Howard Marks alias Mr. Nice

Howard Marks alias Mr. Nice | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Došly mi pasy, vzpomíná marihuanový král Mr. Nice

A to hned v první větě své poutavě napsané autobiografie, která provází nejrůznějšími "exkluzivními" prostředími - britským školským systémem počínaje přes rockovou a drogovou scénu až po americké vězeňství.

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
HOWARD MARKS: Mr. Nice. Příběh drogového krále
(Jota)
Kniha je pravdivým příběhem známého britského pašeráka drog, hudebníka, herce a spisovatele Howarda Markse. Poutavě líčí jeho životní peripetie, zákulisí obchodu s drogami, poměry v amerických věznicích a další ožehavá témata. Howard Marks se narodil v roce 1945 ve velšské hornické vísce, prošel oxfordskou univerzitou i britskou tajnou službou. V průběhu 80. let měl třiačtyřicet falešných jmen, osmdesát devět telefonních linek a vlastnil dvacet pět společností obchodujících po celém světě. Na vrcholu kariéry pašoval více než třicetitunové zásilky marihuany. V rámci celosvětové operace byl zatčen a odsouzen k pětadvaceti letům ve věznici v Indianě. Odseděl si sedm let a v dubnu roku 1995 byl propuštěn. Od roku 1997 Marks pravidelně vystupuje se svou komediální one-man-show An Audience with Mr Nice po celé Británii. Vlastní populární internetové stránky www.mrnice.net, nahrávací studio Bothered a firmu zabývající se obchodem s konopnými semínky Mr Nice Seed Bank. Pravidelně přispívá do časopisů Loaded, Observer, Evening Standard, Time Out, GQ a Guardian, prostřednictvím kterých horlivě usiluje o legalizaci rekreačních drog.

TIP TÝDNE - Napětí
ED McBAIN: Velký šéf
(BB/art)
Slavný americký autor napsal původně tento román pod pseudonymem Richard Marsten, i pod ním však potvrdil své hlavní přednosti: vybroušený styl, důmyslně vybudovanou zápletku, rychlý sled děje a důsledný realismus. Protagonista románu Frankie býval docela obyčejný mladík, který se nikdy nedostal do křížku se zákonem. Jeho život však nabral nečekaný obrat po nevyvedeném pokusu o krádež, ke kterému ho přiměl jeho kamarád. Frankie při něm zastřelil dva policisty, a pro podsvětí se tak rázem stal zabijákem, který dokáže zručně zacházet se zbraní, a jehož tím pádem čeká velká budoucnost. Až dosud nemajetný muž náhle nemá nouzi o peníze, získává moc a těší se uznání. Dopouští se však jediné, zato osudové chyby – zamiluje se. A do skutečně nepravé ženy...

TIP TÝDNE - Pro děti
Velká kniha neobyčejných zvířat
(Albatros)
Poměrně kuriózní kniha je podle tiráže určena čtenářům od deseti let. Obsahuje ovšem Ladislavem Konečným převyprávěné příběhy se zvířaty v hlavních rolích, v naprosté většině ovšem určené dospělým. A to včetně velmi slavných literárních děl, přesahujících literaturu až k filozofii, třeba Kafkovu Proměnu, Ostrov tučňáků Anatola France či Bílou velrybu Hermana Melvillea. I další autoři jsou vesměs světoví klasikové, ačkoli "přispěli" svými spíše okrajovými díly, jako Virginia Woolfová a Flush, Oscar Wilde s pohádkou Šťastný princ nebo Émile Zola s Kočičím světem. Atraktivnost knihy podtrhují ilustrace Jozefa Gertliho Danglára, který kromě výjevů z příběhů přispěl i portréty autorů.

TIP TÝDNE - Klasika
P. G. WODEHOUSE: Díky, Jeevesi
(Paseka)
Další položkou v češtině vydávané série Wodehouseových klasických příběhů o komorníkovi Jeevesovi a jeho pánovi Bertiem Woosterovi dochází tentokrát na román (téměř shoda jeho titulu s výběrem jeevesovských povídek z 80. let Vřelé díky, Jeevesi je náhodná). Bertieho neústupnost ve věci jeho nového koníčka, hry na banjo, vyústí v Jeevesovo rozhodnutí odejít z jeho služeb k baronu Chuffnellovi, Bertieho starému příteli. Ten je nyní rovněž zamilován do jeho bývalé snoubenky Pauline. Chuffyho finanční situace však není právě růžová, a tak mladík s vyznáním svých citů spíše otálí. Bertiemu nezbývá než podat kamarádovi pomocnou ruku... Jak vidno, ani tentokrát z ladění klasického anglického humoru Wodehouse neuhýbá ani o píď.

TIP TÝDNE - Pro poučení
HANA PRIMUSOVÁ: Sto nejvýznamnějších knih světové historie
(Nakladatelství XYZ)
Výběry knih, jež ovlivnily lidstvo podstatněji než jiné, jsou vydávány po celém světě a všude jsou čtenářsky velmi úspěšné. U nás vychází podobný "žebříček" vůbec poprvé. Jeho záběr je nebývale široký - napříč časem a všemi oblastmi lidského vnímání světa. Knihy jsou řazeny do tematických okruhů a každý titul doprovází populárně pojatý informativní text. Ten se samozřejmě nevyhne značným zjednodušením. Výhodou pro českého čtenáře je, že kniha je z domácí produkce a může tak i reflektovat souvislost té které knihy s naším prostředím (což se ovšem projeví i jako dvousečná zbraň: třeba ve stati o Apollinairových Alkoholech se nedozvíme téměř nic jiného než informace o vztahu autora k Praze).

TIP TÝDNE - Komiks
BRYAN TALBOT: Grandville
(Comics Centrum)
Nový paropunkový vědecko-romantický thriller britského autora vyšel v ČR ve světové premiéře s tříměsíčním předstihem oproti ostatnímu světu. Scénárista a výtvarník v jedné osobě většinu hlavních postav nakreslil jako antropomorfní zvířata, která povahami i jmény odpovídají své zvířecí přirozenosti. Prvotní zápletkou je vyšetřování smrti britského diplomata v alternativním světě, kde Francie vyhrála napoleonské války a vládne Evropě. Text nakladatele je přesný: "Jak by dopadlo, kdyby se zvířecí hrdinové Čtyřlístku ocitli ve světě filmů podle románů Julese Vernea? Do toho by někdo přimíchal Sherlocka Holmese, Phila Marlowa nebo Marva. Navrch by se přisypala špetka politických odkazů a spousta humoru. To všechno by se pěkně protřepalo a zamíchalo."

TIP TÝDNE - Audiokniha
JAROSLAV HAŠEK: Osudy dobrého vojáka Švejka, CD 7 - 14
(Popron Music)
V rámci rozsáhlého projektu, v němž načetlo možná světově nejslavnější českou knihu deset předních herců (více zde), vyšla po první sérii ze začátku tohoto roku další čtyři dvojalba. Miroslav Donutil vypráví o Švejkově službě u poručíka Lukáše a budějovické anabázi, Václav Postránecký pokračuje až ke kapitole Švejkovy příhody v Királyhidě, zde se "napojuje" Václav Vydra s epizodami Nová utrpení, Z mostu nad Litavou k Sokalu a Přes Uhry. Na zatím posledním dvojdisku zastihuje Arnošt Goldflam Josefa Švejka při cestě Přes Uhry a V Budapešti.