Lewis Carroll

Lewis Carroll | foto: Wikipedia

Knižní tipy: Botlesk, Bobr a Zvonař na cestě za Snárkem

"Tak tu bude Snárk!" Zvonař zakřičel,/když s péčí je vylodit sved;/v přílivu posádku popodržel,/za vlasy prstem je ved.//"Tak tu bude Snárk! jsem podruhé křik:/mužstvo ať povzbudí zvěst./Tak tu bude Snárk! jsem potřetí řek:/co řeknu třikrát, tak jest."

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
Tip týdne - Beletrie
LEWIS CARROLL: Lovení Snárka
(Host)
Anglický matematik Charles Lutwidge Dodgson (1832 - 1898), známější jako Lewis Carroll, je především autorem nesmrtelné Alenky v říši divů a Za zrcadlem. Není to ale jeho jediné literární dílo, prošpikované jazykovou hravostí, novotvary a nonsensovým stylem. Lovení Snárka (The Hunting of the Snark) je rýmovaný "směšnohrdinský miniepos", vyprávějící o bláznivém hledání onoho fantaskního a blíže nepříliš specifikovaného Snárka (který je podle překladatele "metaforou všeho, po čem toužíme") velmi svéráznou posádkou. Báseň s podtitulem Agonie o osmi záchvatech vychází v českém překladu poprvé. Autorem české verze je Václav Z. J. Pinkava (starší bratr oscarového animátora Jana Pinkavy a syn známého spisovatele Jana Křesadla), stávající česko-anglické zrcadlové vydání je bohatě ilustrováno Adolfem Bornem.

Tip týdne - Napětí
CHRISTOPHER FOWLER: Bílá chodba
(BB/art)
Británie prožívá chladnou zimu a Jednotku pro vyšetřování neobvyklých zločinů chce zrušit ministerstvo vnitra. Důležitý člen personálu, patolog Oswald Finch, však byl nalezen mrtev v zamčené pitevně – a podezření padá na několik kolegů. Seržantka Longbrightová je nucena udělit svým kolegům domácí vězení a pustit se do vyšetřování bez Arthura Bryanta a Johna Maye, svérázných, provokujících, ale geniálních postarších detektivů, kteří tuto velice neortodoxní jednotku, jež je "hlavní postavou" celé Fowlerovy románové série, vedou. Ti se nakonec do vyšetřování pustí na dálku přímo ze sněhové vánice...

Tip týdne - Pro děti
MILOŠ V. KRATOCHVÍL: Objevitelé a dobyvatelé
(Knižní klub)
Už ve čtvrtém vydání vychází populární kniha známého autora historické prózy. Vyprávění o dobrodružných objevitelských cestách z dob, kdy svět ještě nebyl tak malý jako dnes, zavedou čtenáře do srdce černé Afriky, na asijské pláně i do nehostinných polárních pustin, a to v širokém časovém spektru od starověku po 20. století. Hrdinní, neohrožení cestovatelé, často dávající všanc vlastní život, ani v dnešní době nepřestávají být vzorem vytrvalosti a houževnatosti, vlastností, které vyzařují i z dnes už klasických ilustrací Zdeňka Buriana.

Tip týdne - Klasika
LION FEUCHTWANGER: Židovka z Toleda
(Ikar)
Děj románu klasika německé literatury se odehrává ve Španělsku koncem 12. století, kdy Evropa žije válkou mezi křesťany a muslimy. Španělské židovské obyvatelstvo po prožitých pogromech touží po tom, aby v klidu mohlo pracovat a zvelebovat své domovy. Na pozadí těchto historických událostí se odehrává milostný příběh kastilského krále dona Alfonsa a krásné židovky Raquel. Ovšem vztah dvou tak odlišných lidí, tedy něžné, citlivé a vzdělané Raquel a pyšného násilnického rytíře dona Alfonsa, nemůže skončit jinak než smrtí jednoho z nich. Ačkoli příběh románu vychází z historických událostí, autor do něho vložil trpké životní zkušenosti generace, která prožila pronásledování pro svůj původ, útěk do emigrace a hrůzy druhé světové války.

Tip týdne - Pro poučení
VALERIA MANFERTO DE FABIANIS: Mizející zvířata
(Universum)
Velkoformátová fotografická publikace upozorňuje na zvířata všech kontinentů, kterým hrozí vyhubení. Jedná se většinou o ty zdánlivě nejběžnější živočichy, z nichž jsou mnozí přímo symboly krajin, ve kterých se (stále ještě) vyskytují: slony, nosorožce, gorily, tygry, lvy, ptakopysky, velryby. Každý z těchto druhů přežívá jen v několika posledních tisících jedinců. Kniha vznikla ve spolupráci s WWF (Wild Wildlife Fund, Světový fond ochrany přírody), který se snaží zajistit zranitelným populacím zvířat budoucnost.

Tip týdne - Audiokniha
DAN BROWN: Andělé & Démoni
(Tympanum)
V knize Andělé a démoni americký spisovatel Dan Brown poprvé představil postavu hardvardského symbologa Roberta Langdona, který se pak znovu objevuje ve světovém bestselleru Da Vinciho kód. Ve špičkovém švýcarském výzkumném ústavu CERN je nalezen brutálně zavražděný vědec. Langdon je při návštěvě Evropy povolán k případu rituální vraždy, k jejímuž objasnění může přispět díky své znalosti v oboru kódů a šifrování a dějin tajných společností. Hlavní část strhujícího dramatu se odehrává na půdě Vatikánu během volby nového papeže. Zkrácený text na šesti CD v celkové délce více než sedmi hodin čte v režii Dimitrije Dudíka Miroslav Táborský.