Justin Halpern

Justin Halpern | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Některý fotři maj neuvěřitelný kecy

  • 4
Americký bestseller, který se zrodil na sociální síti. Hlášky svérázného lékaře Sama Halperna, jak je na twitterovém účtu začal zveřejňovat jeho syn Justin, čte 1,3 milionu lidí. Další statisíce se přidávají jako čtenáři knihy a diváci televizního seriálu.
Kecy mýho fotra

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
JUSTIN HALPERN: Kecy mýho fotra
(Plus)
Na osmadvacetiletého Justina se vykašlala holka, a tak se vrátil do rodného San Diega a nastěhoval zpátky k rodičům. Na twitterovém účtu zveřejňovat hlášky svého otce, který rodinu nade vše miluje, ale pro ostré slovo nikdy nejde daleko. Za necelý měsíc měl Justin statisíce čtenářů a spoustu nabídek na práci. Kniha Kecy mýho fotra nepřináší jenom vzpomínky syna na zrod těch nejlepších hlášek jeho otce, muže, který je "jako Sokrates, jen vzteklejší a s méně vlasy", ale je především zábavným a dojemným dokumentem o synovsko-otcovském vztahu. "Vím, že bych možná už ve svém věku neměl bydlet u rodičů, ale na druhou stranu je to dobrá situace. Mám opravdu moc rád svoji matku, miluji otce i svého psa," svěřil se Justin Halpern.

Zabiják, Útočník, Překupník

TIP TÝDNE – Napětí
ED McBAIN: Zabiják, Útočník, Překupník
(BB/art)
První McBainův román z 87. revíru Zabiják takříkajíc udal tón a stal se modelem pro celou sérii knih z policejního prostředí, pro něž neexistovala žádná omezení co do obsahu ani formy. Hrdinou prvního románu byl detektiv Steve Carella. Ve druhém se Carella odebral na svatební cestu a případ vraždy řešil uniformovaný policista Bert Kling, který ve třetí knize povýšil na detektiva. Všechny tyto tři romány vznikly v roce 1956, v době, kdy světoznámý autor Evan Hunter začal používat jméno Ed McBain a rozehrál nesmrtelnou sérii o 87. revíru.

Inkarceron

TIP TÝDNE – Pro děti
CATHERINE FISHEROVÁ: Inkarceron
(Knižní klub)
Oceněná kniha pro mládež na pomezí fantasy a thrilleru. Sedmnáctiletý Finn denně bojuje o život v Inkarceronu, obrovském vězení, které má vlastní inteligenci a krutě střeží tisíce vězňů. Finn si je díky znamení na ruce jist, že se zde nenarodil jako ostatní, ale přišel Zvenčí. Claudia je dcerou Správce Inkarceronu a má se vdávat; nenáviděný princ jí byl nastrčen mocichtivou královnou. Panuje totiž navenek středověká Doba – supermoderní svět se zastavil a dobrovolně se zbavil vší techniky v zájmu míru. Claudia i Finn jsou vězni svých světů – jenže vše se změní, když naleznou křišťálový klíč, který jim umožní spolu komunikovat.

Životy slavných a starých provensálských básníků

TIP TÝDNE – Klasika
JEHAN Z NOSTREDAME: Životy slavných a starých provensálských básníků, kteří žili v dobách hrabat z kraje Provenca
(Argo)
Knižní rarita z 16. století, která pro velkou část Evropy znovu objevila okcitánské trubadúry. Vyšla v Lyonu v roce 1575 zároveň francouzsky i v italském překladu a jejím autorem byl mladší bratr lékaře a astrologa Michela Nostradama. Vzdávala hold nejen starým trubadúrům, ale i Jehanovým přátelům z Provence. Nostredame v ní totiž - ať už ze zištnosti či z literární hravosti - smíchal parafráze starších životopisů ("vidas") nejznámějších trubadúrů se smyšlenými biografiemi neexistujících básníků - předků jeho vlivných současníků.

Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru

TIP TÝDNE – Pro poučení
RICK STRASSMAN ad.: Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru
(dybbuk)
Kniha Vnitřní cesty do vnějšího vesmíru je souborem esejů na téma průzkumu a objevování vlastního vědomí pomocí psychedelických látek. Eseje sepsali zkušení výzkumníci této oblasti, lékaři, kteří se specializují na experimenty s psychedelickými a halucinogenními drogami. Kniha může dobře posloužit jako příručka, jakási cestovní mapa, která má průzkumníkům a psychonautům usnadnit orientaci a ušetřit čas. Předkládá čtenářům aktuální poznání v tomto těžko uchopitelném bádání a poukazuje na to, že svět, který bychom měli probádat, neleží vně nás, ale nachází se v našem nitru.

Thor - Vikingové

TIP TÝDNE – Komiks
GARTH ENNIS, GLENN FABRY: Thor – Vikingové
(Crew)
Do kin sice právě vtrhl filmový Thor, Vikingové však s ním souvisejí jen okrajově. Tenhle Thor vyšel v rámci dospělejší řady MAX, ze které momentálně vychází kupříkladu Punisher. Napsal ho jeden z nejosobitějších komiksových tvůrců Garth Ennis (Preacher, Punisher) a brilantní kresbou příběh doplnil neméně slavný Glenn Fabry (obálky k Preacherovi, Nikdykde). Nemrtví Vikingové v něm po tisíci let putování přistáli na Manhattanu a rozpoutali nepředstavitelné drancování. Zastavit je může jen tým krví spojených bojovníků z různých historických epoch.

1984

TIP TÝDNE – Audiokniha
GEORGE ORWELL: 1984
(Radioservis)
Antiutopický román 1984, jedno z nejvýznamnějších literárních děl 20. století, dokončil George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair) krátce před svou smrtí v roce 1950. Dodnes mrazí čtenáře plastický obraz země ovládané totalitní mocí, Velkým bratrem. Rozhlasová dramatizace vznikla v Československém rozhlase v roce 1991 v režii Karla Weinlicha. Ten je v povědomí posluchačů zapsán především jako režisér pohádek, 1984 je však jeho skutečný opus magnum. Ke spolupráci si přizval skvělé herce, mj. Rudolfa Hrušínského st., Luďka Munzara, Borise Rösnera, Josefa Abrháma nebo Veroniku Freimanovou.