Delphine de Viganová

Delphine de Viganová | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: Jak se vzepřít sebevraždě, incestu, nevěře i smrti

  • 1
Vysoce ceněná francouzská spisovatelka píše pouze o své rodině jen zdánlivě. Hluboce osobní vzpomínky a prožitky odhalují, nakolik prostředí, ve kterém každý z nás vyrůstá, utváří jeho osobnost.
Delphine de Vigan

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
DELPHINE DE VIGAN: Noc nic nezadrží
(Odeon)
Na první pohled obyčejné vyprávění o autorčině matce je ve skutečnosti biografií, rodinnou ságou i autorčinou osobní zpovědí. Delphine de Vigan s obrovskou dávkou citu a upřímnosti vypráví životní peripetie své matky, aniž by se byť jen na okamžik uchýlila k patetickému žalozpěvu. V příběhu hlavní postavy Lucile se střídají sebevraždy, incest, nevěra, smrt a nemoc, které by jistě mnoho rodin položily na kolena. Právě síla, s jakou toto vše autorčina rodina překonává, tvoří ústřední myšlenku románu: moc temnoty je obrovská, ale musíme se jí vzepřít.

Ian Rankin

TIP TÝDNE – Napětí
IAN RANKIN: V hlavní roli inspektor Rebus
(BB/art)
V sérii Omnibus se ve třech příbězích (Jack na odstřel, Černá kniha, Příčiny smrti) představuje inspektor John Rebus, operující v Edinburghu, považovaném za pýchu Skotů. On sám zná ale spíše bestiální tvář tohoto města, jeho temné periferie a putyky v podsvětí. Sám nepatří mezi vzorové příslušníky policejního sboru, je přesvědčen, že člověk nemůže příliš hledět na předpisy, když mu přímo pod nosem někdo vraždí jednu oběť za druhou.

To je jízda!

TIP TÝDNE – Pro děti
ESTER STARÁ: To je jízda!
(Albatros)
Pětici kamarádů spojuje zájem o jízdu na skateboardu a kolečkových bruslích. Nejradši jezdí v areálu starého kláštera, sloužícího jako archiv, kam se tajně dostávají přes zbořenou zeď zahrady. Stojí tam totiž stará sýpka s plošinami, které bezvadně slouží jako U-rampy. Když jednou děti narazí v podzemí na doupě se zajímavým lupem, dobrodružství se rozjede naplno. Nejedno tajemství, které bude odhaleno, je víc než překvapivé.

Virginia Woolfová

TIP TÝDNE – Klasika
VIRGINIA WOOLFOVÁ: K majáku
(Odeon)
Román vyšel poprvé r. 1927 a brzy se zařadil se mezi nejlepší anglicky psané romány 20. století. Jedná se o dílo obsahující nejvíc autobiografických prvků. Přední představitelka anglického modernismu se v něm pokusila vyrovnat se vztahem k rodičům a nastínit i jejich vzájemný vztah. Je to také kniha zabývající se různými fázemi dětství a mládí a hlavně problémy spojenými s tvůrčí prací a možností či nemožností poznání lidí i světa kolem nás.

Tajemství hudby

TIP TÝDNE – Pro poučení
JASON NARTINEAU: Tajemství hudby
(Dokořán)
Originální, bohatě ilustrovaná knížka ukazuje, v čem tkví tajemství hudby: v dávno známých základech akustiky, proporcí a vztahů a v hudebních metaforách. Melodie, rytmy i harmonie ožívají vedle tradiční západní notace i v podobě nápaditých a brilantně výtvarně zpracovaných náčrtků a symbolů. Kniha je optimální rukovětí hudební teorie od základních evropských intervalů a akordů přes exotické hudební prvky až po stručný vhled do stavby velkého hudebního díla.

Ghost Rider

TIP TÝDNE – Komiks
GARTH ENNIS, CLAYTON CRAIN: Ghost Rider – Cesta slz
(BB/art)
Prequel Ennisova a Crainova hitu Ghost Rider: Cesta do zatracení, který už mají čeští čtenáři k dispozici. Jako poručík Konfederační armády se Travis Parham brodil po krk blátem a krví a kolem něj hvízdaly žhavé šrapnely a křičeli umírající vojáci. O dva roky později se Parham pokouší žít nový život a vší silou se snaží zapomenout na zlo, které zažil. Jenže jeho pokojný svět je brutálně rozbit na tisíc střepů...

Tři muži ve člunu

TIP TÝDNE – Audiokniha
JEROME KLAPKA JEROME: Tři muži ve člunu
(Popron Music)
Dramatizovaná četba proslulého románu, ve které esenciální ukázku anglického humoru načetli Bohumil Klepl, Pavel Liška a Josef Polášek. "V současné hektické době jsou Tři muži ve člunu meditace a báseň," řekl Klepl o díle, které, ač poprvé vyšlo v roce 1889, dodnes působí mimořádně vtipně a svěže.