Magnesia Litera

Magnesia Litera - Cena Magnesia Litera | foto: Petr Novotný, MF DNES

Knižní ceny Magnesia Litera hlásí rekordní zájem

Rekordních 297 knih přihlásili nakladatelé, autoři i další zájemci o literaturu do šestého ročníku výročních knižních cen Magnesia Litera.

Z necelých tří set přihlášených nyní poroty vyberou v několika kategoriích po třech finalistech, které zveřejní počátkem března.

Vyhlášení výsledků Magnesia Litera 2006 bude 22. dubna v Městské knihovně Praha v přímém přenosu České televize.

Novinkou je o čtvrt hodiny delší přenos, který podle pořadatelů umožňuje rozšířit soutěž o kategorii za publicistiku.

Soutěž o nejlepší knihy vydané v České republice vyhlásilo občanské sdružení Litera poprvé v roce 2002 s úmyslem zvýšit obecné povědomí o kvalitní české i překladové literatuře.

Podle Pavla Mandyse z pořádajícího sdružení se to daří - loňská vítězná kniha, nákladná fotografická publikace Bohemia, zaznamenala po vítězství v soutěži trojnásobný prodej.

Do vyhlášení nominací si drahou publikaci koupilo 500 zájemců, do konce října 2006 se pak prodal zbytek dvoutisícového nákladu. Obdobný zájem byl podle Mandyse i o tituly, které zvítězily či byly nominovány v jednotlivých kategoriích.

V druhém ročníku nové ceny Magnesia Litera soutěžilo přes 180 titulů, každoročně počet přihlášených knih roste. Tradičně je nejvíce přihlášených knih v kategorii próza, překlad či naučná literatura. Dalšími kategoriemi jsou nakladatelský čin, objev roku, poezie, přínos české literatuře a hlavní cena Magnesia Litera - Kniha roku.

Ve třech z pěti uplynulých ročníků zvítězila kniha z oblasti populárně-naučné literatury, právě tu se rozhodli pořadatelé rozdělit a vyčlenit publicistiku. Litera za naučnou literaturu dosud zahrnovala veškerou nebeletristickou literaturu.

Nyní je definovaná jako kategorie pro odborná díla, zatímco publicistika je určena pro žánry jako vzpomínky, rozhovor, esej, deník, cestopis a další na knižním trhu bohatě zastoupené žánry, uvedl Mandys.

Hned v prvním ročníku, kdy lze přihlásit knihu do kategorie publicistika, patří tato kategorie k nejobsazenějším. Nejvíce titulů je v kategorii překlad (61), próza (46) a publicistika (44).

Obliba populárně-naučné literatury podle člena sdružení, literárního teoretika Vladimíra Karfíka, u čtenářů i členů porot zastiňuje původní tvorbu. Je to trochu nespravedlivé pro českou i zahraniční literární tvorbu. Měli bychom být přísnější na poroty, aby se zabývaly více také prózou, uvedl Karfík.

Seznam přihlášených knih pořadatelé nezveřejňují - není totiž závazný, porotci mohou do soutěže zařadit i další knihy dle svého názoru. Takový byl třeba ve druhém ročníku soutěže případ knihy Příběhy dlouhého století, která nebyla přihlášena. Nakonec získala hlavní cenu.

,