Klaus Voorman

Klaus Voorman | foto: PR

Kamarád Beatles a držitel Grammy Klaus Voorman maluje ve Švandově divadle

  • 0
V rámci projektu Výtvarná zeď, který představuje ve foyer pražského Švandova divadla zajímavé výtvarníky inspirované divadelním prostředím, vytvoří nové dílo Klaus Voorman, osobnost, významně rozkročená mezi výtvarné umění a hudbu už od 60. let.

The Beatles: Revolver (obal alba)

Klaus Voormann je výtvarník, designér, muzikant, několikanásobný držitel ceny Grammy. Je autorem obalů alb mnoha slavných rockových skupin počínaje slavným Revolverem skupiny Beatles přes Bee Gees až například po britskou skupinu Wet Wet Wet. Právě Voormannova práce pro Beatles mediálně odstartovala jeho kariéru výtvarného umělce. Za obal k jejich albu Revolver obdržel v roce 1966 historicky první Grammy, která se v této kategorii začala udělovat.

K Beatles ho váže velmi úzký přátelský i kolegiální vztah, který započal v roce 1960, kdy Beatles dlouhodobě žili a hráli v Hamburku. Voorman se svojí tehdejší spolužačkou, dnes významnou fotografkou Astrid Kirchherrovou, pro Beatles vymysleli jejich typické účesy. Na pozvání skupiny se pak v roce 1963 přestěhoval do Londýna, kde pokračoval v práci reklamního grafika pro významné módní a hudební časopisy.

Druhou polovinu uměleckého talentu Klause Voormana tvořila hudba, konkrétně hra na baskytaru. Ve druhé polovině 60. let byl členem tehdy slavné britské kapely Manfred Mann. Na konci 60. let založil spolu s Johnem Lennonem a Erikem Claptonem skupinu Plastic Ono Band a na sólových deskách exbeatlů Lennona, Harrisona a Starra hrál po celá 70. léta.

Vedle toho byl vyhledávaným, převážně studiovým hráčem. jeho jméno najdeme například na deskách vynikajících bluesmanů Howlin' Wolfa a B. B. Kinga, na slavném albu Transformer rockera Lou Reeda nebo na nahrávkách Arta Garfunkela, Jerryho Lee Lewise, Raviho Shankara a mnoha, mnoha dalších. Na začátku 80. let udělal díru do světa jako producent německé kapely Trio a jejího hitu Da da da. Své debutové sólové album, natočené za spoluúčasti mnoha hvězd, vydal pod názvem A Sideman's Journey až v roce 2009, tedy v 71 letech.

Den otevřených dveří

Vernisáž malby Klause Voormana bude 13. září součástí Dne otevřených dveří ve Švandově divadle. Návštěvníci se mohou od 9 hodin každou celou hodinu těšit na prohlídky divadla, mohou být přítomni herecké zkoušce připravované inscenace, své nejlepší kousky jim předvedou divadelní osvětlovači, gardobiérky či zvukaři, zahrají Buchty a loutky a Dětské divadelní studio a bude možné si ve zvláštní akci "1+1 zdarma" zakoupit vstupenky na vybraná představení. Vernisáž malby Klause Voormana proběhne v 19 hodin.

Klaus Voormann má ke Švandovu divadlu velmi blízký vztah. V roce 2003 byl historicky prvním hostem, který vystoupil v talk show Scénické rozhovory. Divadlu poté věnoval několik svých kreseb. V září 2011 se do Švandova divadla a do Prahy vrátil v rámci své soukromé cesty. Nadchl se projektem Výtvarná zeď a padlo rozhodnutí, že na podzim 2012 bude dalším výtvarníkem, který se po svém ujme zdi ve foyeru divadla. Inspirován bude inscenací hry George Taboriho Mein Kampf.

Projekt Výtvarná zeď se ve Švandově divadle obnovuje každého půl roku. Zeď o rozměrech 3,5 × 5 metrů je součástí foyer divadla, a tak návštěvníci přilehlé kavárny mohou sledovat vznik originální malby, na níž její autor pracuje s vědomím, že za pouhých šest měsíců její život ukončí vrstva krycí barvy a tah štětce jiného umělce. Projektu se dosud zúčastnili Tomáš Císařovský, Michal Pěchouček, Milan Cais, Miloš Gašparec, Jiří David, Ivana Lomová, Michaela Čížková a Antonín Střížek.