Kinoautomat

Kinoautomat - Miroslav Horníček a Zuzana Neubauerová na scéně československého kinoautomatu na světové výstavě EXPO 67 v Montrealu (1967) | foto: ČTK

Kinoautomat se vrací

  • 1
Čtyřicet let poté, co jej Radúz Činčera vymyslel, světový unikát zvaný kinoautomat znovu ožije. V Londýně.

"Kinoautomat bude mít obnovenou premiéru a zároveň derniéru 16. února v londýnském National Film Theatre, což je slavné kino uvádějící retrospektivy velikánů světové kinematografie. Je mi moc líto, že se táta takové pocty nedožil," říká dokumentaristka Alena Činčerová.

Vzpomínku na svého otce, od jehož smrti uplyne sedm let, připravuje s vědomím, že křísí první interaktivní filmové představení na světě, představené roku 1967 na Světové výstavě v Montrealu.

Musela však vytvořit nové jevištní vstupy – místa, kde Miroslav Horníček zastavoval děj a vyzýval diváky, ať si sami zvolí pokračování. "Horníčkovy promluvy byly živé, nezachovaly se na žádném záznamu, takže nyní vybíráme do role průvodce britského herce, se kterým v Londýně představení nazkouším," vysvětluje režisérka.

Souběžně ožije kinoautomat také na DVD. Díky rekonstrukci původní filmové kopie i anglického dabingu bude mít nosič dvojjazyčnou podobu. "Chybějící Horníčkovy vstupy jsme dotočili pro českou verzi s Eduardem Hrubešem a v angličtině s Norou Grundovou," dodává Činčerova dcera.

Nekomerční projekt  DVD: Kinoautomat 67 by měl putovat po kulturně společenských či festivalových akcích celého světa. Jeho vznik podpořil Státní fond kinematografie v Česku, grant získal také jeho britský koproducent.

"Činčerovi by měli Češi postavit pomník," psalo se po Montrealu v zahraničí. Na domácí půdě však tehdejší režim provoz kinoautomatu po krátké době zakázal.