Alan Hollinghurst

Alan Hollinghurst | foto: archiv

Knižní tipy: Co dělat, když Cecila chce George i Daphne?

  • 1
Viktoriánská Anglie. Studenti Cecil a George se sejdou na víkend v honosném sídle Georgeových rodičů. Cecil je zručný básník a kamarádova šestnáctiletá sestra Daphne ho přímo zbožňuje. Problém je v tom, že Cecil stojí spíše o svého spolužáka.
Cizí dítě

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
ALAN HOLLINGHURST: Cizí dítě
(Odeon)
Britský držitel Bookerovy ceny za rok 2004 za román Linie krásy (české vydání Odeon 2006) zavádí čtenáře ve svém posledním románu z roku 2011 do viktoriánské Anglie. Mladý student Cambridge George přivede do rodinné vily na návštěvu svého urozeného přítele  a rovněž tajnou lásku Cecila. Osudovým je toto setkání zejména pro jeho šestnáctiletou sestru Daphne, pro kterou zde začíná cesta na zámek Corley, do zlaté klece mondénní aristokracie. Autor staví stejně jako v Linii krásy příběh z jednotlivých "dějství" oddělovaných dlouhými časovými úseky. S dobou se mění i vypravěči, z nichž každý z příběhu Cecila a Daphne zná nebo téměř detektivně odhaluje pouze určitou část. Jediným, komu se nakonec jejich osudy vyjeví téměř v celé šíři, je tedy čtenář. A je na něm, zda strhující a vtipný příběh bude číst jako oslavu autorem tolik milované viktoriánské éry a architektury, jako panorama proměn společenských a morálních postojů v rámci jednoho století či jako napínavou skládanku.

Nikdy nevíš

TIP TÝDNE – Napětí
CHEVY STEVENSOVÁ: Nikdy nevíš
(Knižní klub)
Sára Gallagherová se snaží zjistit něco o svých biologických rodičích. Po letech se jí konečně podaří dostat se jim na stopu. To, co zjistí, však nečekala ani v nejhorších snech. Matka je jedinou obětí sériového vraha, která mu dokázala uniknout. A v Sářiných žilách možná koluje krev zločince, který o existenci své dcery dosud neměl ani tušení. Sara přestává pátrat a utíká. Před minulostí, zvědavostí veřejnosti i senzacechtivými novináři.

Zpěvy Maldororovy

TIP TÝDNE – Klasika
COMTE de LAUTRÉAMONT: Zpěvy Maldororovy – Poesie – Dopisy
(Academia)
Autor vydal Zpěvy Maldororovy  vlastním nákladem roku 1869 v Bruselu, na knižní trh se však nedostaly, nakladatelé se obávali nesnází. Kromě Zpěvů se z jeho díla dochovalo jen šest dopisů a soubor esejů s názvem Poesie. Autor zemřel zcela opuštěn roku 1870 a příčina jeho smrti je neznámá. Až počátkem 20. století se k jeho dílu přihlásili příslušníci umělecké avantgardy a surrealisté Lautréamonta považovali za jednoho ze svých významných předchůdců.

Řimsologie

TIP TÝDNE – Pro poučení
LENKA POŘÍZKOVÁ: Protialkoholní společnost doktora Řimsy
(Paseka/Havran/dybbuk)
Protialkoholní společnost doktora Řimsy vzešla z pražské studentské bohémy 70. let 20. století. Navazovala v jistém smyslu na podobná recesisticky orientovaná sdružení a hnutí 60. let, jako byla Křižovnická škola čistého humoru bez vtipu, či na mnohem starší skupiny (Recesse) a umělecké směry (surrealismus, dadaismus). Na řimsologických kongresech recesističtí badatelé prezentují výsledky svých zkoumání v oborech filozofie, estetiky, kunsthistorie, muzikologie či psychologie. Kniha na základě dokumentů přibližuje celý fenomén široké veřejnosti.

Daredevil 4

TIP TÝDNE – Komiks
BRIAN MICHAEL BENDIS: Daredevil - Muž beze strachu, kniha čtvrtá
(BB/art)
Autor a kreslíř Alex Maleev ve své sérii posunuli Daredevila do nové roviny v podobě moderní pulp-fiction. Na vyprávěních místních lidí přibližují jeho vládu nad Hell's Kitchen. V klaustrofobickém prostředí kostelního sklepa jeden po druhém líčí, jak jim Daredevil v průběhu své roční vlády pomohl nebo naopak uškodil. A při té příležitosti odhalují svá vlastní bolestivá a děsivá tajemství.

Kvak a Žbluňk

TIP TÝDNE – Audiokniha
ARNOLD LOBEL: Kvak a Žbluňk jsou kamarádi
(Tympanum)
Úsměvné vyprávění o dvou kamarádech, zeleném žabákovi Kvakovi a hnědém ropušákovi Žbluňkovi potěšilo čtenáře nejen v zemi svého vzniku, ale i u nás (včetně dalších pokračování). Příběhy o jejich drobných příhodách a patáliích, které je potkaly, když se na jaře probudili ze zimního spánku, načetli populární herci Vojtěch Dyk a Jakub Prachař. Vyprávějí třeba o tom, jak hledali ztracený knoflík, jak se koupali v řece, jak pěstovali květiny či jak statečně utíkali před draky a obry.