Jakuba Katalpa

Jakuba Katalpa | foto: archiv autorky

Knižní tipy: O hledání pravdy mezi Čechy a Němci opět z jiného úhlu

  • 1
Česko-německé téma je v současné, zvláště ženské literatuře zřejmě značně lákavé. K Radce Denemarkové nebo Kateřině Tučkové se nyní přidává i Jakuba Katalpa.
Katalpa: Němci

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
JAKUBA KATALPA: Němci
(Host)
Ve svém novém románu zavádí Jakuba Katalpa, autorka v minulých letech nominovaná na Cenu Jiřího Ortena i Magnesii Literu, do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku přímočaře bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny, růžové brýle střídá deziluze a před čtenářem vyvstává otázka: opravdu je možné po tolika letech nalézt pravdu?

Ed McBain

TIP TÝDNE – Napětí
ED McBAIN: Vražda předem ohlášená/Příliš tiché hodiny/Všichni do jednoho
(BB/art)
Slavný autor zavádí čtenáře do svého oblíbeného prostředí 87. revíru. V první novele se detektivové snaží předejít předem oznámenému trestnému činu. Ve druhé sérii tří povídek kriminalista Steve Carella pátrá po spojitosti smrtí dvou dívek, jedné chudé a druhé bohaté, okolnostech vraždy ubodaného rabína a vraždy lyžařskou holí v horách. Román všichni do jednoho sleduje hned čtyři životu nebezpečné dějové linie.

Malý princ a Planeta hudby

TIP TÝDNE – Pro děti
Malý princ a Planeta hudby
(Mladá fronta)
Ve třetím pokračování komiksové série se Malý princ s Liškou ocitá na planetě, kde se vše točí kolem hudby. Obyvatelé města Notové jsou závislí na hudební továrně, kde se vyrábějí nástroje. Eufonie, umělkyně, která svým zpěvem řídí tovární výrobu, však už nějakou dobu zpívá falešně a z továrny vycházejí nebezpečné nástroje chaosu. Malý princ tuší, že se za vším zase skrývá dílo zlého Hada, který se snaží zničit všechny planety ve vesmíru.

Paní Bovaryová

TIP TÝDNE – Klasika
GUSTAVE FLAUBERT: Paní Bovaryová
(Odeon)
Nový překlad (Dana Melanová) jednoho z nejslavnějších románů 19. století. Emma Bovaryová je obětí středostavovských konvencí poloviny 19. století. Jako mladou romantickou dívku ji provdali za venkovského lékaře a ona tak příliš záhy poznává ubíjející monotónnost manželského života. Snaží se před nudou uniknout malým flirtem a marnotratnými nákupy, což značně otřese rodinným rozpočtem.

Dějiny hradů

TIP TÝDNE – Pro poučení
PETR DAVID, VLADIMÍR SOUKUP: Dějiny hradů a tvrzí v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
(Knižní klub)
Výpravná publikace je podrobnou encyklopedií našich hradů, která sleduje jejich vývoj od románských staveb po romantické pseudohrady 19. století. Zaujmou i speciální kapitoly o životě na hradech a tvrzích, dobývání hradů či právu útrpném. Fundované, nicméně populárně a přístupně napsané texty doplňují stovky fotografií a nákresů i různé zajímavosti a lokální pověsti.

Hellboy

TIP TÝDNE – Komiks
MIKE MIGNOLA, DUNCAN FEGREDO: Hellboy 8 – Temnota vábí
(Comics Centrum)
Nový díl příběhů pekelníka Hellboye navazuje na šestý díl Podivná místa. Jeho autor Mike Mignola tentokrát čtenáře zavede do světa ruských bylin. Hellboy se setkává s babou Jagou, Kostějem Nesmrtelným i s překrásnou Vasilisou. V tomto dílu se poprvé představuje nový kreslíř Duncan Fegredo. Knihu opět bravurně přeložil Jan Kantůrek.

Psí srdce

TIP TÝDNE – Audiokniha
MICHAIL BULGAKOV: Psí srdce
(Radioservis)
Krutě ironická novela Michaila Bulgakova z roku 1925 poprvé mohla vyjít až v roce 1987. Realizačně nápaditá a bohatá rozhlasová inscenace režiséra Pavla Linharta vznikla v roce 1990 a potěší především hereckým výkonem Borise Rösnera, který svého Baryka – Barykova vytvořil skvělou hlasovou variací vystrašeného, hladového i podlézavého psa a vulgárního, drzého a nesnesitelně arogantního "občana", který s lehkostí pitomce terorizuje svého stvořitele.