Jón Kalman Stefánsson

Jón Kalman Stefánsson | foto: Wikipedia

Knižní tipy: Islandské slzy mají tvar loďky

I ve světě, jehož život plyne v závislosti na sezonních pracích a pohybech moře, na lidi doléhají otázky staré jako lidstvo samo, ať už jsou to záhady života, láska, osamělost, touha, lidské vášně či smrt.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
JÓN KALMAN STEFÁNSSON: Letní světlo, a pak přijde noc
(dybbuk)
Jeden z nejvýraznějších islandských autorů (nar. 1963) nasbíral už od dětství řadu životních zkušeností díky nebývalé profesní přelétavosti - byl stejně tak knihovníkem jako dělníkem na jatkách. Jeho tvorba je výrazně orientována na venkovské prostředí a v malé islandské vesnici se v 90. letech minulého století odehrává i román Letní světlo, a pak přijde noc (orig. vyd. 2005). Vyprávění z doby nastupující finanční expanze Islandu, následované totálním krachem, se odehrává v rytmu evokujícím prapůvodní — ústní a rytmický způsob předávání příběhu, na jehož ploše se míhají osudy obyvatel, zasažených těžko definovatelnou severskou melancholií, ale i skrytým šílenstvím.

TIP TÝDNE - Napětí
WILL ADAMS: Zlatý sarkofág
(BB/art)
V roce 323 př. Kr. zemřel v Babylonu vojevůdce Alexandr Veliký a jeho ostatky byly přeneseny do egyptské Alexandrie, kde byl ve zlatém sarkofágu pohřben v okázalém mauzoleu. Po řadě zemětřesení, válek a požárů se Alexandrův hrob ztratil. V roce 2007 pátrá po místě Alexandrova odpočinku potápěč a archeolog Daniel Knox. Během stavby nového hotelu dojde k nálezu hrobky a Daniel je přesvědčen, že je v ní uložen právě slavný vojevůdce, ovšem vidina zlata a drahých kamenů, jimiž byl hrob vybaven, láká i jiné lovce pokladů. Z Daniela a jeho pomocnice Gaille se stává lovná zvěř.

TIP TÝDNE - Pro děti
BRIGITTE LABBÉ, MICHEL PUECH, JACQUES AZAM: Já a svět, svět a já
(Universum)
Populárně naučná knížka, která přístupnou formou seznamuje děti od osmi let s filozofickými myšlenkami a základními pojmy etiky. Nejsou v ní jména filozofů ani názvy myšlenkových směrů, ale příklady ze života, které autoři věcně rozebírají a dokazují na nich, že některé pojmy, které se používají v každodenním životě, nejsou tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát. Čtivým a humorným způsobem pomůže malým čtenářům rozvíjet myšlení o tématech jako je život a smrt, bohové a Bůh, svoboda a nesvoboda, štěstí a neštěstí či dobré a špatné.

TIP TÝDNE - Klasika
HERMANN HESSE: Knulp
(Argo)
Jedna z nejpopulárnějších a nejpůsobivějších drobných próz německého nositele Nobelovy ceny za literaturu vychází v dvojjazyčné, česko-německé podobě. Ve třech příbězích zachycuje etapy životní cesty sympatického tuláka a svérázného mudrce. Knulp se záměrně vzdal všech atributů měšťanského života, rodiny, majetku i stálého bydliště a zvolil si svobodu a nezávislost. V jeho postavě Hesse prezentoval jeden z modelů chování a postojů a ukázal, že důležitá není vnější forma bytí, ale opravdovost, s níž se člověk staví k sobě a ke světu.

TIP TÝDNE - Pro poučení
RICHARD DAWKINS: Boží blud
(Academia)
Zatím poslední kniha britského evolučního biologa odmítá náboženský fundamentalismus a kritizuje všechny ostatní, i umírněné podoby náboženství. Považuje je za nebezpečný jev, který omezuje svobodné myšlení lidí. Být o něčem přesvědčen na základě víry je podle Dawkinse v ostrém rozporu s přesvědčením na základě racionálních argumentů. Náboženský dogmatismus pak stojí v jádru dalších problémů – od vyučování zjevných nepravd o původu světa a lidstva až po teroristické útoky. Cílem Dawkinsovy knihy je zvýšit sebevědomí ateistů, jejichž pozice např. v USA je podle autora na úrovni homosexuálů před 50 lety.

TIP TÝDNE - Komiks
JOE SACCO: Šíbr
(BB/art)
Po Bezpečné zóně Goražde (více zde) a Palestině (více zde) vychází autorovi v češtině třetí reportážní komiks z citlivého místa naší planety. Když se autor jako válečný reportér vrátil roku 2001 do Bosny, hledal aspoň jediného člověka, ochotného otevřeně mluvit o šílenství, jemuž tato země několik let předtím propadla. Našel válečného veterána Nevena, řečeného "Šíbr", který dokázal zahraničním novinářům v Sarajevu zařídit ledacos: výlet na frontu, kontakty na důležité lidi i na prostitutky. Jeho služeb využil roku 2001 i sám autor Joe Sacco a záhy mu došlo, že Nevenův příběh je mikrokosmem celého balkánského konfliktu.

TIP TÝDNE - Audiokniha
DAPHNE DU MAURIER: Ptáci
(Radioservis)
Všech 15 románů, které slavná britská prozaička (1907-89) napsala, se stalo bestsellery a některé z nich byly i úspěšně zfilmovány. Totéž platí i o hrůzostrašném příběhu Ptáci, který se stal předlohou asi nejslavnějšího filmu Alfréda Hitchcoka. V prosinci udeřily obrovské mrazy a ty zahnaly hladové ptáky blíže k lidem. Jejich vrozený odstup byl náhle pryč a tato zvířata se začala vrhat na lidi a uklovali celé rodiny. Příběh sugestivně načetl herec Jan Hartl v režii Vladimíra Ruska. Jako hudební doprovod byly použity skladby Philipa Glasse.