Klub Roxy znovu otevřel své brány

První koncert, který se odehrál v zatím spíše provizorně opraveném pražském klubu Roxy, bylo ve středu 16. října vystoupení francouzské hip-hopové kapely Saian Supa Crew. O necelý týden později, v úterý 22. října, se na tom samém místě představí hudebník Wagner Pá. Stylem svého exotického mixu ska, funku a punku se blíží slavnému Manu Chaovi, s nímž dříve spolupracoval.

Saian Supa Crew
Tato skupina bývá označována za služebně nejmladší zástupce francouzké hip-hopové scény. Sedm členů formace se dalo dohromady v druhé polovině 90. let a rekrutují se ze tří různých kapel - Explicit Samourai, Simple Spirit a OFX. První společnou nahrávkou ze studia bylo v roce 1998 neoficiální vinylové EP.

Následující rok tráví skupina na koncertech a následně podepisuje smlouvu s nahrávací společností Source Records. Vydává druhé EP, na kterém Saian Supa Crew osobitě mísí tradiční hip-hop se soulem, reggae a ragga vlivy. Kapelu na vzestupu nezastaví ani těžká zkouška – tragická dopravní nehoda, při níž umírá jeden z členů – KLR. Místo rozkladu je to jen stmelí, jasným důkazem toho je první regulérní album, dedikované příteli, výmluvně pojmenované KLR. Výsledkem je 350 tisích prodaných nosičů, deska vychází i v Kanadě a Americe.

Na podzim roku 2001 skupina vydává druhé album X Raisons, které se opět těší přízni kritiků i fanoušků. Ačkoli rapují ve francouzštině, Saian Supa Crew si všímají i v Anglii. Vítězné tažení těchto francouzských hip-hoperů pokračuje...

Wagner Pá
Velká chvíle jedinečného hudebníka s neobvyklým jménem Wagner Pá nastala v Cibele Concert Hall v Barceloně, kde odehrál svůj první velký koncert, a to po boku svých blízkých přátel Manu Chao a Macaco. Společný koncert ho natolik uchvátil, že netrvalo dlouho a na pódiích se objevila jeho vlastní skupina Brazuca Matraca (volně přeloženo jako "Ukecaní Brazilci").

Wagner Pá pochází z Brazílie, ale v roce 1986 se s matkou přestěhoval do španělské Barcelony. Město pro něj byla velkou hudební výzvou - postupně jste ho mohli potkat, jak po různých barech hraje na basu a zpívá. Později začal pouštět muziku v klubu v klubu Jamboree a počínál si tak zdatně, že ho jeho kolegové brzy pověří managementem a produkcí svých desek.

Staral se o lidi jako Sergent Garcia, Macaco nebo Dusminguet, na jejichž deskách Valfalungo (1998) a Postrof (2001) se i hudebně podílel. Z brazilského přistěhovalce se tak stává uznávaný muzikant, srovnávaný se známým excentrikem a Wagnerovým příznivcem Manu Chaem nebo Ferminem Muguruzou.

Na svém debutovém albu s názvem Brazuca Matraca se Wagner Pá spolehl na výpomoc od svých blízkých přátel v čele se zmíněným Manu Chaem, který zpívá i v hitové skladbě Folia. Na albu najdete 12 podivínských, citově založených songů. Texty Wagnera Pá se zakládají především na bezprostředním a spontánním uměleckém vyjádření, které přednáší s ironickým a lakonickým nadhledem.

Jeho hudba kombinuje elementy populární brazilské hudby, africké, karibské a evropské kultury a prvky moderní klubové kultury. Vzniká unikátní hudební koktejl, který hýří suverenitou. Pestrý archív etnických hudebních ingrediencí zní unisono v celku, který baví a zároveň vnáší čerstvý vítr na scénu.

Oba koncerty začínají v 19.30 hodin, stejná je i cena vstupenky: v předprodeji stojí 300 korun, na místě bude 30 korun dražší.

Saian Supa Crew.

Saian Supa Crew.

Wagner Pá.

Wagner Pá.