Ian McEwan

Ian McEwan | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Do globálního oteplování dělá už i Ian McEwan

  • 0
"Slovo komický tu lze brát přinejmenším jako příslib nevídaného přílivu autorova humoru skrz slzy," charakterizuje doslov Petra Matouška český překlad zatím posledního románu populárního britského autora.
Solar

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
IAN McEWAN: Solar
(Odeon)
Michael Beard je nositelem Nobelovy ceny, ale svou nejlepší práci odvedl už v mládí. Jako padesátník žije ze své pověsti, přednáší za horentní honoráře, zaštiťuje svým jménem vědecké instituce... S nutkavým sukničkářem Beardem se seznamujeme ve chvíli, kdy se rozpadá jeho páté manželství. Tentokrát je to ale jiné: nevěrná je mu jeho žena. Když se Beardovy profesionální a soukromé světy protnou v typicky mcewanovském dějovém zvratu, dostane nečekanou příležitost vymanit se z manželské krize, oživit svoji vědeckou kariéru a zachránit svět před hrozící katastrofou, související s globálním oteplováním. Nejnovější román britského autora slavné Betonové zahrady a řady dalších, dnes už vesměs do češtiny přeložených děl je ironickým podobenstvím o neukojitelné touze, chtivé nenasytnosti i podvádění sebe sama.

Přízraky

TIP TÝDNE – Napětí
ED McBAIN: Přízraky
(BB/art)
Další příběh z 87. revíru. Krátce před Vánocemi je na ulici nalezena mrtvola mladé ženy, která se zřejmě vracela z nákupu. V domě, v luxusním apartmá, je další zavražděný – úspěšný spisovatel Gregory Craig, autor bestselleru ze světa duchů. Detektivové z 87. policejního revíru však mají co činit s vraždami zcela konkrétními, nikoli s přízraky, a postupně se dostávají až k podivné smrti Craigovy manželky, k níž došlo před několika lety.

Baba Jaga, kostlivá noha

TIP TÝDNE – Pro děti
ALENA JEŽKOVÁ: Baba Jaga, kostlivá noha
(Albatros)
Ruské pohádky převyprávěné populární autorkou knih pro děti a mládež jsou mnohem drsnější než české a nemají daleko k hororům. I v nich ale nakonec všechno dobře dopadne a srdnatost a chytrost zvítězí. Staré ruské byliny jsou plné udatných hrdinů, krásných a moudrých panen i odporných a krutých čarodějnic a černokněžníků. Jsou mezi nimi tak slavné až archetypální postavy jako Baba Jaga, Kostěj Nesmrtelný, Finist jasný sokol či hloupý Ivan. Ilustrace Františka Skály Jr. jejich svět umocňují.

Návrat z hvězd

TIP TÝDNE – Klasika
STANISLAW LEM: Návrat z hvězd
(Labyrint)
Po padesáti letech vyšla v úhledném vydání, ilustrovaném komiksovým tvůrcem Nikkarinem, jedna z klasik evropské sci-fi. Stanislav Lem (1921–2006) nabízí jedinečnou kombinaci dramatické zápletky a odvážné futuristické vize. Astronaut Hal Bregg se vrátil na Zem, na které uplynulo víc než jedno století. Nic nepřipomíná svět, který znal. Kontinenty pokrývají sítě dokonale funkčních měst, většinu profesí vykonávají roboti, život je racionální, pohodlný a bezpečný. Hal zjišťuje, že největší výzvou nebylo přežít nástrahy hlubokého vesmíru, ale pochopit pravidla nového světa a naučit se v něm žít.

Okno v čase

TIP TÝDNE – Pro poučení
PETER RUSSELL: Okno v čase
(dybbuk)
Vizionář a vědec ve svém bestselleru nastoluje duchovní výzvu současnosti – možnou transformaci lidského vědomí na vyšší úroveň. Analýzou světové evoluce osvětluje možný další směr našeho vývoje, jenž nekončí nutně tragicky. Řešení, které zprostředkovává logickým jazykem a zdravým rozumem, čerpá argumenty z hlubokých znalostí fyziky, psychologie, náboženství a metafyziky.

Kočky v burkách

TIP TÝDNE – Komiks
PETER DE WIT: Kočky v burkách
(Paseka)
Knížka holandského karikaturisty není komiksem v pravém slova smyslu, ale v této rubrice své místo má. Je sbírkou politicky zcela nekorektních anekdot na téma povinného zahalování muslimských žen, respektive na téma jeho nejradikálnější varianty, takzvané burky. "Těšíš se na jaro?" ptá se jedna postavička zahalená od hlavy až po kotníky v beztvarém "tradičním" ženském oděvu, tedy v burce, druhé. "Nevím, ale zeptám se manžela," zní odpověď.

Dvanáct rozhněvanýchmužů

TIP TÝDNE – Audiokniha
REGINALD ROSE: Dvanáct rozhněvaných mužů
(Nakladatelství XYZ)
Původní zpracování proslulého justičního dramatu amerického scenáristy a spisovatele Reginalda Rose. V novém překladu Ladislava Šenkyříka, v audioverzi Jiřího Hubičky a v režii Jitky Škápíkové ztvárnilo dvanáct porotců Josef Somr, Viktor Preiss, Jiří Langmajer, Oldřich Vízner, David Novotný, Petr Kostka, Petr Oliva, Michal Pavlata, Jiří Dvořák, Pavel Rimský, Vladimír Javorský a Alexandr Minajev. Ukázky zde.