Kniha odkrývá neznámého Krále komiků

Dosud nepublikované či málo známé obrazové materiály o Králi komiků nabízí výpravná publikace s názvem Album Vlasty Buriana. Autoři Ondřej Suchý a sběratel Jaromír Farník ji doplnili cédéčkem s více než dvěma desítkami unikátních a pro současníky neznámých Burianových nahrávek.

Sběratel Jaromír Farník připravil před třemi lety ve spolupráci se Společností Vlasty Buriana výstavu ke 110. výročí narození tohoto komika. A filmový historik Karel Čáslavský přišel na nápad dát jí knižní formu.

"Když jsem pak získal další, dosud nikde nepublikované a zajímavé fotografie, rozhodl jsem se, že se nejen o ně podělím s Burianovými fanoušky. Tak se zrodila tato kniha, " řekl Farník.

V předmluvě výpravné publikace Ondřej Suchý upozorňuje na neobyčejnou předvídavost Burianova spolupracovníka Emila Artura Longena. Když totiž tento malíř, režisér, herec a bohém napsal v roce 1927 román inspirovaný životními příhodami z mládí a uměleckých začátků Vlasty Buriana, dal mu už tehdy název Král komiků.

A označení se mezi lidmi ujalo - přitom na jeho kontě bylo jen několik pantomim v němých filmech, vyšly mu tři gramofonové desky a vystupoval především v Praze.

Komik světového formátu Vlasta Burian musel čelit nařčení z kolaborace s Němci. Ztratil čest, majetek i práci. Plně rehabilitován byl až dvaatřicet let po smrti, ale jeho odkaz stále žije ve filmech pro pamětníky i zvukových záznamech. 

Bohatou fotografickou dokumentaci třistadvacetistránkové publikace otevírá v kapitole o soukromí kopie vysvědčení malého Vlastíka z druhé třídy obecné školy v Liberci.

Další části jsou věnovány divadlu a kabaretu, filmu a literatuře. Připomínají Burianovu lásku ke sportu, dokumentují jeho účinkování v reklamách a věnují se plakátům, které od 20. do 50. let minulého století lákaly diváky do divadla, kina a na estrády.

Závěr publikace přibližuje činnost Společnosti Vlasty Buriana, kterou v roce 1997 založili Petr a Pavel Holíkovi.