Edgar Hilsenrath

Edgar Hilsenrath | foto: Edgar Hilsenrath Archiv

Knižní tipy: Když imigrantovi nezbývá než říct „Fuck America“

  • 0
"Vás, židovských bastardů, máme v Americe plné zuby. Pošlete mi vyplněné formuláře a laskavě si třináct let počkejte," odepisuje v roce 1939 americký generální konzul v Německu otci hlavního hrdiny románu, který se nemůže jmenovat jinak než...
Edgar Hilsenrath: Fuck America

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
EDGAR HILSENRATH: Fuck America
(Plus)
Děj románu sleduje úpornou snahu židovského imigranta přežít v New Yorku padesátých let. Do města snů se dostal jako displaced person, "osoba bez domova", dlouho po konci druhé světové války. Jakob Bronský by teoreticky konečně mohl zahájit šťastnou etapu svého života, když tu předchozí překazil nástup fašismu v Evropě a transport do ghetta. Místo toho se ale pohybuje v bezútěšném, krutém městě, obklopen bizarními bytostmi s podobně nevydařeným osudem, emigranty, kteří se pravidelně scházejí v sešlé kavárně, žebráky, bezdomovci a prostitutkami. S Bronským navíc není něco v pořádku, svůj klid nenalezne, dokud nedopíše román s názvem Honibrk. Vyrovnávat se se svojí minulostí, shánět občasné džoby, které umožní přežít, a zoufalý nedostatek sexu pronásledují Bronského na každém kroku. Fuck America představuje tu nejlepší tradici konverzačních románů, jež se nevyhýbají drsnému slovníku a obscénním situacím a přitom pojednávají závažná témata. Jeho autor, německý Žid Edgar Hilsenrath (nar. 1926), do něj zčásti otiskl vlastní poválečné zkušenosti.

Lindsey Davisová: V hlavní roli Marcus Didius Falco

TIP TÝDNE – Napětí
LINDSEY DAVISOVÁ: V hlavní roli Marcus Didius Falco
(BB/art)
První tři příběhy z řady vtipných antických detektivek, v nichž ožívá každodenní Řím kolem roku 70, z počátku vlády císaře Vespasiana. Marcus Didius Falco je soukromý informátor a pracuje na nebezpečných případech. Nejdříve z pověření záhadných, vysoce postavených klientů putuje Falco proti své vůli do Británie, kde zažije kruté strádání při otrocké práci ve stříbrných dolech. Poté dostane pověření pátrat po spiklencích proti císaři a vyjednávat s nimi. Nakonec řeší případ v soukromých službách zbohatlické snobské rodiny propuštěnců.

Scott Westerfeld: Leviatan

TIP TÝDNE – Pro děti
SCOTT WESTERFELD: Leviatan
(Knižní klub)
První svazek fantasy série pro mládež se odehrává v alternativní minulosti. Svět je rozdělen na Rachoťáky, kteří ovládají ohromné parní pochodující válečné stroje, a Darwinisty, jejichž hybridní "potvůrky" fungují jako vzducholodi, parní vlaky, válečné lodě i ponorky. Příběh se odehrává těsně před první světovou válkou. Alex, utajený levoboček nedávno zavražděného arcivévody Františka Ferdinanda, prchá před strýcem Františkem Josefem, který ho chce zavraždit, do Švýcarska. Tam se seznámí s Deryn, skotskou dívkou, která se v převleku za chlapce stane plavčíkem na neporazitelné válečné vzducholodi Leviatan.

Dorota Maslovská: Červená a bílá

TIP TÝDNE – Klasika
DOROTA MASŁOWSKÁ: Červená a bílá
(Odeon)
Debut polské autorky (1983) lze už pouhých devět let po prvním vydání v originále a sedm po první české edici považovat za klasiku současné evropské literatury. Kniha se v Polsku objevila jako přesně načasovaná bomba, která přehlušila dosavadní mediální úspěchy takových es jako je Olga Tokarczuková nebo Jerzy Pilch. Odvážná, naprosto otevřená i vulgární zpověď vyrazila dech nejenom katolickému státu. Autorčina hra s jazykem připomíná strukturu hip hopu, je plná neologismů a amerikanismů; Masłowská ovládá vytříbený smysl pro humor, ironii i sebeironii.

Stravitelná věda

TIP TÝDNE – Pro poučení
ROBERT DINWIDDIE: Stravitelná věda
(Mladá fronta)
Kniha plná zajímavých, kontroverzních, poutavých a praktických vysvětlení nejdůležitějších témat dnešní vědy. Představuje je srozumitelně, bez zbytečných podrobností, aby je pochopil úplně každý, aniž by se musel pustit do studia na vysoké škole. To vše názorně, s množstvím grafů, nákresů a ilustrací. Čtenář si tak připomene témata, o kterých možná naposledy slyšel ve škole a přitom na ně dodnes naráží v běžném životě: teorie relativity, Velký třesk, biopaliva či výzkum kmenových buněk.

Star Wars: Boba Fett

TIP TÝDNE – Komiks
IAN GIBSON, CAM KENNEDY, JOHN NADEAU, JOHN WAGNER: Star Wars: Boba Fett
(BB/art)
Když se na konci sedmdesátých let objevily první Star Wars komiksy, nebyly ničím jiným, než pouhým nenuceným převyprávěním Lucasova filmového díla. Jak čas postupoval, stejně jako knihy si vydobyly právo formovat svět Star Wars podle svého. A tak vznikly i příběhy rozvíjející osud toho nejznámějšího nájemného lovce v galaxii, Boby Fetta. Toto je sbírka devíti povídek o jeho nejnebezpečnějších a nejdobrodružnějších misích. Ať už jde o urovnání diplomatických sporů brutálním násilím, bitku nájemných lovců, souboj s Darthem Vaderem nebo zúčtování s falešným dvojníkem. Boba Fett nemusí stát na ničí straně a může přijímat lukrativní úkoly za vlády Impéria, během obnovování Republiky i po návratu Jediho.

Virginia Woolfová: Deníky

TIP TÝDNE – Audiokniha
VIRGINIA WOOLFOVÁ: Deníky
(Radioservis)
Mezi lety 1915–1941 si slavná představitelka anglického literárního modernismu psala deník, poslední zápis je datován čtyři dny před její dobrovolnou smrtí. Zůstalo po ní 26 svazků rukopisu, z nichž nejsilnější části editorsky připravil autorčin manžel Leonard Woolf. Rozmlouvá v nich sama se sebou o rozepsaných i chystaných knihách, probírá problémy zápletky, formy díla, postav. Jsou tu i komentáře knih, které četla. Deníky poskytují neobvyklý psychologický obraz umělecké tvorby a dokumentují výjimečnou energii, vytrvalost a svědomitost, s nimiž se Woolfová věnovala spisovatelskému umění. Deníky v překladu Kateřiny Hilské a režii Ivana Chrze načetla herečka Taťjana Medvecká v roce 2007.