Markus Zusak

Markus Zusak | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Co Zusakovi vyprávěla Smrt

Milionový bestseller, jehož hlavním vypravěčem je Smrt, se držel více než sto týdnů na žebříčku bestsellerů New York Times. Lze z toho odvodit něco pro dnešní dobu?

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE - Beletrie
MARKUS ZUSAK: Zlodějka knih
(Argo)
Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh, jehož vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. Druhou světovou válku a holocaust se Zusakovi podařilo originálně a působivě zprostředkovat i těm, kteří tu dobu znají už jen z literatury, filmů či z vyprávění.

TIP TÝDNE - Napětí
ED McBAIN: Štědrý večer v 87. revíru
(BB/art)
Na Štědrý večer sedí detektiv Steve Carella sedí ve služebně úplně sám. Zdá se, že ho čeká nenáročná služba, poznamenaná pohodou vánočních svátků. Vtom se ve dveřích objevuje zakrvácený detektiv Cotton Hewes a s sebou vleče dva zadržené kriminálníky. Zakrátko se služebna začne plnit dalšími detektivy i delikventy. Mezi nimi těhotná šestnáctiletá Maria v porodních bolestech. V místnosti je náhle rušno jako jindy, ale přesto se večer vymyká běžným zvyklostem – všechno se začíná točit kolem dítěte, které se dere na svět.

TIP TÝDNE - Pro děti
HANS CHRISTIAN ANDERSEN: Kreslené pohádky
(Cooboo)
Pět známých příběhů nejslavnějšího moderního pohádkáře pojednaly čtyři komiksové kreslířky a jeden kreslíř stylově zcela rozdílně, od naprosté klasiky (např. Ošklivé káčátko) po mírnou modernizaci (Princezna na hrášku). Ladění pohádek přesně odpovídá ladění a barevné pojetí: Hloupá Honza volí veselé tóny, naopak nejsmutnější Děvčátko se sirkami se odehrává pod jakýmsi potemnělým oparem (který ostatně odpovídá času a místu děje).

TIP TÝDNE - Klasika
KAREL VANĚK, JAROSLAV HAŠEK: Švejk za první světové války, v ruském zajetí a v revoluci
(Nakladatelství XYZ)
Jaroslav Hašek v roce 1923 4. díl Švejkových příhod nedokončil. Proto další osudy milovaného vojáka dopsal na žádost tehdejšího vydavatele Karla Synka humorista Karel Vaněk. Ve druhém kompletu Osudů dobrého vojáka Švejka s netypickými ilustracemi Petra Urbana je Vaňkovo dílo doplněno několika historkami z pera Jaroslava Haška, jejichž děj se odehrává ještě před první světovou válkou a hlavním hrdinou je také Josef Švejk. Nechybí zasvěcený doslov našeho předního "švejkologa" Radka Pytlíka.

TIP TÝDNE - Pro poučení
JOSEPH MANCA, SARAH COSTELLOVÁ, PATRICK BADE: 1000 geniálních soch
(Mladá fronta)
Kniha navazuje na dříve vydaný titul 100 geniálních obrazů. Představuje sbírku soch od starověku až po dvacáté století v širokém žánrovém a stylovém rozptylu, od smyslných a harmonických, až po provokativní a minimalistická. Nabízí oslavované ideály krásy i nejkontroverznější díla a nabízí panoramatický pohled na západní sochařské umění. Společně s řadou odkazů, komentářů k dílům a biografií umělců je kniha dobrým průvodcem pro studenty i milovníky umění.

TIP TÝDNE - Komiks
JAIME HERNANDEZ: Holka z H.O.P.P.E.R.S.
(BB/art)
Druhý díl série Love & Rockets přináší opět řadu vypečených příhod o bláznivých drsných holkách Maggie a Hopey, které si vysnil americký komiksový kreslíř mexického původu Jaime Hernandez. S důvěrnou znalostí, nadhledem a černým humorem odkrývá čtenářům pozadí války gangů i wrestlingových zápasů, celou sbírku uzavírá snad nejslavnější příběh série Love & Rockets, Mouchy na stropě, v němž Izzy odjíždí do Mexika a setkává se s ďáblem. Postmoderní komiks patří k nejoblíbenějším Quentina Tarantina.

TIP TÝDNE - Audiokniha
KRESSMANN TAYLOR: Adresát neznámý
(Tympanum)
Americká autorka (1903-1996) ve své próze otevírá působivý a šokující příběh, psaný formou dopisů, které si vyměňují dva přátelé. Dopis po dopise čtenář sleduje přerod jednoho z hrdinů, obchodníka s uměním a liberála amerického typu, v nadšeného nacistu. Již první uveřejnění v září 1938 vyvolalo menší senzaci, bestseller byl přeložen do šestnácti jazyků a v roce 1944 zfilmován. Scénář napsala sama autorka a film získal Oscara. Jako audioknihu příběh načetli Marek Eben a Ivan Trojan v režii Jana Jiráně.

DÁLE VYŠLO:
BARBARA FRALEOVÁ: Templáři
(Argo)
Italská historička ve své striktně odborné práci te svého tématu odkrývá nános kýčovité tajemnosti a romantismu a věnuje se řádu templářů od jeho počátků do roku 1312 na základě vlastních výzkumů mj. i ve vatikánských archivech.

KAREL ČAPEK: Apokryfy (Dokořán)
Ve svých apokryfech se Karel Čapek nesnaží dobrat toho, "jak to bylo doopravdy". Z každého velkého historického či literárního příběhu si bere pouze střep - postavu, větu nebo scénu - a zasazuje ho do vlastního rámu. Cílem není poučení, ale hra. A na tu přistoupil i možná překvapivý ilustrátor tohoto vydání Marian Palla.

MORDECAI RICHLER: Jezdec z Ulice sv. Urbana (Argo)
Už třetí a tentokrát nejautobiografičtější autorovo dílo v populární argovské edici AAA. Židovský mladík z Montrealu v polovině 60. let odejde z univerzity a přestěhuje se do Londýna. Se svým životem je nespokojen, protože ho neustále poměřuje s barvitými osudy svého bratrance, dobrodruha a bonvivána Joeyho.

VÁCLAV ČERNÝ (ed.): Templáři, křižáci a kacíři ve starých francouzských kronikách (Academia)
Antologii starofrancouzských historických a memoárových textů před téměř půlstoletím sestavil, přeložil a pečlivě okomentoval přední český romanista a literární historik Václav Černý. Zmapoval tak téměř pět století dějepisné a memoárové literatury staré Francie až do počátků renesance.

FRANCOIS VILLON: Já u pramene jsem a žízní hynu (Dokořán)
Bohém, básník a bouřlivák François Villon se ve svých básních vypořádává se životem, ukazuje marnost všeho - lásky, umění a zejména majetku. Obsahem knížky z "kapesní" edice Mocca je tzv. Malý testament a sedm nezařazených básní v "klasických" překladech Otokara Fischera.

NINA BURLEIGHOVÁ: Fata morgána (BB/art)
Poutavé vyprávění o tříletém dobrodružném úsilí Napoleonových vědců, které vyvrcholilo třiadvacetisvazkovou encyklopedií Egypta a jejím autorům zajistilo nejen čestné místo prvních moderních archeologů, ale i strůjců prvních rozsáhlejších kontaktů mezi Evropany a muslimy.

KAREL ČAPEK: Hořké slunce (Dokořán)
Čapkovy překlady moderních francouzských básníků byly výjimečné kladně přijaty už v době svého prvního otištění. V průběhu 20. století se pak překlady Karla Čapka staly pramenem, jehož hlas zněl takřka ve všech dobrých dílech českého básnického pokolení. Autor nastavil pomyslnou poetickou laťku velmi vysoko.

RAY STUBBS: Kniha sportů (Knižní klub)
Je ideální k rychlému, ale poměrně podrobnému zasvěcení do více než 200 sportům, které lidstvo vynalezlo. Můžeme si přečíst stručná pravidla a statistiky, dozvědět se něco o výbavě sportovců a cíli hry, zjistit, co je přípustné a co ne a o čem to vlastně ten nadšený televizní komentátor mluví.

PETR DAVID, VLADIMÍR SOUKUP: Velká turistická encyklopedie - Vysočina (Knižní klub)
Další díl populární encyklopedie, popisující doslova krok za krokem krásy krajů České republiky. Abecedně řazená hesla seznamují s místy, spjatými s historií, současností, přírodou i průmyslem naší země.

JAN NĚMEC: Hra pro čtyři ruce (Druhé město)
Prozaická prvotina autora obsahuje devět povídek, každá zdánlivě od jiného autora. Prostředím je vězeňská cela, čichací místnost, nákupní centrum či interiér autobusu. Mění se vypravěči. Množí se úhly pohledu. Překvapuje originalita postav. A středobodem je láska "málem milostná".

NURIA AMAT: Ať na mě prší život (Odeon)
Pokud je literatura sebereflexe a (auto)terapie, zde to platí dvojnásob. Ale to, co vzniká v knihách, nejsou prvoplánové autobiografické příběhy katalánské autorky. Jsou to dokonale komponované osobní prožitky psané jednou nádherným básnickým jazykem, podruhé surově a bezohledně hodnotící vlastní minulost.

Jak to vidí...Ivan Kraus (Radioservis)
Posbírané "zápisy" rozhlasových pořadů, ve kterých se známý spisovatel zamýšlí nad aktuální tematikou. Nahlížíme sice i do jeho soukromí a autorské činnosti, stejně jako k biografickým tématům, tím hlavním, kolem čeho se otázky rozhlasových tazatelů točí, však jsou širší, mnohdy přímo světová témata politiky, historie či kultury.

JOLANA MATĚJKOVÁ: Jaroslav Dietl - Tajemství vypravěče (Nakladatelství XYZ)
Monografie Jaroslava Dietla, proslulého autora televizních seriálů, filmového a televizního scenáristy, dramatika a dramaturga. Jaroslav Dietl se nejvíce proslavil divácky velmi vděčnými seriály Nemocnice na kraji města, Píseň pro Rudolfa III., Byli jednou dva písaři, Tři chlapi v chalupě nebo Žena za pultem.

ALEXANDER McCALL SMITH: Žirafí slzy (Argo)
Druhá kniha o první dámské detektivní kanceláři v Gaborone potěší dalšími příběhy z exotického prostředí Botswany. Čtenář se opět setká se sympatickou korpulentní Precious Ramotswe, majitelkou detektivní kanceláře, i její pravou rukou – sekretářkou paní Makutsi, která vyřeší svůj první samostatný případ.

ARNOŠT CAHA: Jánošík (Nakladatelství XYZ)
Juraj Jánošík, slavný slovenský zbojník, byl skutečnou postavou, avšak jeho život i smrt jsou opředeny množstvím legend. Arnošt Caha líčí poutavý příběh obávaného i obdivovaného zloducha-hrdiny "v duchu slovenských lidových písní a pověstí".

ALONZO C. ADDISON: Mizející svět (Universum)
V roce 1972 vyústily snahy o ochranu těch nejvzácnějších přírodních a kulturních památek v přijetí Konvence o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví. Kniha vzdává hold tomuto světovému dědictví, ale zároveň upozorňuje na rizika, jimž musí památky nevyčíslitelné hodnoty čelit.