejich dobývání.

JIŘINA TEJKALOVÁ: Můj řecký rozvod (Hejkal)
Autorčin románový debut je příběhem ženy středního věku, nespokojené se svým dosavadním životem a toužící jej radikálně změnit, k čemuž jí pomáhá prostředí zapadlé řecké vesnice. Zde prožitých několik dnů její život převrátí vzhůru nohama.

VERONIKA ŽILKOVÁ, MARTIN STROPNICKÝ: 2 v 1 (Nakladatelství XYZ)
Knihy mediálně vděčných osobností jsou už zavedenou předvánoční komoditou. Je škoda, že zajímaví lidé, jakými Žilková a Stropnický nepochybně jsou, nepíší hlavně o věcech, o kterých mají co říci. Vždyť jak by bylo přínosné přečíst si například vzpomínky bývalého velvyslance ve Vatikánu...

ARTO PAASILINNA: Vlčí léto laponského mlynáře (Hejkal)
Velmi populární finský autor tentokrát hraje na vážnější strunu, než jsou jeho čtenáři z pěti česky dosud vydaných románů zvyklí. Příběh podivínského venkovského mlynáře se odehrává po 2. světové válce a je oslavou svobody a touhy po ní.