Svatý Valentin (Dr. František Ehrmann: Obrázkový život svatých pro školu a dům,...

Svatý Valentin (Dr. František Ehrmann: Obrázkový život svatých pro školu a dům, Brno 1899) | foto: František Ehrmann

Svatý Valentin chrání zamilované cestující včelaře proti moru

  • 4
Proč vlastně máme v těchto dnech ve většině domácností vánoční stromky? Co je o masopustu Klibna a Brůna? Proč o Velikonocích pleteme pomlázky a barvíme vajíčka? A čeho všeho je patronem třeba svatý Valentin?

Český lidový a církevní rok

O tom vypráví bohatě ilustrovaná kniha encyklopedického charakteru Český lidový a církevní rok. Její autorkou je etnografka a historička Alena Vondrušková.

„Jsme zvyklí na to, že se v podobných publikacích líčí jen lidové zvyky, obřady a pověry a úplně se zapomíná, že to byla jen část života našich předků, k němuž patřila ještě víra. Hlavní součástí života byla samozřejmě práce, a teprve pokud zbyl čas, tak i zábava, k níž lidové zvykosloví rozhodně patřilo. A je velmi důležité všechny tyto aspekty propojit, ukázat jejich souvislosti a vzájemné ovlivňování,“ říká autorka o záměru, který ji vedl k této podobě knihy.

Rozdělila ji na dvě hlavní části. V první spolu s ní procházíme celý lidový, a tedy i liturgický rok, který začíná svátkem sv. Ondřeje 30. listopadu. Téměř na každé roční období připadá řada nejrůznějších svátků a zvláštních dní, které byly zasvěceny náboženským úkonům, magickým obřadům, přetrvávajícím z pohanských dob, překonávání strachu, pocházejícího z křesťanských tradic, ale i dní plných zábavy a oslav.

„Na Boží hod se nesmělo nic dělat, ani zametat, česat vlasy, chodit do hospody nebo na návštěvy,“ připomíná autorka. Ukazuje tak, nakolik se dnešní společnost, vykonávající nejčastěji právě rodinné návštěvy na 1. svátek vánoční, odrodila původní tradici.

Alena Vondrušková

Ve druhé části – Křesťanské nebe – Alena Vondrušková seznamuje ve zkratce s hlavními postavami křesťanství, což je v dnešní převážně ateistické české společnosti zásluha už proto, že se bez znalosti základních pilířů tohoto náboženství těžko můžeme orientovat v naší historii, památkách nebo starém umění.

V tomto ohledu je obzvlášť přínosný encyklopedický přehled v Čechách nejznámějších světců s jejich stručným životopisem, datem svátku a také záběrem vlivu.

U tolik populárního sv. Valentina, jehož svátek ve své brutálně zkomercionalizované podobě k nám přišel ze Spojených států, tak například zjišťujeme, že je v křesťanské tradici nejen patronem mladých lidí a jejich lásky, ale také cestujících a včelařů a ochráncem proti moru.

Knihu ilustrují stovky fotografií. Mnohé dokládají, že lidové tradice na mnoha místech Čech stále žijí. Což je potěšitelné.