Čtyři generace Poundů: (zleva) dědeček Thaddeus, budoucí velký básník Ezra,

Čtyři generace Poundů: (zleva) dědeček Thaddeus, budoucí velký básník Ezra, autor knihy Homer a pradědeček Elijah | foto: dybbuk

Knižní tipy: Magický realismus otce slavného syna

  • 0
Pokud bychom z dějin americké literatury měli vybrat jen několik děl, která si zaslouží nálepku "magický realismus", vyprávění Homera L. Pounda o životě na americkém středozápadě 19. století by zajisté bylo mezi nimi.
Syn slavného otce/Otec slavného syna

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
HOMER L. POUND: Syn slavného otce/Otec slavného syna
(dybbuk)
Poutavé vyprávění Homera Pounda, otce zakladatele moderní americké poezie Ezry Pounda, o životě na americkém venkově 19. století jako by vypadlo z románů Marka Twaina. Před zrakem dospívajícího chlapce se kříží velké události amerických dějin, úchvatné okamžiky, v nichž se rozhoduje o nejisté budoucnosti celých generací, spolu s každodenními příhodami z okolí Chippewa River a přilehlého Chippewa Falls. To vše oživuje pozorovatelský talent a neodolatelná touha vyprávět: Poundův svět je světem "hvízdajících pil" a "klidných vorů", světem obývaným tajuplnými Indžuny, kteří ze dne na den mohou odložit dýmku míru a pokrýt se válečnými barvami, ale také světem širokých plání, které brázdí vlaky putující z jedné strany kontinentu na druhou.

Cesta černých ovcí

TIP TÝDNE – Napětí
HARRI NYKÄNEN: Cesta černých ovcí
(Knižní klub)
Profesionální zločinec Nygren je nevyléčitelně nemocný a zbývá mu pár týdnů života, proto se rozhodne zúčtovat se svým pestrým životem. Za společníka na tuto poslední cestu si coby řidiče a bodyguarda zvolí záhadného drsňáka Raida. Sledován helsinskou policií brázdí Nygren ve starém mercedesu Finskem od jihu k severu a s Raidovou pomocí splácí staré dluhy: likviduje ty, kteří mu ublížili, a nešetří penězi u těch, kterým ublížil on sám. "Spanilá jízda" navýsost podezřelé dvojice přitom odhalí nejedno zasuté tajemství z minulosti.

Nová dobrodružství Julese Verna

TIP TÝDNE – Pro děti
MIKE ASHLEY, ERIC BROWN (ed.): Nová dobrodružství Julese Verna II
(Albatros)
V druhém svazku reprezentativní antologie se opět setkáváme s autory, kteří si oblíbili Verneovo dílo a svými příběhy mu skládají hold. V třinácti povídkách se setkáváme s nejrůznějšími motivy z Verneových děl, které autoři domýšlejí, rozvíjejí či nápaditě dotvářejí. Kniha skýtá napínavou a objevnou četbu pro každého milovníka dobrodružné literatury a science fiction, jež si libuje v paradoxech alternativního vývoje dějin. K Verneovu odkazu se hlásí takoví autoři anglosaské SF literatury, jako je Justina Robsonová, Adam Roberts, Paul Di Filippo, Richard A. Lupoff a řada dalších.

Pijan

TIP TÝDNE – Klasika
HANS FALLADA: Pijan
(Ikar)
Tento svůj nejosobnější, do jisté míry autobiografický román napsal Hans Fallada (1893-1947) během sotva dvou týdnů v září 1944. V té době žil na základě soudního rozhodnutí po dobu tří a půl měsíce v strelitzském zemském ústavu. Předcházel tomu spor s rozvedenou manželkou, při němž vystřelil nemířenou ránu z pistole. Realisticky a bez přetvářky vypráví příběh obchodníka Ervína Sommera, který během své životní krize propadá pití, je lapen do tenat "královny alkoholu", jež ho vysílá na ďábelskou jízdu léčebnými ústavy a věznicemi.

S bolestí druhých před očima

TIP TÝDNE – Pro poučení
SUSAN SONTAGOVÁ: S bolestí druhých před očima
(Paseka)
Jaký účinek má na způsob, jímž vnímáme okolní svět, každodenní přísun záběrů válečných konfliktů a lidského utrpení vůbec a k jaké emocionální a skutkové reakci nás podobné výjevy, zprostředkovávané televizní či počítačovou obrazovkou, v delší perspektivě vedou? Vyvolává pravidelný kontakt s obrazy bolesti druhých soucit, apatii, nebo dokonce sám násilí podněcuje? Přední americká autorka a kritička se ve svém nejnovějším knižním eseji zamýšlí nad dějinami zobrazování a vnímání násilí, bolesti a utrpení, jejich politickou a mediální manipulací i nad někdejšími vlastními úvahami o médiu fotografie a dospívá k novým, nezřídka krajně znepokojivým závěrům.

Divoši

TIP TÝDNE – Komiks
LUCIE LOMOVÁ: Divoši
(Labyrint)
Kreslený biografický román vycházející ze skutečných událostí, jak je ve svých zápiscích zachytil mladý cestovatel a botanik Alberto Vojtěch Frič. V zimě roku 1908 přivezl z Paraguaye do Evropy indiána Čerwuiše, jehož kmen sužovala neznámá choroba. Výsledkem je podmanivý, "poctivou old school" komiksovou metodou vyprávěný příběh o setkání dvou mužů ze zcela rozdílných kultur, jejichž cesty se na krátký čas spojily. Pokračování osudů hlavních hrdinů líčí v doslovu Yvonna Fričová, manželka cestovatelova vnuka Pavla.

Všichni moji strýčkové

TIP TÝDNE – Audiokniha
VIKTOR FISCHL: Všichni moji strýčkové
(Radioservis)
Autor je znám devíti básnickými sbírkami, knihami uplatňujícími žurnalistické tvůrčí postupy i rozsáhlým prozaickým dílem – povídkami, novelami, pohádkovými příběhy pro dospělé i pro děti a romány. Próza Všichni moji strýčkové je nostalgickým a láskyplným vzpomínáním nejmladšího člena rodiny na osobnosti a příběhy jeho strýců, které osud zavál do nejrůznějších míst a udělil jim rozličná povolání. Jejich různoběžné životní cesty provázela neokázalá láska a úcta k rodičům i vzájemná solidarita, které zůstávají jako dědictví pro příští generace. Audioknihu ve formátu MP3 načetl Josef Somr.