Do Číhošti se po letech vrátily ostatky faráře Josefa Toufara (11. července...

Do Číhošti se po letech vrátily ostatky faráře Josefa Toufara (11. července 2015). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

RECENZE: Na tragický osud umučeného faráře Toufara stačí necelá hodina

  • 11
Už dost! Už nemohu, já jsem nic neudělal! Zoufalé výkřiky, které se ozývaly z cely valdického vězení v únoru 1950. Při brutálním výslechu StB je volal páter Josef Toufar – o pár dní později umučený farář z Číhoště.

Útlá knížka od badatele, dokumentaristy a Toufarova životopisce Miloše Doležala zachycuje tato slova, stejně jako celý – byť stručný – farářův život od útlého dětství, přes zázračný úkaz v jeho kostele až po tragickou smrt. Vůbec poprvé však přináší i literární popis dlouhé a mnohdy zoufalé cesty hledání, nalezení a vyzvednutí jeho ostatků z anonymního hromadného hrobu v pražských Ďáblicích. Mimochodem: Toufar byl pohřben v červenci letošního roku. Pětašedesát let po své smrti.

Pro ty, kteří se chtějí za necelou hodinu čtení seznámit s životem Josefa Toufara, aniž by přitom měli vtíravý pocit, že je portrét tohoto nesmírně zajímavého člověka až příliš strohý, je titul Vrátíme se do otcovské náruče, vydaný Nezávislým podmelechovským spolkem, ideální.

Kostelík i exhumace

Čtenář znalý základních atributů českých dějin se rychle vpraví do kontextu doby komunistického totalitního režimu, jehož zrůdnost se v případě Toufara exemplárně ukázala. Nevinného člověka nečekaně vydrápla ze všednosti, zavraždila a pod falešným jménem zahrabala.

Autor stručně popisuje, z jakých poměrů Toufar pocházel a jak složitá byla jeho cesta ke kněžství. Knězem se kvůli válkám a odporu svého otce sedláka stal nebývale pozdě. Táhlo mu na čtyřicítku. Kraťoučké kapitoly – připomínající spíše delší odstavce – doplňují vzpomínky pamětníků. Ať už jde o spolužáky, církevní spolupracovníky či samy vyšetřovatele StB.

Vrátíme se do otcovské náruče

80 %

autor: Miloš Doležal

nakladatel: Nezávislý podmelechovský spolek

80 stran, 89 Kč

Společně se třemi Toufarovými kázáními otištěnými v úvodu knížky přináší základní vhled do povahy a přemýšlení nesmírně oblíbeného číhošťského faráře, kterého nakonec jeho postoje stály život.

V neposlední řadě publikace ukazuje dosud neznámé fotografie. Nechybí ani obrázek kostelíku v Číhošti, v němž se na konci roku 1949 za dosud nevyjasněných okolností pohnul při mši kříž, což vyprovokovalo komunistický režim, aby zasáhl proti katolické církvi v čele s Toufarem. Čtyři snímky pak ukazují i záběry z loňské exhumace farářových ostatků.