Tom McCarthy

Tom McCarthy | foto: Profimedia.cz

Knižní tipy: C znamená nejen uhlík. Také kokain, kód a komunikaci

  • 0
Nejen jako chemická značka a iniciála příjmení hlavního hrdiny, ale také coby počáteční písmeno anglických originálů mnoha slov, která jsou s dějem spojena. To všechno je "C" v titulu románu britského autora, který se probojoval až do finále Man Booker Prize 2010.
C

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
TOM McCARTHY: C
(Odeon)
Román, odehrávající se na přelomu devatenáctého a dvacátého století, zachycuje nedlouhý život Serge Carrefaxe. Jeho otec je zapálený vynálezce-amatér a vede školu pro nedoslýchavé děti. Serge i jeho sestra Sophie stráví podivné dětství mezi fonografy, radiopřístroji a chemikáliemi. Z ní vyroste nadějná studentka chemie, v sedmnácti však spáchá sebevraždu. Serge nastoupí na začátku války k leteckému výcviku. Válečné hrůzy v něm na rozdíl od ostatních vzbuzují vzrušení a zájem, stejně jako drogy, na kterých si rychle vypěstuje závislost. Ani jeho život nekončí šťastně – nejedná se o sebevraždu, nejde o důsledky války: může za to láska. Sergův život sledujeme okem kamery, poznáme jej do nejmenších detailů a naprosto bez emocí, a odhalíme podivuhodné podhoubí opakujících se "zrcadlových" motivů a ozvěn. Díky striktní objektivitě vypravěče získávají i docela běžné události přídech bizarnosti a chladné zvrácenosti.

Out

TIP TÝDNE – Napětí
NACUO KIRINO: Out
(Knižní klub)
Jajoi Jamamoto, opuštěná manželem, který ji zanechal brutálně zneužitou a samotnou se dvěma malými dětmi, se rozhodne vyřešit problémy se svým chotěm jednou provždy. Požádá o pomoc kolegyni z práce (na noční směně v továrně na krabicové obědy bentó) a brzy se připojí i další dvě spolupracovnice. Úspěšná vražda je jedna věc, jak se však zbavit těla a podezřívavého detektiva? Tíživý thriller s prvky hororu o odvrácené straně moderního Japonska je nejslavnějším, nejoceňovanějším a nejpřekládanějším románem Nacuo Kirino, vůdčí osobnosti současných japonských detektivních prozaiček.

Děti kapitána Granta

TIP TÝDNE – Pro děti
JULES VERNE, ONDŘEJ NEFF: Děti kapitána Granta
(Albatros/Primus)
Hrdinové Julesa Vernea zažili spoustu dobrodružství, ale v žádné jiné knížce jim autorova fantazie nepostavila do cesty tolik děsivých překážek. Lord Glenarvan a jeho přátelé hledají kapitána Granta, který kdesi ztroskotal. Hrdinům se staví do cesty nespoutaná příroda i lidé, lidojedi, uprchlí trestanci a především chladnokrevný zrádce. Čtenář dostává příběh v převyprávěné podobě jako součást volné série Ondřeje Neffa, kterou tradičně doplňují ilustrace Zdeňka Buriana.

Jonáš Fink

TIP TÝDNE – Klasika
Středověké legendy o českých světcích
(Host)
Další svazek edice Česká knižnice se vrací do raného a vrcholného středověku k počátkům vzdělanosti a písemnictví v našich zemích. Přináší legendy o věrozvěstech Konstantinovi a Metodějovi, nejstarší české světici Ludmile, českých patronech Václavovi, Vojtěchovi a Prokopovi a nedávno kanonizované Anežce Přemyslovně. Původně staroslověnské a latinské texty z devátého až čtrnáctého století jsou uvedeny v novočeských překladech. Knihu edičně připravili a komentář napsali Jaroslav Kolár a Markéta Selucká.

Zrak mysli

TIP TÝDNE – Pro poučení
OLIVER SACKS: Zrak mysli
(dybbuk)
Jaký je vztah mysli a zraku? To je jedna z otázek, jež čtenáře provázejí novými lékařskými příběhy Olivera Sackse. Případové studie, podané typickým literárním a empatickým stylem, vypráví o lidech, kteří se byli nuceni po ztrátě údajně nezbytných smyslů jako je řeč či zrak nebo schopnost rozeznávat tváře, čtení či vnímání trojrozměrného prostoru, adaptovat na radikálně nový způsob komunikace. Jeden z příběhů knihy vypravuje sám autor, kdy deníkovým zápisem přibližuje svůj boj s rakovinou a zneschopňujícími následky částečné ztráty zraku.

Jonáš Fink

TIP TÝDNE – Komiks
VITTORIO GIARDINO: Jonáš Fink – Dětství
(Nakladatelství XYZ)
První část trilogie vypravující příběh mladého Čechoslováka mezi lety 1950–1968 a dále. S odkazem na Josefa K. také Jonáš F. bloumá pražskými ulicemi. Město však není Praha Kafkova, ale šedivá Praha za časů Stalina. Země, která je pod tlakem komunistického režimu předělána na vůdcovskou, autoritativní a sadistickou, zachycená pohledem židovského dítěte. Na pozadí stojí současná historie. Osobní rovina uvnitř příběhu však dává poznat dobu lépe než jakákoli kniha. Historie zde není abstraktní, ale vypráví lidský příběh.

Porucha

TIP TÝDNE – Audiokniha
FRIEDRICH DÜRRENMATT: Porucha
(Radioservis)
Rozhlasová nahrávka z roku 1993. V napínavém příběhu je hlavní postava za poněkud zvláštních okolností obviněna z vraždy a odsouzena k smrti. Důsledným domýšlením příběhů představuje hořký analytik Dürrenmatt autorskou osobnost, která je vlastně jakýmsi ztělesněním výstrahy. Jeho tvorbu zároveň nikdy neopouštěl smysl pro humor, ironii a nadhled. Ve zpracování režiséra Josefa Henkeho účinkují vynikající herci Bořivoj Navrátil, Josef Kemr, Martin Růžek nebo Soběslav Sejk.