Ivan M. Havel

Ivan M. Havel | foto: Michal Růžička, MAFRA

Co řekli Alici Horáčkové sourozenci Havla či Landovského

  • 0
V rámci Velkého knižního čtvrtka vyšla také kniha publicistky a redaktorky MF DNES Alice Horáčkové 7x ve vedlejší úloze.

Alice Horáčková: 7x ve vedlejší úloze (obálka knihy)

Autorka zaujala předloni svou knižní prvotinou, téměř detektivním pátráním po osudech české beatnické básnířky Vladimíry Čerepkové. Ani ve své novince nezvolila lehké téma. V souboru rozhovorů 7x ve vedlejší úloze se soustředila na sourozence významných a zajímavých českých osobností.

Sestava zpovídaných nemá jasný klíč, protože ať měříme jakýmkoli metrem, vždycky nám někdo „přebývá“. Z osob stojících proti minulému režimu se vymyká Julius „Gyulla“ Banga, bratr rapera Radka Bangy alias Gipsyho.

Co dále vyšlo na Velký knižní čtvrtek

Simon Mawer: Provazochodkyně (Kniha Zlín)
Michael Žantovský: Ochlazení (Prostor)
Kate Atkinsonová: Bůh v troskách (Argo)
Paula McLainová: Létala jsem za sluncem (Metafora)
Ben Aaronovitch: Měsíc nad Soho (Argo)
Robert Littell: Amatér (Moba)
Petra Dvořáková: Sítě (Host)
Abnousse Shalmaniová: Chomejní, Sade a já (Garamond)
Ian Manook: Jerúldelger (Kniha Zlín)
Richard Askwith: Stopy v oblacích (Mladá fronta)
Aleš Palán: Ratajský les (Pistorius, Olšanská)
Audhild Solbergová: Válka proti superkrávám (Host)
Emer Stamp: Čuníkův supertajný deník (Moba)

Z osobností ryze kulturního ranku zase „přečnívají“ Zdena Mašínová, sestra bratrů proslavených ozbrojeným odbojem proti totalitě, Jana Navrátilová, sestra slavné tenistky Martiny, a sourozenci Jana Zajíce Jaroslav a Marta. Nicméně v podstatě nahodilý výběr není na závadu už proto, že každý zpovídaný vypráví opravdu mimořádně zajímavě.

Přesněji řečeno: Alice Horáčková z každého to zajímavé umí výborně vytáhnout kombinací přirozeného zájmu, velmi dobrého informačního zázemí daného pečlivou přípravou a nepochybně i osobním přístupem, který je patrný zvláště u sestry Pavla Landovského Heleny, jež byla svému slavnému sourozenci hodně blízká a z jejích vět jako bychom slyšeli hercovu dikci.

Bratři Havlové v roce 1955 (vlevo Václav, vpravo Ivan)

Mediálně nejznámější osobností knihy je bratr Václava Havla Ivan. Uzavřený vědec, který však nezapře lehký humor a ironii, o svém životě, názorech a komplikovaném soužití s bratrem v dětství, disentu a nakonec za jeho prezidentského úřadu ještě tak otevřeně nepromluvil.

Vlastně o nich pořádně nemluvil ani s bratrem: „Kdybychom se chtěli pořádně setkat v soukromí, tak bychom museli některé ty minulé věci otevírat a to se asi žádnému z nás nechtělo.“