Simon Urban

Simon Urban | foto: Fedja Kehl

Knižní tipy: Co by se dělo, kdyby se Německo nespojilo

  • 0
Ke sjednocení Německa nikdy nedošlo. Otevřená hranice po pádu zdi v roce 1989 byla zase uzavřena a v roce 2011 existují dva německé státy.
Plán N

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
SIMON URBAN: Plán N
(Odeon)
"Německo-německý" politický thriller s detektivními prvky předkládá alternativní verzi historie. Dějištěm románu je východní Berlín v říjnu roku 2011, hlavní město NDR, politicky šedé, společensky ještě šedivější metropole se zamořeným ovzduším. Stále vládne jedna strana a zemi drží pod krkem s pomocí tajné policie, lehce transformované Státní bezpečnosti. Ekonomicky stát funguje díky tranzitním poplatkům za zemní plyn, který proudí přes jeho území z Ruska do západního Německa. Když se u plynovodu najde mrtvola bývalého poradce prvního muže státu, NDR musí prokázat, že ho nezavraždila Státní bezpečnost, jinak ji SRN přestane hospodářsky podporovat. Na příkaz obou vlád mají čin vyšetřit dva kriminalisté, Martin Wegener z východního Berlína a Richard Brendel ze Západního Berlína.

Robert B. Parker

TIP TÝDNE – Napětí
ROBERT B. PARKER: V hlavní roli detektiv Spenser
(BB/art)
Tři svižně napsané detektivky, spojené hlavní postavou soukromého detektiva Spensera. V Poslední šanci řeší manželský problém, který přeroste v komplikované vyšetřování s politickým podtextem. V Drsné svatbě doprovází Spenser svou klientku na svatbu dcery a začíná mu jít o život. Ve Městě neřesti odhaluje, že všechny manželky zámožných postarších bostonských mužů mají stejného milence, který je vydírá a chce peníze.

Nejlíp je nám v Ammerlo

TIP TÝDNE – Pro děti
ANTONIA MICHAELISOVÁ: Nejlíp je nám v Ammerlo
(Knižní klub)
Čtyři kamarádi – statečný Aik, prostořeká Luisa, bázlivý Lukas a opatrná Mandy (o králících, kočkách a psech nemluvě) – najdou na břehu opuštěný člun a rozhodnou se, že na něm vyplují na moře. Nejprve jej však musí opravit a opatřit si plachtu. Peníze a prostředky na opravu si shánějí opravdu nevšedním způsobem, ať už se jedná o lov klobouků, úpravu prostěradla nebo lupičskou výpravu.

Zvonokosy

TIP TÝDNE – Klasika
GABRIEL CHEVALLIER: Zvonokosy
(Knižní klub)
Román Zvonokosy vyšel poprvé v roce 1934 a dnes je považován za klasiku satirické prózy. Dočkal se mnoha vydání, řady divadelních i filmových adaptací. Děj skandální kroniky malého městečka v jihofrancouzském Beaujolais se točí kolem zdánlivě okrajové záležitosti, vybudování obecního pisoáru. Stavba této obecně prospěšné "instituce" se stane jablkem sváru v předvolebním boji a rozeštve obyvatele na dva nesmiřitelné tábory.

Simon Wiesenthal

TIP TÝDNE – Pro poučení
TOM SEGEV: Simon Wiesenthal – Skutečnost a legenda
(Paseka)
Přes zasloužený respekt není slavný "lovec nacistů" Simon Wiesenthal jednoduchou postavou. Kniha Toma Segeva vrhá nové světlo na množství kauz a kontroverzí s Wiesenthalem spjatých: na jeho skutečnou roli v honu na Adolfa Eichmanna, spolupráci s izraelským Mosadem, svérázné metody pátrání a schopnost manipulovat média, podivné přátelství s Kurtem Waldheimem a Albertem Speerem, konflikt s kancléřem Brunem Kreiským či s Eliem Wieselem. Autor v knize podporuje svá tvrzení materiály z archivů soukromých osob i institucí.

Batman a syn

TIP TÝDNE – Komiks
GRANT MORRISON, ANDY KUBERT, JESSE DELPERDANG: Batman a syn
(BB/art)
Talia, dcera Batmanova dávného protivníka Ra's al Ghula, se kterou kdysi Batman strávil jednu noc, mu představí svého syna Damiana a tvrdí mu, že je otcem. Batman souhlasí, že se ujme jeho výchovy. Chlapec, jenž dosud vyrůstal v brutálním prostředí Ligy asasínů, si však dělá, co chce. Svou agresi obrací nejen vůči svému otci, ale i jeho blízkým. Je Damian skutečně jen nevychovaný kluk, který se chce vyrovnat svému otci, nebo je za vším tajný Taliin plán jak definitivně zlikvidovat Batmana?

Proces

TIP TÝDNE – Audiokniha
FRANZ KAFKA: Proces
(Radioservis)
Proces je vedle Zámku a Ameriky Kafkovým třetím románem. Ani jeden z nich ovšem nebyl dokončen. I tak je čtenář Procesem vtažen do nepochopitelného soukolí byrokracie, v němž má vše svůj řád, ale ničeho se nelze dobrat, a zvláště ne spravedlnosti; do tolik známých praktik totalitních režimů, kde genocida a zvůle soudnictví jdou ruku v ruce. Cílem je ponížení člověka. Vzít mu důstojnost a dohnat ho k vlastnímu obvinění, v němž je smrt úlevou a vysvobozením. Tím je zachycen obecně platný princip a tím je také román nadčasový. V režii Josefa Červinky jej v roce 1998 načetl herec Jiří Ornest.