Knížky pod stromeček

Knížky pod stromeček | foto: Michal Šula, MAFRA

Hosté Plovárny, klasici humoru i vše o Bondovi. Vybírejte knižní dárky

  • 2
Kniha stále patří mezi nejoblíbenější vánoční dárky, na tom nic nemění počítače ani elektronické čtečky. Knihy si pod stromeček dávají i lidé, pro které je takový přírůstek do knihovny třeba jen jediný za rok. Nabízíme pár tipů pro orientaci v předvánoční nabídce.

Samozřejmě, že když mluvíme o dárcích, nejoblíbenější bývají u dárců, a jistě i u obdarovaných, knihy z kategorie takzvaně dárkových. Bohatý knižní trh najde v tomto ohledu uspokojení pro každou náturu.

James Bond

Tak například milovníci umění uvítají světově unikátní monografii editorů Reinholda J. Fätha a Davida Vody o antroposofickém umění s názvem Aenigma. Fanoušky filmu a protřepaného suchého martini potěší nová verze Encyklopedie Jamese Bonda, jež je rozšířena až po předposlední titul milované série Skyfall.

Vyznavače trochu jiné odrůdy fantazie nemůže nepotěšit hodně obrazově pojatá monografie jednoho z mála českých ve světě uznávaných filmových tvůrců Karel Zeman a jeho kouzelný svět, již daly dohromady režisérova dcera Ludmila Zemanová a vnučka Linda Zeman Spaleny.

Televizní diváky potěší další díl knižního zpracování pořadu Na plovárně. Tentokrát mezi 23 hosty Marka Ebena najdeme Mela Gibsona, Dana Browna, Petra Šabacha nebo Petra Jandu.

Z kostela do hospody

kostely

Cestovatelé po vlastech českých by mohli například ocenit luxusně vybaveného (a do příručního batůžku po pravdě řečeno poněkud těžkého) průvodce Dřevěné a polodřevěné kostely, kaple a zvonice České republiky.

A až ve zdraví doputují do Prahy, mohou se zastavit „na jedno“ tam, Kde pijí múzy, jak praví titul druhého dílu série Lukáše Berného, provázející po pražských nálevnách, oblíbených v různých časových obdobích uměleckou veřejností. Tentokrát se vše točí kolem Jelínkovy plzeňské pivnice a několika okolních podniků.

Vánoce ovšem slaví i posluchači rockové hudby. Jedny potěší obrázková kniha Mata Snowa o kapele U2 Revoluce, jiné (anebo i některé totožné) zase obsáhlý životopis Bruce Springsteena Není to jen rock’n’roll.

Ježíš z Nazareta

Ve vysloveně dárkových podobách někteří vydavatelé uvádějí, zejména před Vánocemi, také beletrii. V této oblasti by měla asi nejvíce, právě v těchto časech, zaujmout dvojdílná, úhrnem asi třináctisetstránková románová freska Ježíš z Nazareta od Romana Brandstaettera.

V značně sekularizované české společnosti však bude mít asi větší úspěch „vánoční“ vydání Kmotra Maria Puza. Ve stylizované krabici od whisky, s třemi průstřely celým textem, patronou na záložce a obrázky z Coppolových filmů.

Beletrie do ruky i do uší

Hodně zajímavých beletristických knih se však objevuje i mimo luxusní, a tudíž patřičně drahé edice. Mezi českými novinkami se objevuje například Petr Šabach (A nakonec Vánoce), Martin Fahrner (Bláznův kabát) nebo Ondřej Horák (Sametání pod koberec).

Borges

Velké tituly najdeme i v aktuální nabídce nakladatelů z oblasti světové klasiky. Řeč je třeba o nejrozsáhlejším a vůbec poprvé přeloženém románu Vladimira Nabokova Ada aneb Žár nebo o souboru existenciálních esejů Alberta Camuse Mýtus o Sisyfovi. Ale i o svérázné, vtipně ironické knize Šest problémů pro dona Isidra Parodiho autorů Jorge Luise Borgese a Adolfa Bioye Casarese.

Moderní světovou literaturu může pod stromečkem zastupovat například román Kaspara Collinga Nielsena Dánská občanská válka 2018–24, jenž nahlíží do ne zrovna veselých vizí nejbližší budoucnosti. Anebo Boží hora, poetický pohled na chudou čtvrť Neapole Montedidio z pera Erriho de Luky. Či lyrická alegorie o střetu dobra a zla Na útěku od španělského autora bestsellerů Jesúse Carraska.

Mlýn na mumie

A nakonec ještě pár tipů pro ty, kteří v každodenním shonu preferují „čtení do ucha“, tedy audioknihy. V podání Ivana Řezáče a Zdeňka Maryšky vyšel jeden z nejzábavnějších českých románů posledních let, Mlýn na mumie Petra Stančíka, letos oceněný Magnesií Literou.

Vyprávění Himmlerovy kuchařky, jak zní titul knihy Franze-Oliviera Giesberta, propůjčila svůj herecký um Taťjana Medvecká. Moderní klasiky české literatury, románu Jozova Hanule, známého z filmového zpracování jako Želary, se zhostila Lenka Vlasáková.

Letošní novinku Umberta Eca Nulté číslo promptně načetl Petr Oliva. A kdo má rád veselá vyprávění, nebude zklamán titulem Klasici laskavého humoru v podání pánů Wericha, Horníčka, Suchého či Svěráka.