Gottland (obálka knihy)

Gottland (obálka knihy) | foto: Dokořán

Kniha Gottland vadí muzeu Karla Gotta

  • 9
Lidé, kteří si chtěli v ostravském Domě knihy Librex koupit knihu úspěšného polského autora Mariusze Szczygiela Gottland, odešli s nepořízenou.

Ne, že by snad kniha o českém socialismu i současnosti, která v Polsku získala několik ocenění, byla vyprodána. Ve skladu jich je ještě několik desítek.

Majitel největšího ostravského domu knihy Jan Becher se rozhodl knihu stáhnout z prodeje. Jeho, další prodejce a vydavatelství Dokořán k tomu vyzvala Patentní a známková kancelář Bohemia Patent.

"Náš klient, muzeum zpěváka Karla Gotta Gottland, má zaregistrovánu ochrannou známku mimo jiné také na tiskoviny s názvem Gottland. Vydavatel a prodejci porušují autorské právo," tvrdí Jana Vandělíková z patentové kanceláře.

V dopisech, které prodejcům knihy rozeslala, žádá o okamžité zastavení prodeje knihy. Dům knihy Librex, kde se chystal na 20. listopadu křest knihy s autogramiádou, požádala, aby byl křest, včetně besedy a autogramiády, "okamžitě zrušen".

Jan Becher se rozhodl žádosti patentní kanceláře vyhovět. "Nerad bych skončil u soudu, který by mohl rozhodnout o tom, že musím nahradit škodu, protože jsme knihy i po upozornění prodávali," řekl Jan Becher.

I když Jana Vandělíková tvrdí, že s výzvou ke stažení knihy z prodeje obeslala všechna na internetu dostupná knihkupectví, Gottland se zatím prodává všude, kde ještě nebyl vyprodán.

K dostání je například v Domě knihy Kanzelsberger v Praze, prodává jej internetové knihkupectví Kosmas či kamenné knihkupectví Knihcentrum v Ostravě.
Zdeněk Kohák z Muzea Gottland tvrdí, že Dům knihy Librex je zatím jediný, kdo knihu stáhl z prodeje.

"Zatím se nám nikdo další neozval," říká Kohák, podle něhož je případ zcela jasný. "Kdybyste začal péct pizzu s názvem Adidas, taky by jste s tím taky velmi brzy musel skončit."

Kohák uvedl, že muzeum má ochrannou známku přihlášenu již od léta 2006. "Ochranná známka pro Gottland platí pro celou Evropskou unii," uvedla Jana Vandělíková. Nakladatelství Dokořán a Jaroslava Jiskrová - Máj, která knihu společně vydala, se chtějí bránit.

"Naším výrobkem je literární dílo a název je jeho nedílnou součástí, nikoli označením výrobku. Takovým označením jsou ve smyslu známkového práva názvy vydavatelství na přebalu knihy," tvrdí jednatel nakladatelství Dokořán Zdeněk Kárník.

Vydání knihy, která se o muzeu zmiňuje jen několika větami, podle nakladatelství nemůže nijak stejnojmennému muzeu Karla Gotta uškodit ani mu konkurovat.

Obě nakladatelství společně vyzvala patentovou kancelář, aby okamžitě rozeslala knihkupectvím a dalším prodejcům dopisy, ve kterých odvolá obvinění ze zneužití ochranné známky a omluví se.

Autor, jednačtyřicetiletý polský novinář a publicista Mariusz Szczygiel, se o sporu dozvěděl od MF DNES. "No nejúžasnější by bylo, kdyby se moje kniha prodávala na černém trhu," vtipkoval.

Když se ale dozvěděl, že v jednom obchodě už byla kniha stažena z prodeje, reagoval o něco vážněji. "V Polsku se knihy prodalo na třicet tisíc výtisků, připravují se vydání v Německu, Francii, Maďarsku, Rusku a v Itálii," uvedl autor.

"Bylo by špatné, kdyby se zrovna v Česku kniha nemohla prodávat. Já ale název měnit nechci." Právě v Německu nedávno nakladatelství Suhrkamp, které bude vydávat i Gottland, řešilo obdobný problém s knihou pojmenovanou Legoland.

"Společnost Legoland povolila užití titulu s tím, že bylo zmíněno, že značka Legoland je autorsky chráněnou. Možná se měl český vydavatel zeptat majitele značky před tím, než šla kniha do tisku," připustila editorka nakladatelství Suhrkamp Katharina Raabeová.

Nemyslí si ale, že by název knihy mohl vést k zastavení jejího prodeje. "Je právní rozdíl mezi obchodní značkou a titulem knihy. A není v pořádku, že se Muzeum Gottland snaží využít práva na tuto značku k zastavení distribuce knihy."