Kavárna U dvou magotů patřila ke kulturním středobodům Paříže

Kavárna U dvou magotů patřila ke kulturním středobodům Paříže | foto: Les Magots

Kniha vypráví, kde žil v Paříži Dumas i kde seděl ve vězení Hoffmeister

  • 1
Kniha Václava Fialy Umělecká Paříž je dobrým pomocníkem pro toho, kdo se chce vydat po stopách kulturních dějin.

Umělecká Paříž (obálka)

Přestože Paříž pozici hlavního města světové kultury už dávno ztratila, minimálně v povědomí Evropanů jí stále patří výjimečné místo. Tamními ulicemi, nábřežími a bulváry skutečně kráčely dějiny, v politickém, ale zejména kulturním smyslu.

Václav Fiala je osvědčený autor, který napsal podobné literární průvodce po Vídni, Benátkách a Římě. S Paříží v této volné řadě začal už v roce 2002. Stávající vydání je však nejen graficky odlišné (sjednocené s vloni vydaným Římem, což možná naznačuje započetí pevněji propojené řady Nakladatelství Lidové noviny), ale také výrazně rozšířené a radikálně přepracované.

Po stopách

Jean-Paul Sartre s partnerkou Simone de Beauvoirovou v kavárně

Přestože Uměleckou Paříž lze vnímat jako klasického průvodce, tedy knihu, kterou budeme nosit s sebou při návštěvě města, je napsána zároveň tak, že je příjemné si v ní číst třeba i v pražské kavárně. A pokud Paříž už máme aspoň trochu prošlapanou, můžeme si známá místa připomínat a dodatečně se dozvídat, co se na nich odehrávalo a kdo ve kterém domě nebo aspoň čtvrti bydlel.

A pokud se do francouzské metropole teprve chystáme, není lepšího způsobu, jak si naplánovat pobyt, než například podle rejstříku vyhledávat místa spojená s našimi oblíbenými umělci a vytvořit si tak jakýsi itinerář zdejšího pobytu.

Americká novinářka Janet Flannerová a spisovatel Ernest Hemingway v pařížské kavárně v uniformách osvobozenecké armády

Klíčů, které můžeme při vyhledávání použít, je samozřejmě nespočet. Jeden nabízí sám autor členěním knihy podle místopisných oblastí a čtvrtí (Latinská čtvrť, Montparnasse nebo okolí Lucemburské zahrady).

Můžeme však také třeba stopovat jednotlivé osobnosti. Projít všechna místa spjatá například s Guillaumem Apollinairem, Honoré de Balzakem, Charlesem Baudelairem, Alexandrem Dumasem, Marcelem Proustem nebo Jeanem-Paulem Sartrem.

Ale třeba i s v Paříži dočasně domestikovanými cizinci Francisem Scottem Fitzgeraldem, Ernestem Hemingwayem, Jamesem Joycem nebo Pablem Picassem by vydalo na celou dovolenou. Nepochybně je to výzva a Václav Fiala je ve své knize dobrým průvodcem, čtivým a informovaným.

Ateliéry i vězení

Jan Zrzavý, Charlotte a Bohuslav Martinů a Vítězslav Nezval v Paříži v roce 1934

Umělecká Paříž je samozřejmě kniha od Čecha a pro Čechy. Proto často zohledňuje i místa spojená tak či onak s našimi krajany. Dovede nás tedy tam, kde přebývali při svých pařížských pobytech avantgardisté Jindřich Štyrský, Toyen nebo Vítězslav Nezval, kde žil Hugo Haas po své emigraci a před odjezdem do USA či kde sídlila redakce významného exilového časopisu Pavla Tigrida Svědectví.

Paradoxně o velkém frankofilovi a autorovi snad nejláskyplnější knihy o Paříži v češtině Paříž a okolí, tedy o Adolfu Hoffmeisterovi, je tu jen jediná zmínka. V souvislosti s jeho válečnou internací ve věznici La Santé.