Spisovatel Petr Šabach

Spisovatel Petr Šabach | foto: Alexandr Dobrovodský, MF DNES

Knižní léto: vášně, humor, napětí

Léto je synonymem odpočinku, což se promítá i do čtenářského výběru. Kdy jindy docenit třeba příběhy velkých vášní, do kterých se lze pohroužit u vody i ve vlaku?

Nicméně i závažná témata lze vtělit do strhujících příběhů. Například Volvox Globator vydal vzpomínky dlouholetého řídícího důstojníka CIA Roberta Baera Nevidět zlo, které se staly předlohou oscarového filmu Syriana.

Baer v mnohém kriticky nahlíží na politiku Washingtonu a fungování CIA, která nedokázala zabránit rozšíření teroristických sítí.

Terorismem se zabývá také bestseller Chrise Cleaveho Žár, jehož uvedení v Británii bylo kvůli loňským útokům v londýnském metru pozdrženo. Námět Cleaveho románové prvotiny až mrazivě předjal skutečnost: vypráví o ženě, jež se ve fiktivních dopisech adresovaných Usámu bin Ládinovi vyrovnává se ztrátou manžela a syna, kteří přišli o život při teroristickém útoku na Londýn.

K tomu nejlepšímu v thrillerovém žánru patří knihy Američana Lincolna Childa, který spolupracuje s Douglasem Prestonem. Právě vyšel Tanec smrti, příběh ďábelské lsti, která byla připravována dvacet let.

Léto každoročně patří detektivkám. Zmiňme třeba novinku Vražda na den sv. Patrika, čtvrtou v řadě kultivovaných psychologických detektivek z New Yorku, jejíž protaganistkou je bývalá jeptiška. Mimochodem, autorka Lee Harrisová pobývala v minulých dnech v Praze.

Období prázdnin opět provázejí i hlavolamy sudoku, o které se dělí několik českých nakladatelů. Letní atmosféru vyzdvihují už v názvech – Academia přišla se Sudoku na deku a nakladatelství Dokořán knihu nazvalo 200+1 sudoku pro každého na léto.

Čtenáři se však mohou během léta těšit i na humorné nebo tragikomické prózy. Vyjít by měla nová kniha Petra Šabacha Občanský  průkaz. Populární autor zde s typickou ironií vzpomíná na léta, kdy se i cesta s odpadky do popelnice před dům bez občanského  průkazu mohla stát osudovou.

Dojde také na literární verzi úspěšné divadelní hry Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?, v níž Petr Čtvrtníček účtuje s korupčním skandálem ve fotbalovém svazu.

Milovníci velkých historických románů by si neměli nechat ujít české vydání zapomenutého posledního Dumasova románu Rytíř de Sainte-Hermine, ale také exotický příběh Rovník z pera Portugalce Miguela Sousy Tavarese: odehrává se na kakaovníkových plantážích dvou ostrůvků ztracených v rovníkovém moři.

Odeon na konec léta připravuje nový román vypravěče Johna Irvinga Dokud tě nenajdu.

Opomenuti však nebudou ani ti nejmenší. Počtení i tipy na zajímavé výlety jim slibuje například knížka Za strašidly do lesů a skal.