Haruki Murakami

Haruki Murakami | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Murakamiho „trojka“ vede k rozuzlení i novému začátku

  • 0
Dvacetitisícový náklad je v Česku vyhrazen jen těm nejúspěšnějším. Třetí díl románu slavného japonského spisovatele přesně takový počet výtisků neminul - na základě právě tolika prodaných svazků spojené první a druhé části.

1Q84

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
HARUKI MURAKAMI: 1Q84, Kniha 3
(Odeon)
Knihou číslo 3, která při prvním vydání v Japonsku zaskočila čtenáře jako nečekané překvapení, se završuje devět měsíců, které spolu s protagonisty Murakamiho románu stráví čtenář v jiném světě roku 1Q84. Opět dostává možnost potkat své staré známé hrdiny. Tenga Kawanu, mladého matematika a spisovatele, vidí definitivně řešit jeho vztahy s otcem. Jeho dávnou lásku Aomame oproti tomu pozoruje v období velkých změn a sleduje, jak se pouští do krajně nejistého podniku. A jedna z postav minulého dílu tu tentokrát dostává svůj samostatný prostor k akci i promluvě. Jednání všech tří se vzájemně prolíná a mnohovrstevný děj románu tak pomalu ale neodvratně spěje ke svému rozuzlení a konci. Ale možná spíš k novému začátku.

Drsná země

TIP TÝDNE – Napětí
JOHN SANFORD: Drsná země
(BB/art)
Detektiv Virgil Flowers si užívá dovolené, je však povolán k vyšetřování vraždy, jež se udála na severu Minnesoty v rekreačním středisku určeném výhradně pro ženy. Virgil se dostaví na místo činu a zanedlouho se ponoří do spleti vztahů mezi obětí, hosty, personálem střediska a obyvateli blízkého města, včetně několika atraktivních žen. Seznam podezřelých se Flowersovi rozrůstá před očima a on pomalu poznává, že toto příjemné místo u jezera přitahuje vraždy. A několik z nich má na svědomí stejný pachatel.

V sedmém nebi

TIP TÝDNE – Pro děti
JIŘÍ KOLÁŘ, VLADIMÍR FUKA: V sedmém nebi
(Albatros)
Ilustrované vtípky, rébusy a hříčky pro děti i dospělé. Na počátku byl nápad nakreslit deník, na každý den jeden obrázek a jedna vtipná historka. Pak se malíř setkal s básníkem Jiřím Kolářem, který napsal texty. Výsledkem je jedinečné umělecké dílo plné humoru, nonsensu a překrásných obrázků s překvapivými detaily. Kniha v roce 1966 dostala prestižní Zlatou medaili na veletrhu dětské knihy v Bologni a byla přeložena do angličtiny, němčiny a italštiny.

Ptačí medicína

TIP TÝDNE – Klasika
HILDEGARDA Z BINGEN: Ptačí medicína
(Academia)
Dílo německé mystičky a vizionářky, přezdívané "rýnská Sibyla", abatyše kláštera sv. Disiboda u Bingen a zakladatelky dvou dalších klášterů dodnes udivuje svým rozsahem. Je autorkou řady lékařských a přírodovědných spisů, kázání, básní, hymnů, množství dopisů a také jednoho dramatu. Třebaže se magické praktiky z pohledu současné medicíny jeví jako úsměvné, je Ptačí medicína zdrojem poznatků nejen ze středověkého lékařství, ale rovněž přesných postřehů z oblasti přírodovědné. Způsob využívání určitých bylin a některá Hildegardina dietetická doporučení zůstávají platná i v současné době.

Indiáni na válečné stezce

TIP TÝDNE – Pro poučení
MILOSLAV STINGL: Indiáni na válečné stezce
(Jota)
Amerika a její původní obyvatelé patří k největším olastem zájmu českého etnografa a cestovatele. Na základě dlouholetého usilovného bádání v muzeích a archivech i četných etnologických návštěv všech částí Ameriky přináší autor v této knize informačně bohaté příběhy skutečných hrdinů indiánských válek, povstání a vzpour, kteří vstupovali na válečnou stezku, aby bránili svůj lid a svou zem. Kniha je jakýmsi pandánem právě vydané knihy Indiáni – Praobyvatelé Severní Ameriky (více zde).

Čas dluhů

TIP TÝDNE – Komiks
KAMIL KAVKA, RICHARD SVITALSKÝ: Čas dluhů aneb Co byste měli vědět o penězích
(Mladá fronta)
Netypický komiks s nadhledem a humorem pojednává o životních situacích, které se mohou klidně stát komukoli z nás a které ve výsledku nejsou vůbec zábavné. Slovy jako úvěr, půjčka, dluh, ale také lichvář, osobní bankrot či exekuce se to v knize jen hemží. Hlavní postavou je malé prasátko, které provází hrdiny jednotlivých příběhů a sleduje, jak hospodaří s penězi. Někdy kousavě komentuje jejich chyby, jindy je upozorňuje na hrozící nebezpečí. Na závěr nabízí užitečné rady, jak se průšvihu vyhnout a jak situaci zvládnout.

Proměna

TIP TÝDNE – Audiokniha
FRANZ KAFKA: Proměna
(Radioservis)
"Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz." Tak zní jedna z nejslavnějších úvodních vět v dějinách světové literatury. Kafkovu nejslavnější povídku v roce 1967 pro Československý rozhlas dramatizoval a režíroval Josef Henke. Hudbu složil Marek Kopelent. Obsazen byl výkvět českého herectví: Řehoře Samsu si zahrál Petr Haničinec, v dalších rolích se objevili Jiří Adamíra, Miloš Nedbal, Libuše Havelková, Klára Jerneková nebo František Filipovský.