Gabriel García Márquez - Gabriel García Márquez | foto: archiv

Knižní tipy: kokain s vínem versus draci a mumie

Únosy novinářů, kokainoví bossové, vraždící egyptské mumie, draci plivající oheň a síru... Brrr... ještě že tu máme návody k upotřebení. Například vína.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ: Zpráva o jednom únosu
(Odeon)
Postupně vydávané spisy kolumbijského držitele Nobelovy ceny za literaturu obsahují nejen jeho slavná díla, vytyčující žánr "magického realismu", ale také další typy literatury, které se věnoval, v tomto případě reportáž. Márquez se věnuje válce kolumbijských drogových gangů, vedených nechvalně proslulým bossem Pablem Escobarem. V roce 1993 bylo uneseno deset novinářů, kteří na problematiku nejvíce poukazovali, z nichž dva věznění nepřežili. Márquez do detailu a velmi napínavě popisuje okolnosti jedné z největších akcí nevyhlášené kolumbijské občanské války v nenaplněné snaze přispět k jejímu ukončení.

TIP TÝDNE - Napětí
DOUGLAS PRESTON & LINCOLN CHILD: Kniha mrtvých
(BB/art)
Dvojice Preston & Child má za sebou už deset dobrodružno-tajemno-duchařských románů (všechny byly přeloženy do češtiny), provázaných většinou jednajícími postavami. Kniha mrtvých je součástí řady s tajným agentem Pendergastem v hlavní roli, zároveň zde vystupuje stará známá archeoložka Nora Kellyová. Kniha přímo navazuje na předchozí román Tanec smrti. Ukradená a zničená sbírka drahokamů z newyorského muzea, která oba romány spojuje, však nehraje tentokrát hlavní roli. Ta připadá staré egyptské hrobce, zazděné v muzejním suterénu.

TIP TÝDNE - Pro děti
DR. KARL SHUKER: Draci - Historie rodu
(Mladá fronta)
Drak je jednou z nejklasičtějších pohádkových a mytologických postav, propojujících kultury i kontinenty. Kniha se snaží dětem i dospělým do "drakologie" vnést pořádek. V bohatě ilustrovaných kapitolách čtenář cestuje prostřednictvím převyprávěných legend všemi kontinenty podle stanovené dračí typologie (Draci s hadím tělem, Polodraci, Klasičtí draci, Nebeští draci, Nepraví draci). V závěru se autor dopouští prognózy, jak jdou dohromady draci a budoucnost.

TIP TÝDNE - Klasika
JIŘÍ KOLÁŘ: Návod k upotřebení
(Dokořán)
"Vyznej někomu lásku/a pomiluj se//Vyznač na nějaké reprodukci/sochy nebo aktu/místa a počet polibků/které jsi dal/které jsi dostal (Polibky). Tak zní jeden z Návodů k upotřebení významného českého básníka a výtvarníka Jiřího Koláře. Sbírka "návodů", v nichž autor dal průchod nejen "všednodennímu" poetičnu, ale také smyslu pro humor, poprvé vyšla v roce 1969, ilustrována Kolářovými kolážemi. Pro stávající vydání v "kapesní" edici Mocca nakladatel využil ilustrací současné výtvarnice Saši Švolíkové.

TIP TÝDNE - Pro poučení
VINCENT GASNIER: Jak vybírat víno
(Knižní klub)
Kultura pití vína se v Čechách zvolna dostává na úroveň civilizovaných evropských zemí. Bezpochyby je to i zásluha řady vinařských knih, které jsou na knižním trhu. Jednou z nejaktuálnějších je tato příručka mladého francouzského sommeliéra s podtitulem "Jak na to, aby vám víno lépe chutnalo". Gasnier provádí světem vína vstřícně vůči nezasvěcencům a dostatečně na úrovni pro ty, kteří už pokročili mnohem dál než za dělení vín na červená a bílá. Prostřednictvím z knihy řízených degustací učí rozeznávat to, co je na dobrém vínu nejdůležitější, vnáší systém do pro laika nepřehledného trhu a nezapomíná ani na ty nejpraktičtější rady.

DÁLE VYŠLO:
MILOŠ FIKEJZ: Český film - Herci a herečky, II. díl
(Libri)
Ve druhém díle své zásadní práce představuje přední český filmový historik herce a herečky s příjmeními začínajícími na L - Ř. V podrobném slovníku tak figurují hvězdy kalibru Oldřicha Nového i nové "objevy" s budoucností, jež zřejmě nepřekročí jeden televizní seriál.

DUŠAN ZBAVITEL (ed.): Hinduismus (Argo)
První svazek čtyřdílného projektu Základní texty východních náboženství přináší ukázky ze sanskrtských véd, upanišad, šáster a purán, několik kapitol z eposu Mahábháráta a kompletní filozofickou báseň Bhagavadgíta. Všechny texty jsou bohatě komentovány a zařazeny do kontextu doby vzniku i hinduistického náboženského systému.

BORIS VIAN: Budovatelé říše (Jota)
Společensko-ironická a až fantaskní divadelní hra kultovního francouzského spisovatele patří k jeho méně známým dílům, dokresluje však naše čtenářské povědomí o tomto mimořádně talentovaném a do mnoha literárních oborů zasahujícím bouřlivákovi.

RICHARD GORDON: Doktor na moři (Nakladatelství XYZ)
Klasika britského humoru, volně navazující na nedávno v češtině reeditované Gordonovo dílko Doktor v domě, tentokrát vypráví, jak název napovídá, o trampotách mladého lékaře na malém zchátralém obchodním parníku. Příjemně oddechovou knížku ilustroval Adolf Born.

Hliněný tygr - Nepálské legendy a mýty (Argo)
Řada světových mýtů, kterou nakladatelství Argo vydává už dlouhá léta, tentokrát ve výběru a překladu Pavla Czeczotky prezentuje mytologii himálajských obyvatel. Démoni a obři, ale i historické postavy a události dostávají na pozadí prolínání hinduismu a buddhismu orientálně mystický charakter.

BRET EASTON ELLIS: Americké psycho (Nakladatelství XYZ)
Nové vydání kultovního drsného románu ze začátku 90. let, dovádějícího ad absurdum atmosféru americké konzumní společnosti předchozího desetiletí. Sarkastická kniha, zesměšňující brutální formou generaci "yuppies", ve své době vyvolala vášnivé diskuse a potýkala se i se zákazy prodeje.

ANTHONY BEEVOR: Tajemství Olgy Čechovové (Academia)
Olga Čechovová byla herečka z německé rodiny žijící v Rusku, jež v roce 1920 uprchla před sovětským režimem do Berlína. V německých filmech udělala v následujících letech velkou kariéru i díky stykům s nacistickými pohlaváry. Autor knihy odkrývá za pomoci archivů i pamětníků otázku, zda byla Čechovová skutečně agentkou KGB.

STEPHEN LAW: Filozofická gymnastika (Dokořán, Argo)
Kniha netradiční formou, bez školometských pouček, zasvěcuje čtenáře do filozofického způsobu přemýšlení, a to prostřednictvím hledání odpovědí na více než dvě desítky otázek, z nichž mnohé patří k těm nejzákladnějším v dějinách lidského myšlení.

JARMILA BACHMANNOVÁ, VALENTIN SUKSOV: Jak se to řekne jinde (Universum)
Seřadit česká přísloví, úsloví a rčení podle věcných témat a přeložit je do němčiny, angličtiny, francouzštiny, latiny, ruštiny a bulharštiny je dobrý, přímo malebný nápad. Kámen úrazu je v nepřehlednosti tohoto řazení a rychlé hledání překladu v okamžiku komunikačního problému je prakticky vyloučeno.

JOE J. HEYDECKER, JOHANNES LEEB: Norimberský proces (Ikar)
Klasické dílo o průběhu "tečky za 2. světovou válkou" má kromě jiného výhodu v tom, že prvně jmenovaný spoluautor byl coby zpravodaj celému Norimberskému procesu přítomen. Stávající vydání je aktualizováno k roku 2003.

RICHARD GLAZAR: Veselý nebo Lustig (G plus G)
Nejslavnějším dílem Richarda Glazara je - rovněž nedávno reeditovaná - kniha Treblinka, slovo jak z dětské říkanky. Veselý nebo Lustig je autorova poslední nedokončená práce, koláž z jeho vlastních vzpomínek a klasických židovských anekdot.

PETR HRTÁNEK: Kacíři, rouhači, ironikové (Host)
Devět studií literárního vědce se zabývá uměleckým zpracováním církevní a náboženské tematiky v jazykové a stylové rovině, autor se věnuje především heretickým reflexím posvátných témat a symbolů například v díle Miloše Urbana, Egona Bondyho, Jana Křesadla nebo Ireny Douskové.