Zbyněk Benýšek

Zbyněk Benýšek | foto: Jaroslav Platil

Knižní tipy: Generační román o těch, kteří jeli na horské dráze dějin

  • 0
Románů v pravém slova smyslu generačních není nikdy dost. A těch, které by věrně popisovaly radosti i strasti Čechů narozených po nástupu komunismu a v aktivním věku prožívajících "jízdu na horské dráze" dobových proměn od 60. let už vůbec ne. Každé nové svědectví je vítáno.
Loutky boží

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
ZBYNĚK BENÝŠEK: Loutky boží
(Galén)
Zbyněk Benýšek (1949) je nejen spisovatel, ale také malíř a písničkář, tvůrčí umělec, pohybující se na české kulturní scéně od konce 60. let. Jeho nový román do jisté míry sleduje životní příběh samotného autora a v postavách můžeme odhalit řadu českých umělců jeho generace, je ovšem dílem fabulovaným. Epická šíře příběhu umožňuje autorovi v detailech zachytit atmosféru života na moravském městě od počátku padesátých let, inspirující Prahu konce let šedesátých, cestu po Balkáně a světový festival socialistické mládeže a studentstva v Sofii, být "na cestě" po Francii i popsat temnou a krutou tvář normalizační Prahy let sedmdesátých. Pozadí vyprávění životního příběhu hlavního hrdiny Viléma a jeho osudové lásky tvoří úryvky z dobových písňových textů.

Tajná zbraň

TIP TÝDNE – Napětí
NICOLA MARNI: Tajná zbraň
(Knižní klub)
Pod pseudonymem se skrývá německá autorská dvojice publikující historické romány i špionážní thrillery (Tallinské spiknutí se stalo bestsellerem). V novém románu se řeší vražda tří lidí, které zdánlivě nic nespojuje: fanatického islámského kazatele, vraha a prznitele dětí a lokálního politika, který zavinil těžkou dopravní nehodu. Všichni tři se za své zločiny sice dostali před soud, ale pro nedostatek důkazů byli osvobozeni. Policie předpokládá, že kdosi vzal spravedlnost do svých rukou, vyšetřování se však komplikuje.

Traviči ze země Caux

TIP TÝDNE – Pro děti
SUSANNAH APPELBAUMOVÁ: Traviči ze země Caux, kniha I.– Dutý drahokam
(Knižní klub)
První část fantasy trilogie pro děti od 12 let. Obyvatelstvo v království Caux, jemuž vládne krutý král Rulík Zlomocný, se dělí na traviče a na jejich oběti. Pokud nemáte po svém boku zkušeného ochutnavače, každé jídlo se může stát vaším posledním. Jedenáctiletá Břečťanka Manxová se vydává hledat svého ztraceného strýčka, posledního léčitele v zemi. Má však v patách pronásledovatele, kteří ji chtějí připravit o to nejcennější.

Snílci

TIP TÝDNE – Klasika
GEORGE MacDONALD: Snílci
(Volvox Globator)
Skotský spisovatel George MacDonald (1824–1905) nechává ve své pohádkové romanci Snílci jednadvacetiletého hrdinu Anoda putovat kouzelnou říši k nalezení pravé lásky a duchovní dospělosti. Kniha, která ovlivnila G. K. Chestertona, J. R. R. Tolkiena, C. S. Lewise a další velké anglické spisovatele 20. století, patří k průkopnickým dílům žánru fantasy, zároveň však na hlubší rovině představuje symbolické líčení cesty lidského srdce od neurčitých romantických tužeb až ke schopnosti sebeobětování.

Malé kompendium křesťanských dějin

TIP TÝDNE – Pro poučení
STEPHEN BACKHOUSE: Malé kompendium křesťanských dějin
(Knižní klub)
Dějiny křesťanství byly sepsány již mnohokrát. V tomto kompendiu čtenáře autor postupně provádí jedním stoletím po druhém a ukazuje, jak se křesťanství šířilo, proměňovalo a jak ovlivňovalo celý svět: na východě i západě, na severu i na jihu. Kniha s mnoha ilustracemi, stručnými medailonky významných osobností a přehledy nejdůležitějších událostí pomáhá lépe porozumět tomuto světovému fenoménu.

Boříkovy lapálie

TIP TÝDNE – Audiokniha
VOJTĚCH STEKLAČ: Boříkovy lapálie, Bořík & spol.
(Fonia/Popron Music)
Knihy o Boříkovi od spisovatele Vojtěcha Steklače patří již po několik desetiletí k nejoblíbenějším knihám pro děti a mládež. Příhody žáka základní školy Boříka a jeho klukovské party vycházely původně na pokračování v časopisech pro mládež, kde si získaly takový ohlas, že se dočkaly hned několikanásobného knižního vydání. Vtipné a napínavé příběhy navazují na tradici knih jako Bylo nás pět nebo Mikulášovy patálie. Dvě nejznámější knihy načetl herec Josef Dvořák.