Ondřej Neff

Ondřej Neff | foto: David Neff, MAFRA

Knižní tipy: Budeme mít dost katů, až EU znovu zavede trest smrti?

  • 0
Kde jsou meze černého humoru a reality? Jak velký sarkasmus lze použít, aby posluchače či čtenáře nenapadlo, že jednou může být reálná kdejaká absurdita?
Rekvalifikační kurz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
ONDŘEJ NEFF: Rekvalifikační kurz
(Plus)
Třetí svazek Neffovy volné série "mystifikačních fikcí" se zabývá kontroverzním tématem trestu smrti. Černá komedie s groteskními prvky s mrazivou nadsázkou zkoumá, co by se asi tak stalo, kdyby k obnovení tohoto trestu přikročila Evropská unie a přípravy na jeho zavedení nařídila vládě České republiky. Jisté je jedno: rázem by chyběli mistři popravčí. A tak, aby se vyhovělo zadání z Bruselu, bude zapotřebí urychleně otevřít speciální rekvalifikační kurz. Kdo z účastníků kurzu nakonec uspěje v náročné konkurenci, kdo vyjde jako vítěz z náročného výběru, do kterého se zaplete i zuřivý reportér Reflexu a profesionální ochránkyně lidských práv?

Nepříjemně blízko

TIP TÝDNE – Napětí
LINWOOD BARCLAY: Nepříjemně blízko
(Knižní klub)
Sedmnáctiletý Derek, jenž se ukrývá v domě svých sousedů, se stane svědkem trojnásobné vraždy. Ze sklepa, kam se schoval, sice nic nevidí, ale slyší, jak vrah pronáší jediné slovo: Hnus. Kriminální thriller kanadského spisovatele vrcholí zcela nečekanou tragédií svědčící o tom, že život člověka mnohdy ovlivní zdánlivé maličkosti, které se však řízením osudu mohou stát roznětkou nenapravitelných konců.

Nejpodivuhodnější objevitelské výpravy všech dob podle Koumáků

TIP TÝDNE – Pro děti
Nejpodivuhodnější objevitelské výpravy všech dob podle Koumáků
(Universum)
Koumáci, dobře známí z řady naučných knížek pro děti o historii vynálezů, lidském těle nebo vesmíru, se tentokrát věnují postupnému objevování a mapování světa, od starověkých plavců přes Vikingy po slavné objevitele a cesty k nejen k neznámým kontinentům, ale obecně dál a výš za hranice lidských možností. Malí čtenáři se tu setkají s Markem Polem, Jindřichem Mořeplavcem, cestovateli do Ameriky, Austrálie i Afriky nebo na jižní pól.

Modré květy

TIP TÝDNE – Klasika
RAYMOND QUENEAU: Modré květy
(Plus)
Další mistrovské dílo francouzského prozaika, který světovým čtenářům uhranul především svou nejslavnější knihou Zazi v metru. V Modrých květech pařížský floutek Cidrolin při odpolední siestě na svém hausbótu sní o středověkém vévodovi d'Auge, kterému se pro změnu zdává o podivném světě soudobé Paříže. Obrazy Paříže, kde se zrovna staví Notre Dame a lůza volá po další křížové výpravě, se střídají s obrazy Paříže šedesátých let. Sen se prolíná s realitou a napříč historií dochází k nečekaným setkáním.

Současná česká architektura

TIP TÝDNE – Pro poučení
PETR KRATOCHVÍL: Současná česká architektura a její témata
(Paseka)
Monografie seznamuje čtenáře s nejvýraznějšími stavbami, rekonstrukcemi a jinými architektonickými projekty realizovanými v prvním desetiletí 21. století. Po úvodních statích, které se zabývají otázkami po nejnovějších architektonických tendencích, soukromém a veřejném prostoru, architektuře a udržitelném rozvoji atd., následují kapitoly, jež chronologicky představují třicet vybraných architektonických realizací v posledních deseti letech. Knihu doprovází přes sto čtyřicet fotografií.

Maska

TIP TÝDNE – Komiks
JOHN ARCUDI, DOUG MAHNKE ad.: Maska, kniha druhá
(BB/art)
Mystický artefakt z dávných dob, relikvie známá pouze jako Maska, propůjčuje svému nositeli takřka neomezenou moc. Moc roztáhnout si obličej, že by mu ústy projel kamion, moc vykouzlit ze vzduchu jakoukoliv zbraň, moc rozmlátit na cimprcampr všechno v okolí půl kilometru. To je také důvod, proč chce Masku dostat do svých pracek každý zloduch, zlosyn a padouch, co jich jen na světě je. Honba za všemocným zeleným muzeálním kouskem se odehrává v gangsterských kasinech i v bažinách plných krokodýlů a zapojí se do ní kouzla voodoo, amazonští domorodci, ninjové, mafiáni, kryptonacisti i krokodýli.

Hrozba

TIP TÝDNE – Audiokniha
DICK FRANCIS: Hrozba
(Radioservis)
Čeští čtenáři si detektivky Dicka Francise oblíbili především díky překladům Jaroslavy Moserové – Davidové. Ta je autorkou české verze i tohoto románu, který pro rozhlas upravil Alexander Jerie a režíroval Miroslav Buriánek v roce 1990 s Pavlem Soukupem v hlavní roli.