Woody Allen

Woody Allen | foto: Bioscop

Knižní tipy: Anarchista Woody se vrací

S literárními tipy tohoto týdne se můžete hlavně pobavit. Nejen klasicky po woodyallenovsku, ale, poněkud černě, třeba i nad šílenými plány československých socialistických "zelených mozků".

TIPY TÝDNE
Beletrie
WOODY ALLEN: Čirá anarchie
(Argo)
Povídky režiséra Woodyho Allena jsou podobné jako většina jeho filmů: stručné, vtipné, plné situačních i slovních hříček. Autor má na kontě tři sbírky povídek ze 70. let (všechny byly přeloženy do češtiny), po více než čtvrtstoleté pauze přišel s novou várkou osmnácti příběhů, inspirovaných Hollywoodem i New Yorkem, stejně jako (bůhví nakolik reálnými) novinovými výstřižky. Často velmi ztřeštěné příběhy dokonale odrážejí bláznivost dnešního světa, ale zároveň vypovídají o tom, že se v něm lze s trochou nadhledu celkem snadno a dobře pobavit. Ovšemže na jeho úkor.

Napětí
LAWRENCE BLOCK: Nájemný vrah (BB/art)
"Nakonec začnete přemýšlet o každé oběti ne jako o člověku, kterého je potřeba zabít, ale jako o problému, který je zapotřebí vyřešit. Jsou lidé, kteří si to berou osobně, a jedině tak jsou schopní se s tím vyrovnat. Najdou si důvod, proč svou oběť nenávidí. Nevím, co je hřích a co ne, nebo jestli si někdo zaslouží dál žít nebo ne. Někdy o tom přemýšlím takhle, ale když o tom jen přemýšlím, nikdy to nikam nevede." Takhle o své "práci" přemítá John Keller, nájemný a velmi výkonný zabiják, v už třetí knize, jejímž je hlavním hrdinou. Jak je patrno, ani o nadhled tu není nouze.

Pro děti
TO NEJLEPŠÍ Z FILMOVÝCH POHÁDEK
(XYZ)
Tucet pohádek, známých dětem mnohdy již několika generací, převyprávěla Marie Formáčková do dnešního jazyka, uvádí je však obvykle pod dvěma názvy, tím filmovým i tím, který ta která pohádka původně nesla v díle svého autora (či sběratele). Málokdo ostatně dnes už ví, že třeba Pyšná princezna v Národních báchorkách a pověstech Boženy Němcové původně nese jméno Potrestaná pýcha, nebo že pohádce Obušku, z pytle ven dal Karel Jaromír Erben původně název Kouzelné dary. Podstatnější ale je, že tyto "věčné příběhy" stále fungují nejen na filmovém plátně.

Klasika
JEROME KLAPKA JEROME: Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) (XYZ)
Jeden z nejslavnějších humoristických románů všech dob se na české pulty vrací bezmála sto dvacet let po svém vzniku. Za tu dobu stačil vyjít v několika desítkách vydání doma v Anglii, být přeložen do dlouhé řady cizích jazyků a stát se nejen jedním z nejcitovanějších příkladů tazvaného "typického anglického humoru", ale také nedostižným vzorem pro celou jednu linii humoristické literatury, těžící ze zábavných zážitků během cestování.

Pro poučení
PETR LUŇÁK (ed.): Plánování nemyslitelného (Dokořán)
Kniha za pomoci unikátních dokumentů ze zpřístupněných vojenských archivů popisuje z dnešního hlediska těžko uvěřitelné válečné plány socialistického Československa v letech 1950 - 90. Z původně obranných poválečných strategií naše armáda (samozřejmě pod přímým velením sovětských "soudruhů") měla své síly namířeny na ("Západní") Německo a po jeho plánovaném dobytí měla po týdnu dosáhnout francouzských hranic. Od 60. let sehrávala vedle trategických zbraní podstatnou úlohu i jaderná výzbroj, přičemž všechny psychopatické plány platily de facto až do Gorbačovovy perestrojky. Nejde o sci-fi, nýbrž literaturu faktu...

DÁLE VYŠLO
FREDERICK FORSYTH: Afghánec
(Knižní klub)
Klasik špionážního thrilleru (Den pro Šakala) přichází ve svém zatím posledním díle s navýsost aktuálním tématem: hrdinu svého románu vysílá přímo do centra Al-Kajdy získat informace o chystaném teroristickém útoku nebývalé síly.

ED McBAIN: Gangy (BB/art)
Do prostředí gangu mexických mladíků v Los Angeles zavádí čtenáře jeden z nejslavnějších autorů detektivek. Kromě akčního děje nabízí i sociální tématiku, zamyšlení nad možnostmi vymanit se z původem předurčeného prostředí.

AGATHA CHRISTIE: Kočka mezi holuby (Knižní klub)
První české vydání dalšího příběhu Hercula Poirota přivádí slavného detektiva do soukromé dívčí školy, v níž byla zastřelena neoblíbená učitelka tělesné výchovy. A v nastalém zmatku se rýsuje další oběť v podobě až příliš informované studentky.

JOHN BROCKMAN (ed.): Příštích padesát let (Dokořán/Argo)
Pětadvacet předníchvědců v této knize analyzuje možnosti budoucího lidského poznání a jeho dopad na samotné lidstvo. Editor i autoři kladou na nejvyšší příčku zkoumání mozku jako klíče k mnoha nastoleným otázkám.

DAVID LEWIS-WILLIAMS: Mysl v jeskyni (Academia)
Existenci pravěkých nástěnných maleb bereme jako fakt, málo ale víme o jejich původu, skutečných důvodech vzniku a okolnostech, za kterých si jejich autoři vybírali zobrazovaná témata. Na tyto a mnoho dalších hádanek autor dává překvapivé a vědecky "modernistické" odpovědi.

JOSÉ DE VILLA, JÜRGEN NEUBAUER: Máximo líder (Ikar)
Objektem tohoto životopisu je jedna z nejkontroverznějších politických figur 20. století i dneška, kubánský diktátor Fidel Castro. Jakkoli se autoři snaží o objektivitu, mezi řádky lze vyčít jejich fascinaci svérázným politikem a kniha oprávněně vzbuzuje kontroverzní reakce.